Noclegi
Atrakcje
Imprezy
Polecane
Transport
Informator
Kamery
Pogoda
Dolina Białego

Tatry,
Góry miejsca szlaki

Położenie na mapie

Opis

Dolina Białego


Na szczególną uwagę turystów zasługuje Dolina Białego, do której dostać się można z Zakopanego – wejście znajduje się bowiem tuż obok skoczni narciarskich lub bliżej centrum miasta wędrówkę możemy rozpocząć od drogi do Białego. W tym miejscu znajduje się regionalna Karczma Biały Potok.

Żółty szlak przez Dolinę Białego


Szlak liczy około 3 kilometrów długości i przebiega w niezwykle malowniczej scenerii górskich lasów z niewielkimi prześwitami, które ukazują piękno pobliskich szczytów. Czas przejścia do Polany Białego wynosi około 1:10h, zaś sama trasa charakteryzuje się wyjątkową łagodnością, można więc na taki dłuższy górski spacer wybrać się nawet z dziećmi.

Przez większość trasy turyście towarzyszy płynący wzdłuż doliny Biały Potok, zaś po kilkunastu minutach marszu można zajrzeć do nieczynnej sztolni uranowej. Prócz tego dolina oferuje także kilka malowniczych drewnianych mostków, z których obserwować można wody potoku i chwilę odpocząć.

Z racji zmiennego nachylenia w Dolinie Białego nie brakuje niewielkich wodospadów, ale większą uwagę warto zwrócić przede wszystkim na wodospad trójschodkowy, znajdujący się niedaleko wejścia do doliny.
W górnej części dochodzi do odgałęzienia na dwie niewielkie dolinki – Suchą i drugą bezimienną, dolinki te jednak są zamknięte dla ruchu turystycznego.

Polana Białego i wycieczka na Sarnią Skałę


Dochodząc do Polany Białego można skończyć na niej swoją wyprawę i wrócić tą samą trasą lub odbić na wschód, idąc Drogą nad Reglami najpierw do Kalatówek, a następnie do Kuźnic lub na zachód i po krótkim, ale dość męczącym marszu pod górę dojść do Sarniej Skały. Ta opcja wycieczki została opisana tutaj. Ze szczytu Sarniej Skały roztacza się fantastyczny widok między innymi na Giewont i panoramę Zakopanego.

Historia Doliny Białego


Górna część doliny należała w przeszłości do Hali Białe.
Na początku lat 50. XX wieku w dolinie prowadzone były poszukiwania rud uranu. W jej prawym zboczu wykuto dwie sztolnie. Podczas tych prac dolina była zamknięta dla ruchu turystycznego a nawet była pilnie strzeżona.

5025
Wyświetleń:


Dane firmy
Region Tatry
34-500 Zakopane
ul. Jaszczurówka-Bory 3
NIP: 736-141-97-35

tel. (+48) 602 713 300
tel. (+48) 600 943 800

biuro@regiontatry.pl
atrakcje@regiontatry.pl
kalendarium@regiontatry.pl informator@regiontatry.pl
Informacje
  • Jak dodać wpis do portalu
  • Panel zmian - noclegi
  • O nas
Socials
Newsletter
Jeżeli chcesz regularnie otrzymywać zweryfikowane informacje o promocjach noclegowych, nowych atrakcjach turystycznych, aktualnych wydarzeniach i imprezach, ciekawych inicjatywach na Podhalu zapisz się do newslatter'a regiontatry.pl - wpisz  adres e-mail:

Szybki kontakt

Podaj wynik:


copyright © 2019 RegionTatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu RegionTatry.pl
design by fast4net