Noclegi
Atrakcje
Imprezy
Polecane
Transport
Informator
Kamery
Pogoda
Dolinka za Mnichem

34-500 Zakopane,
Góry miejsca szlaki

Położenie na mapie

Opis
Dolinka za Mnichem

Licząca niecałe 2 kilometry długości Dolinka za Mnichem jest odgałęzieniem wielkiej Doliny Rybiego Potoku. Właśnie tam, na szlaku do Morskiego Oka, tuż przed zejściem do schroniska, znajduje się wejście do Dolinki za Mnichem. Przebiegający przez nią żółty szlak prowadzi aż na Szpiglasową Przełęcz.
Wędrując nim można podziwiać między innymi szczyt Mnicha, skąd dolina wzięła swoją nazwę, Szpiglasowy Wierch, Cubrynę, szczyt Miedzianego i Ciemnosmreczyńskiej Turni. W Dolinie za Mnichem znajduje się również Staw Staszica (zwany z racji swojego niewielkiego wymiaru także Stawkiem Staszica) oraz Zadni Mnichowy Stawek. W połowie doliny odbija czerwony szlak prowadzący na przełęcz Wrota Chałubińskiego.
Chociaż dno doliny wyścielona jest skalnymi rumowiskami, to wędrówka jej szlakami wcale nie jest trudna, zwłaszcza że w większości przebiega po równym i płaskim terenie.

Trasa jest rzadko uczęszczana – z racji oddalenia od innych szczytów i dolin – dlatego nierzadko wędrówka nią może być wyjątkowo samotna. Niewątpliwie jednak to bardzo dobra alternatywa dla tych, którzy po dotarciu do Morskiego Oka nie mają siły atakować Rys, ale liczą na nieco lżejszą trasę. Szlak nie jest szczególnie wymagający kondycyjnie – nawet wspinaczka czerwonym szlakiem na Wrota Chałubińskiego może być przyjemna, wystarczy tylko robić nieco częstsze przystanki. Nie trzeba zresztą dochodzić do samej Szpiglasowej Przełęczy – tam podejście jest bardzo strome i niekiedy koniecznie jest wspomaganie się łańcuchami. Powrót taką samą trasą, ponieważ od Szpiglasowej Przełęczy nie prowadzą żadne szlaki (można co prawda pokusić się o zejście do Doliny Pięciu Stawów, ale to bardzo długa wędrówka i zwyczajnie nie warto ryzykować noclegu w górach.
2363
Wyświetleń:


Dane firmy
Region Tatry
34-500 Zakopane
ul. Jaszczurówka-Bory 3
NIP: 736-141-97-35

tel. (+48) 602 713 300
tel. (+48) 600 943 800

biuro@regiontatry.pl
atrakcje@regiontatry.pl
kalendarium@regiontatry.pl informator@regiontatry.pl
Informacje
  • Jak dodać wpis do portalu
  • Panel zmian - noclegi
  • O nas
Socials
Newsletter
Jeżeli chcesz regularnie otrzymywać zweryfikowane informacje o promocjach noclegowych, nowych atrakcjach turystycznych, aktualnych wydarzeniach i imprezach, ciekawych inicjatywach na Podhalu zapisz się do newslatter'a regiontatry.pl - wpisz  adres e-mail:

Szybki kontakt

Podaj wynik:


copyright © 2014 RegionTatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu RegionTatry.pl
design by fast4net