Noclegi
Atrakcje
Imprezy
Polecane
Transport
Informator
Kamery
Pogoda
Dolina Jaworzynka

Tatry,
Góry miejsca szlaki

Położenie na mapie

Opis

Dolina Jaworzynki


Jednym z odgałęzień Doliny Bystrej jest niepozorna Dolina Jaworzynki, przez którą wiedzie szlak turystyczny na Przełęcz między Kopami a przede wszystkim na Halę Gąsienicową. Od strony Zakopanego wędrówkę rozpoczynamy w Kuźnicach, szukając żółtego szlaku. Przejście do Doliny Jaworzynki jest idealnym rozwiązaniem na każdą pogodę – dolina jest cicha, lasem osłonięta od wiatru i pozwala podziwiać fantastyczne widoki na Królową Kopę, Kopę Magury i Jaworzyńską Czubę. W Dolinie znajduje się również znana Jaskinia Magury, która jest niedostępna dla turystów; liczne sztolnie i kopalnie, pozostałości po wydobywaniu rudy żelaza; a także potok Jaworzynka płynący dnem doliny. Jego wody są jednak widoczne głównie po większych opadach, w czasie upalnego lata trudno więc o szum rwącego potoku towarzyszącego wędrówce po Polanie Jaworzynce.

Polana Jaworzynka


To właśnie Polana Jaworzynka jest głównym celem turystów z racji swoich walorów widokowych –widać stąd fantastyczne górskie krajobrazy, a dodatkowo można wypocząć na trawie, jeśli się uda, zająć jeden z drewnianych stolików. Na polanie zlokalizowane są również pasterskie szałasy, obecnie już nieużywane, świadczące wyraźnie o tym, że niegdyś Dolina Jaworzynki była silnie eksploatowana przez hodowców owiec. Ciekawostką jest fakt, że to właśnie tutaj powstała pierwsza w Polsce (1920 rok) skocznia narciarska.

Wycieczka Doliną Jaworzynki


Większa część trasy do Doliny Jaworzynki biegnie płasko, dlatego doskonale nadaje się na wędrówkę z dziećmi, zwłaszcza że porastające obok drzewa w upalne dni zapewniają cień i odrobinę chłodu. Po dotarciu na Polanę warto jednak iść dalej, na Przełęcz między Kopami i dalej do Hali Gąsienicowej dotrzemy przez Skupniów Upłaz, z którego podziwiać możemy piękne górskie krajobrazy między innymi na Wielki Kopieniec lub w dole na Dolinę Olczyską.

Dolina Jaworzynki

Bardziej szczegółowy opis wycieczki Doliną Jaworzynki do Hali Gąsienicowej znajduje się tutaj.
 
5536
Wyświetleń:


Dane firmy
Region Tatry
34-500 Zakopane
ul. Jaszczurówka-Bory 3
NIP: 736-141-97-35

tel. (+48) 602 713 300
tel. (+48) 600 943 800

biuro@regiontatry.pl
atrakcje@regiontatry.pl
kalendarium@regiontatry.pl informator@regiontatry.pl
Informacje
  • Jak dodać wpis do portalu
  • Panel zmian - noclegi
  • O nas
Socials
Newsletter
Jeżeli chcesz regularnie otrzymywać zweryfikowane informacje o promocjach noclegowych, nowych atrakcjach turystycznych, aktualnych wydarzeniach i imprezach, ciekawych inicjatywach na Podhalu zapisz się do newslatter'a regiontatry.pl - wpisz  adres e-mail:

Szybki kontakt

Podaj wynik:


copyright © 2019 RegionTatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu RegionTatry.pl
design by fast4net