Noclegi
Atrakcje
Imprezy
Polecane
Transport
Informator
Kamery
Pogoda
Jaskinia Raptawicka

Tatry,
Góry miejsca szlaki

Położenie na mapie

Opis

Jaskinia Raptawicka

z Kir

Jaskinia Raptawicka o długości 150m i głębokości 15m położona jest w Tatrach Zachodnich w Dolinie Kościeliskiej, a sam otwór wejściowy leży u podnóża Raptawickiej Turni na wysokości 1146 m n.p.m. Jaskinia Raptawicka jest częścią systemu Jaskiń Pawlikowskiego, do którego należą także Jaskinia Mylna i Jaskinia Obłazkowa, które także można zwiedzić przy okazji wycieczki do Jaskini Raptawickiej.

Rejon:Tatry Zachodnie, Dolina Kościeliska
Punkt wyjścia: parking przy Dolinie Kościeliskiej, Kiry
Kolor szlaku: z Kir wyruszamy zielonym szlakiem przez Dolinę Kościeliską. Po przejściu 4,4 km tuż za Polaną Pisaną w prawo odbija szlak czarny do Jaskini Raptawickiej i czerwony do Jaskini Mylnej i Jaskini Obłazkowej. W dalszej części szlaki rozdzielają się i tam należy trzymać się czarnego szlaku aż do samego wejścia do jaskini. Dojście od Doliny Kościeliskiej zajmuje około 15-20 minut.
Trudności: trudności jakie możemy spotkać podczas wycieczki do Jaskini Raptawickiej nie są wielkie. Podczas samego dojścia czarnym szlakiem do jaskini dwukrotnie napotkamy na strome podejścia ubezpieczone łańcuchami. Zejście do samej jaskini wyposażone jest w 4 metrową drabinę.
Czas przejścia: dojście do jaskini zajmuje niecałe półtorej godziny, natomiast zwiedzanie samej jaskini, to około 30-40 minut.
Dojazd: samochodem z Zakopanego do parkingu w Kirach (ok. 15 minut). Z Zakopanego busem z dworca PKS (ok. 30 minut).

Jaskinia raptawicka


Historia Jaskini Raptawickiej


Jaskinia Raptawicka była znana od dawna, jednakże jako pierwszy opisał ją w 1887 roku Jan Gwalbert Pawlikowski. Od tego czasu drogę do jaskini opisywały wszystkie przewodniki tatrzańskie. W późniejszych latach jaskinię opisywał także Stefan Zwoliński i Kazimierz Kowalski. W 1938 roku pewien nieszczęśliwie zakochany Zakopiańczyk postanowił zamurować się wewnątrz jaskini i umrzeć śmiercią głodową. Zrezygnował jednak ze swego zamiaru i na pamiątkę wmurował w ścianę obraz Matki Boskiej, a także wykuł napis i pozostawił lichtarz ze świecą. Dla turystów jaskinia została udostępniona w dwudziestoleciu międzywojennym, jednakże dojście nie miało takich ułatwień jak dziś. W obecnych czasach możemy korzystać nie tylko z drabinki, po której zejdziemy przez otwór do jaskini, ale także z łańcuchów, które ułatwią nam dojście do tego otworu.


Zwiedzanie Jaskini Raptawickiej


Jaskinię Raptawicką można zwiedzać przez cały rok. Nie ma do niej biletów wstępu. Wybierając się do jaskini należy pamiętać o zabraniu ze sobą źródła światła jeśli zamierzamy zwiedzać boczne korytarze, a także odpowiedniej odzieży. Zasadniczą częścią jaskini jest główna komora, do której schodzimy po 4 metrowej drabinie. Komora ta ma 10 metrów wysokości, 40 metrów długości i 10 metrów szerokości. Z tego miejsca możemy iść w lewo 20 metrowym korytarzem. Kierując się w prawo natrafimy na nieco dłuższy korytarz. Idąc na wprost dotrzemy do dalszej części jaskini, w której odchodzą dwa korytarze w lewo i jeden krótki w prawo. Idąc dalej na wprost natrafimy na wąski korytarz wykuty przez Stefana Zwolińskiego. Po przejściu korytarza natrafimy na nieco szerszy korytarz, na końcu którego umieszczona jest mała kapliczka.
1227
Wyświetleń:


Dane firmy
Region Tatry
34-500 Zakopane
ul. Jaszczurówka-Bory 3
NIP: 736-141-97-35

tel. (+48) 602 713 300
tel. (+48) 600 943 800

biuro@regiontatry.pl
atrakcje@regiontatry.pl
kalendarium@regiontatry.pl informator@regiontatry.pl
Informacje
  • Jak dodać wpis do portalu
  • Panel zmian - noclegi
  • O nas
Socials
Newsletter
Jeżeli chcesz regularnie otrzymywać zweryfikowane informacje o promocjach noclegowych, nowych atrakcjach turystycznych, aktualnych wydarzeniach i imprezach, ciekawych inicjatywach na Podhalu zapisz się do newslatter'a regiontatry.pl - wpisz  adres e-mail:

Szybki kontakt

Podaj wynik:


copyright © 2019 RegionTatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu RegionTatry.pl
design by fast4net