Noclegi
Atrakcje
Imprezy
Polecane
Transport
Informator
Kamery
Pogoda
Wielka Krokiew

34-500 Zakopane, Bronisława Czecha 1
Telefon:
+48 18 263 26 60

WWW:

E-mail:

Góry miejsca szlaki

Położenie na mapie

Opis

Wielka Krokiew w Zakopanem 


Wielka Krokiew to nie tylko miejsce, gdzie są rozgrywane zawody w skokach narciarskich, ale również ważny punkt na mapie turystycznej Zakopanego.

Historia skoczni na Wielkiej Krokwi


Skocznia, której nadano imię narciarza Stanisława Marusarza na Wielkiej Krokwi jest jednym z najbardziej znanych obiektów w naszym kraju. Usytuowana została na północnym stoku góry Krokiew w Tatrach. Twórcą był zakopiańczyk Karol Stryjeński, były dyrektor zakopiańskiej Szkoły Przemysłu Drzewnego. Wzorując się na olimpijskiej skoczni w Chamonix oraz współpracując ze Szwedem Sellstroemem zaprojektował ten obiekt, a później również schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, Mauzoleum Jana Kasprowicza na Harendzie i kilka willi w Zakopanem. Jest to skocznia naturalna – położona na stoku górskim, osłonięta lasami. Wybudowano ją z myślą o skokach w granicach 40 m.

Zakopane Wielka Krokiew

Jej uroczyste otwarcie miało miejsce 22 marca 1925 roku, odbył się wtedy inauguracyjny konkurs, który z wynikiem 36 m wygrał Stanisław Gąsienica – Sieczka.

Wielka Krokiew, największa skocznia w PolsceWielka Krokiew jest największą skocznią w Polsce, oczywiście na przełomie lat była remontowana i ulepszana, jej punkt konstrukcyjny usytuowany jest na 125 metrze. Wyposażono ją w sztuczne oświetlenie, które potrzebne jest podczas rozgrywania konkursów wieczornych.
Od 1990 roku na Wielkiej Krokwi odbywają się zawody cyklu w skokach narciarskich – Pucharu Świata. Trzykrotnie gościła skoczków w trakcie zawodów o mistrzostwo świata. Raz straciła homologacje FIS w roku 1999 i odzyskała ją dopiero w roku 2001, w najlepszym możliwym momencie. Skoki narciarskie stały się w Polsce popularne, a wszystko za sprawą występów Adama Małysza podczas Pucharu Świata. Zawody w 2002 r. zgromadziły 55 tyś. osób – najwięcej w historii skoczni. To właśnie wtedy zwyciężył Adam Małysz pobijając rekord skoczni z wynikiem 136 m. Do dziś skoki narciarskie są niesamowitą atrakcją, do Zakopanego zjeżdżają tłumy kibiców tworzących niepowtarzalną atmosferę.

Od czasu wybudowania, skocznia przeszła szereg modernizacji, ostatnia miała miejsce w roku 2017. Po tym remoncie Wielka Krokiew otrzymała homologacje FIS zezwalającą na przeprowadzanie zawodów najwyższej rangi: Puchar Świata, Puchar Kontynentalny, Letnie Grand Prix, FIS Cup, Letni Puchar Kontynentalny, Puchar Świata w kombinacji norweskiej. Aktualny rozmiar skoczni to 140 m.

Oficjalny rekord skoczni wynosi 141,5 m i należy do Kamila Stocha.

Zakopane Wielka Krokiew Trening skoczków

Niesamowitą atrakcją, nie tylko dla dzieci, jest wjazd wyciągiem krzesełkowym na szczyt Wielkiej Krokwi. Widok z samej góry znad rozbiegu, pozwoli nam wyobrazić sobie odczucia towarzyszące skoczkom siedzącym na belce startowej podczas zawodów.
Ponadto zwiedzamy trybuny, okolicę wokół skoczni oraz Muzeum Stanisława Marusasza, które mieści się w budynku skoczni. Zobaczymy tu okazały zbiór pamiątek po tym wielkim polskim narciarzu.
Na wybiegu skoczni 6 czerwca 1997 roku papież Jan Paweł II odprawił mszę świętą z udziałem kilkudziesięciu tysięcy wiernych.

Koszt zwiedzania: bilet normalny: 12 zł, ulgowy 7 zł, dzieci do lat 3 za darmo.

Lokalizacja:
ul. Bronisława Czecha 1
Z Krupówek dotrzemy w około 30 min. spacerem. Z ul. Zamoyskiego skręcamy w prawo, w Makuszyńskiego, później w lewo w Piłsudskiego i tą drogą prosto dotrzemy do celu.
4102
Wyświetleń:


Dane firmy
Region Tatry
34-500 Zakopane
ul. Jaszczurówka-Bory 3
NIP: 736-141-97-35

tel. (+48) 602 713 300
tel. (+48) 600 943 800

biuro@regiontatry.pl
atrakcje@regiontatry.pl
kalendarium@regiontatry.pl informator@regiontatry.pl
Informacje
  • Jak dodać wpis do portalu
  • Panel zmian - noclegi
  • O nas
Socials
Newsletter
Jeżeli chcesz regularnie otrzymywać zweryfikowane informacje o promocjach noclegowych, nowych atrakcjach turystycznych, aktualnych wydarzeniach i imprezach, ciekawych inicjatywach na Podhalu zapisz się do newslatter'a regiontatry.pl - wpisz  adres e-mail:

Szybki kontakt

Podaj wynik:


copyright © 2019 RegionTatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu RegionTatry.pl
design by fast4net