Noclegi
Atrakcje
Imprezy
Polecane
Transport
Informator
Kamery
Pogoda
Ciemniak

Tatry,
Góry miejsca szlaki

Położenie na mapie

Opis
Ciemniak

Zachodni, skrajny szczyt Czerwonych Wierchów, Ciemniak (2096m n.p.m.), kusi turystów wspaniałymi widokami na doliny: Tomanową, Miętusią i Tomanową Liptowską. Dawniej był wypasany, a jego zbocza eksploatowane w poszukiwaniu złóż żelaza. Dojście oczywiście grzbietem Czterech Wierchów lub bezpośrednio z Wyżniej Kiry Miętusiej albo schroniska na Hali Ornak.

Wyżnia Kira Miętusia to punkt startu naszej wędrówki niebieskim szlakiem przez Dolinę Miętusią, co powinno nam zająć około 1,5h. Szlak monotonny, ale za to łatwy i momentami z ciekawymi widokami na Giewont i Kominiarski Wierch. Po dojściu na Polanę Upłaz i Upłazińską Kopkę oraz skałę Piec pozostaje nam jedynie pożegnać się z lasem i wędrować dalej odkrytą górską halą aż do Chudej Przełączki. Tutaj szlak zmienia się w sypkie kamienie i należy na nim szczególnie uważać do samego wejścia na Ciemniak.

Propozycja drugiej trasy, od Hali Ornak, zajmie nam około 3h, a sam szlak wyniesie 7km, co na górskie warunki jest całkiem sporo. Idziemy cały czas zielonym szlakiem przez Dolinę Tomanową aż do Chudej Przełęczy, mając przez jakiś czas obok Tomanowy Potok. Trasa jest do tego momentu bardzo lekka i wygodna, dopiero za Polaną Tomanową Wyżnią zaczyna być ciężkim podejściem, na szczęście dość krótkim i mijając Rzędy Tomanowe wracamy już do łagodnego podejścia. Z Chudej Przełęczy wchodzimy na szlak czerwony i zostaje nam tylko 30' marszu na szczyt.

Z Ciemniaka idziemy oczywiście dalej, szkoda się zatrzymywać tylko na tym szczycie – wędrujemy albo przez całe Czerwone Wierchy, albo nawet dalej i dochodzimy na Kasprowy Wierch.
2823
Wyświetleń:


Dane firmy
Region Tatry
34-500 Zakopane
ul. Jaszczurówka-Bory 3
NIP: 736-141-97-35

tel. (+48) 602 713 300
tel. (+48) 600 943 800

biuro@regiontatry.pl
atrakcje@regiontatry.pl
kalendarium@regiontatry.pl informator@regiontatry.pl
Informacje
  • Jak dodać wpis do portalu
  • Panel zmian - noclegi
  • O nas
Socials
Newsletter
Jeżeli chcesz regularnie otrzymywać zweryfikowane informacje o promocjach noclegowych, nowych atrakcjach turystycznych, aktualnych wydarzeniach i imprezach, ciekawych inicjatywach na Podhalu zapisz się do newslatter'a regiontatry.pl - wpisz  adres e-mail:

Szybki kontakt

Podaj wynik:


copyright © 2019 RegionTatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu RegionTatry.pl
design by fast4net