Noclegi
Atrakcje
Imprezy
Polecane
Transport
Informator
Kamery
Pogoda
Jaskinia Dziura

Tatry,
Góry miejsca szlaki

Położenie na mapie

Opis

Jaskinia Dziura

z Zakopanego

Jaskinia Dziura zwana również Zbójecką Jamą położona jest w Tatrach Zachodnich w Dolinie ku Dziurze w grzbiecie Spaleńca. Według badaczy Jaskinia Dziura powstała w wyniku działania gorących wód głębokiego krążenia. Długość jaskini wynosi 175m, ale do zwiedzania udostępnione jest tylko 50m. Pierwsze wzmianki o Jaskini Dziura pochodzą z 1860 r z zapisków i rysunku autorstwa poety Macieja Bogusza Stęczyńskiego. Na pewno znana była wcześniej, ale nie wiadomo kto i kiedy ją odkrył. Podobno ukrywał się w niej jeden z ostatnich tatrzańskich zbójników – Wojtek Mateja.

Rejon: Tatry Zachodnie, Dolina ku Dziurze.
Dojazd: samochodem z centrum Zakopanego do parkingu przy wejściu do Doliny strążyskiej (około 7-10 minut). Z przystanku PKS busem do Doliny Strążyskiej (około 20 minut).
Punkt wyjścia: parking przy wejściu do Doliny Strążyskiej.
Kolor szlaku: wędrówkę rozpoczynamy Drogą pod Reglami (skręcamy w lewo od wejścia do Doliny Strążyskiej), następnie skręcamy w prawo na niebieski szlak do Doliny ku Dziurze. Na końcu szlaku u podstawy Skały nad Dziurą znajduje się wejście do Jaskini Dziura. Dojście do jaskini zajmuje około 25-30 minut.
Trudności: trudności jakie możemy spotkać zwiedzając Jaskinię Dziura nie są wielkie. Podłoże w jaskini jest grząskie i śliskie, co spowodowane jest dużą ilością wpadających do środka liści. Należy zaopatrzyć się we własną latarkę.
Czas przejścia: dojście do jaskini zajmuje od 25 do 30 minut. Z racji tego, że jaskinia jest niewielkich rozmiarów – zwiedzanie zajmuje około 15-20 minut.Zwiedzanie Jaskini Dziura


Jaskinię Dziura można zwiedzać przez cały rok. Nie ma do niej biletów wstępu. Wybierając się do jaskini należy zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie (w jaskini bywa grząsko i ślisko), latarkę a także ciepłą odzież, jeśli ktoś zamierza spędzić dłuższą chwilę w jaskini (temperatura waha się od – 6 do + 4 stopni Celsjusza). Otwór wejściowy do jaskini wielkości 2x3 metra znajduje się u podstawy Skały nad Dziurą na wysokości 1020 m n.p.m. Po wejściu przechodzimy przez wąski przedsionek ze skalnym oknem w suficie. To właśnie tamtędy do wnętrza jaskini dostają się liście, które powodują grząskość podłoża. Schodzimy w dół do obszernej komory, która jest głównym punktem jaskini. Na dole znajduje się zasypany przez geologów otwór, który powstał w celu poszukiwania kolejnych partii jaskiń. We wnętrzu jaskini można spotkać chrząszcze.
2013
Wyświetleń:


Dane firmy
Region Tatry
34-500 Zakopane
ul. Jaszczurówka-Bory 3
NIP: 736-141-97-35

tel. (+48) 602 713 300
tel. (+48) 600 943 800

biuro@regiontatry.pl
atrakcje@regiontatry.pl
kalendarium@regiontatry.pl informator@regiontatry.pl
Informacje
  • Jak dodać wpis do portalu
  • Panel zmian - noclegi
  • O nas
Socials
Newsletter
Jeżeli chcesz regularnie otrzymywać zweryfikowane informacje o promocjach noclegowych, nowych atrakcjach turystycznych, aktualnych wydarzeniach i imprezach, ciekawych inicjatywach na Podhalu zapisz się do newslatter'a regiontatry.pl - wpisz  adres e-mail:

Szybki kontakt

Podaj wynik:


copyright © 2019 RegionTatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu RegionTatry.pl
design by fast4net