Noclegi
Atrakcje
Imprezy
Polecane
Transport
Informator
Kamery
Pogoda
Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów

34-500 Zakopane, Jaszczurówka 29
WWW:

Góry miejsca szlaki

Położenie na mapie

Opis

Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów


Chociaż Zakopane i okolica to przede wszystkim góry, doliny i fantastyczne szlaki turystyczne, nie brakuje tu także atrakcji z zupełnie innej dziedziny. Doskonałym przykładem może być Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów, znajdujący się w cieplicach, położonych u wejścia do Doliny Olczyskiej. Tam, gdzie niegdyś mieściły się baseny termalne, stworzona została ogromna infrastruktura przyrodniczo-turystyczna, stanowiąca ogromną atrakcję szczególnie dla dzieci.

Mieszkańcy Ośrodka Czynnej Ochrony Płazów i Gadów


Głównymi „mieszkańcami” Ośrodka są przede wszystkim gady i płazy znajdujące się pod ochroną (cały teren leży w Tatrzańskim Parku Narodowym), jednak na największą uwagę zasługują między innymi żaby trawne, ropuchy szare, salamandry plamiste, traszki zwyczajne, górskie i karpackie oraz kumaki górskie, żmije zygzakowate i jaszczurki żyworodne. Trasa piesza przebiegająca przez Ośrodek składa się z pięciu punktów edukacyjnych, gdzie można nie tylko spotkać w naturalnym środowisku powyższe zwierzęta, ale również wiele się o nich nauczyć, poznać historię danego miejsca i bliżej poznać ekosystemy wodne. Na terenie ośrodka można odpocząć, przysiąść na ławeczkach, zjeść posiłek lub spędzić kilka chwil nad stawem, obserwując znajdujących się tam przedstawicieli górskiej fauny.

Skansen gadów dolina Olczyska - Zakopane Jaszczurówka

Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów otwarty jest codziennie w godzinach pracy pobliskiego punktu biletowego. Na terenie ośrodka obowiązują bilety wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Trochę historii


Historia cieplic zaczyna się w pierwszej połowie XIX wieku, gdzie na ich terenie funkcjonowały pierwsze – na całym Podhalu – baseny termalne. Ich sława i turystyczna popularność były tak wielkie, że odwiedzali je nawet turyści zza granicy, nie mówiąc już o samych Polakach, wśród których nie brakowało znanych nazwisk – chociażby Henryka Sienkiewicza. Renoma cieplic wygasła dopiero pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku, gdy przez przypadek ciepłe wody termalne zostały uwolnione przez odwiert i połączyły się z zimnymi źródłami potoku Olczyskiego.

Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów znajduje się w Dolinie Olczyskiej, która szerzej została tutaj opisana.

 
10512
Wyświetleń:


Dane firmy
Region Tatry
34-500 Zakopane
ul. Jaszczurówka-Bory 3
NIP: 736-141-97-35

tel. (+48) 602 713 300
tel. (+48) 600 943 800

biuro@regiontatry.pl
atrakcje@regiontatry.pl
kalendarium@regiontatry.pl informator@regiontatry.pl
Informacje
  • Jak dodać wpis do portalu
  • Panel zmian - noclegi
  • O nas
Socials
Newsletter
Jeżeli chcesz regularnie otrzymywać zweryfikowane informacje o promocjach noclegowych, nowych atrakcjach turystycznych, aktualnych wydarzeniach i imprezach, ciekawych inicjatywach na Podhalu zapisz się do newslatter'a regiontatry.pl - wpisz  adres e-mail:

Szybki kontakt

Podaj wynik:


copyright © 2019 RegionTatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu RegionTatry.pl
design by fast4net