Noclegi
Atrakcje
Imprezy
Polecane
Transport
Informator
Kamery
Pogoda
Przełęcz Krzyżne

Tatry,
Góry miejsca szlaki

Położenie na mapie

Opis

Przełęcz Krzyżne


Przełęcz Krzyżne jest punktem finalnym Orlej Perci, celem wielu górskich wypraw, szczególnie że jej dostępność sprzyja organizowaniu wycieczek zarówno z Doliny Pięciu Stawów, jak i z Doliny Gąsiennicowej. Leży na wysokości 2112m n.p.m. i sąsiaduje z Małym Wołoszynem oraz Kopą nad Krzyżnem. Prowadzi stąd dalszy szlak wzdłuż Orlej Perci do Skrajnego i Zadniego Granatu.

Trasa z Doliny Pięciu Stawów Polskich jest krótsza od tej z Hali Gąsienicowej, ale równie męcząca. Ekspozycja może być problemem, ale latem polecana jest nawet niedoświadczonym turystom.

Rejon: Tatry Wysokie
Punkt wyjścia: Schronisko PTTK Morskie Oko (albo Palenica Białczańska)
Trudności: męczące podejście i ekspozycja
Czas przejścia: około 2 godz. 20 min (z Palenicy Białczańskiej 5,30 godz.) w jedną stronę
Długość trasy: 3,5 km (z Palenicy Białczańskiej około 10,4 km.)
Kolor szlaku: niebieski, żółty
Dojazd: busem lub samochodem do Palenicy Białczańskiej, stamtąd do schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich pieszo.

Opis trasy do schroniska w tzw. "Piątce" znajduje się tutaj.

W Dolinie Pięciu Stawów Polskich


Naszą wyprawę rozpoczynamy w okolicy schroniska w „Piątce”. Niebieskim szlakiem mijamy Przedni Staw, później idziemy wzdłuż brzegu Wielkiego Stawu. Naszą drogę zostawiamy na drugim rozwidleniu i przechodzimy na trasę znakowaną na żółto. Na moment robi się stromo, chwilę później trawersujemy progiem Dolinki Buczynowej. Momenty zmęczenia są dobrym pretekstem do przystanku i podziwiania z góry Siklawicy oraz Granatów.

Szlak Buczynowe Turnie - Krzyżne

Kawałek dalej szlak skręca w lewo, kosodrzewina zmienia się w zbocze porośnięte trawą. Idziemy wąską, kamienną ścieżką. Podejście może wydawać się monotonne i męczące, dlatego warto rozglądać się i cieszyć oko pięknymi panoramami. Przechodzimy między Żlebem pod Krzyżnem a Szerokim Żlebem Buczynowym.
Od Dolinki Buczynowej na Krzyżne wchodzimy po około 50 minutach.

Przełęcz Krzyżne


Z Przełęczy Krzyżne widoczna jest m.in. Dolina Pięciu Stawów Polskich, Dolina Pańszczycy, Rysy, Mięguszowieckie Szczyty, Cubryna oraz w oddali Babia Góra.

Zejście z Przełęczy Krzyżne


Z przełęczy możemy zejść tą samą drogą do schroniska w „Piątce”, co zajmie niecałe 2 godz., żółtym szlakiem można zejść do schroniska PTTK Murowaniec (około 2 godz. 20 min.) lub czerwono znakowaną trasą pójść w stronę Skrajnego Granatu a później do Murowańca. Ta ostatnia opcja jest najtrudniejsza i przebiega przez fragment Orlej Perci. Przejście jej może zająć niecałe 5 godz.

Ciekawostki


•    Nazwa Krzyżne pochodzi od położenia w miejscu, w którym krzyżują się trzy grzbiety. Przełęcz nazywana jest też Krzyżem Polskim lub Krzyżem Wołoszyńskim.
•    Towarzystwo Tatrzańskie najpierw w Dolinie Waksmundzkiej (około rok 1875), a później na równi powyżej siodła przełęczy na wysokości około 2135 m n.p.m. wybudowało kamienną chatkę, dzięki której stały się popularne wycieczki połączone z oglądaniem wschodu słońca. Chata była używana do 1915 roku. Dziś widoczne są fragmenty jej murów.
 
7717
Wyświetleń:


Dane firmy
Region Tatry
34-500 Zakopane
ul. Jaszczurówka-Bory 3
NIP: 736-141-97-35

tel. (+48) 602 713 300
tel. (+48) 600 943 800

biuro@regiontatry.pl
atrakcje@regiontatry.pl
kalendarium@regiontatry.pl informator@regiontatry.pl
Informacje
  • Jak dodać wpis do portalu
  • Panel zmian - noclegi
  • O nas
Socials
Newsletter
Jeżeli chcesz regularnie otrzymywać zweryfikowane informacje o promocjach noclegowych, nowych atrakcjach turystycznych, aktualnych wydarzeniach i imprezach, ciekawych inicjatywach na Podhalu zapisz się do newslatter'a regiontatry.pl - wpisz  adres e-mail:

Szybki kontakt

Podaj wynik:


copyright © 2019 RegionTatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu RegionTatry.pl
design by fast4net