Noclegi
Atrakcje
Imprezy
Polecane
Transport
Informator
Kamery
Pogoda
Stary Kościół pod wezwaniem MB Częstochowskiej w Zakopanem

34-500 Zakopane, Kościeliska
kultura i folklor

Położenie na mapie

Opis
Msze Święte:
8:30, 10:00, 18:30

Jeden z najcenniejszych zabytków Zakopanego. Jego najstarsza, północna część została wybudowana przez góralskich cieśli pod kierunkiem Sebastiana Gąsienicy w 1847 roku. Jest orientowany nie tak jak budynki sakralne na linii wschód - zachód, lecz tak jak sąsiednie chałupy góralskie - wejście ma od południa.

Wejście do kościoła prowadzi przez niewielką sień, wnętrze jest niewielkie, jednonawowe, a jego zdobienie w dużej mierze pochodzi z czasów księdza Stolarczyka. Trzy ołtarze - główny i dwa boczne - wykonał w połowie XIX stulecia znakomity rzeźbiarz podhalański, Wojciech Kułach-Wawrzyńcok z Gliczarowa.
Patronem kościoła był pierwotnie św. Klemens (na cześć fundatorki - Klementyny Homolascowej) i jego wizerunek zdobił główny ołtarz. Jednakże przed II wojną światową nadano kościołowi wezwanie Matki Boskiej Częstochowskiej, a portret św. Klemensa, jako drugiego patrona, wywędrował z ołtarza na lewą ścianę prezbiterium. 

Prawdziwym arcydziełem prymitywnego, ludowego przedstawienia sakraliów jest wizerunek św. Pawła, spadającego z konia w drodze do Damaszku, namalowany przez anonimowego artystę w niemal komiksowy sposób. Natomiast nowoczesne, ale bardzo stylowe są zdobiące ołtarz antepedia, autorstwa Karola Kłosowskiego i (wymienne z nimi) Marii Bujakowej, a także stacje Męki Pańskiej, malowane na szkle przez Ewelinę Pęksową.

Przy tym kościele znajduje się zabytkowa kaplica Gąsieniców i Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku.
11240
Wyświetleń:


Dane firmy
Region Tatry
34-500 Zakopane
ul. Jaszczurówka-Bory 3
NIP: 736-141-97-35

tel. (+48) 602 713 300
tel. (+48) 600 943 800

biuro@regiontatry.pl
atrakcje@regiontatry.pl
kalendarium@regiontatry.pl informator@regiontatry.pl
Informacje
  • Jak dodać wpis do portalu
  • Panel zmian - noclegi
  • O nas
Socials
Newsletter
Jeżeli chcesz regularnie otrzymywać zweryfikowane informacje o promocjach noclegowych, nowych atrakcjach turystycznych, aktualnych wydarzeniach i imprezach, ciekawych inicjatywach na Podhalu zapisz się do newslatter'a regiontatry.pl - wpisz  adres e-mail:

Szybki kontakt

Podaj wynik:


copyright © 2019 RegionTatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu RegionTatry.pl
design by fast4net