szukaj
Demianowska Jaskinia Lodowa - jaskinie - jaskinia - Tatry

Demianowska Jaskinia Lodowa

jaskinia

Trasa
Zapisz
WWW

Mapa
Tatry

Godziny otwarcia
{main_atraction_hours_sezon_}
Facebook
E-mail

Demianowska Jaskinia Lodowa

z Zakopanego

Demianowska Jaskinia Lodowa jest jedną z pierwszych jaskiń znanych na świecie. Jej długość wynosi 2445 m, a do zwiedzania udostępniona jest 650 metrowa trasa turystyczna obfitująca w przepiękne lodowe formy. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą prawdopodobnie z 1299 roku, jednakże wzmianka ta mogła dotyczyć innej jaskini położonej w Dolinie Demianowskiej. Natomiast, jako pewny pierwszy opis uznaje się teks Haina z 1672 roku, w którym opisuje on znalezione kości niedźwiedzia jaskiniowego błędnie uznane za kości smoka. Dlatego też długo jaskinię tą nazywano Jaskinią Smoczą. W jaskini wiele się wydarzyło zanim została udostępniona do zwiedzania w takim kształcie, w jakim możemy zobaczyć ją dzisiaj. W 1723 roku Belovi opublikował szkic jaskini wykonany przez Buchholtza w 1719 roku. W 1751 roku jaskinię odwiedzili członkowie komisji cesarskiej zajmujący się badaniem Tatr. Demianowska Jaskinia Lodowa w tamtych czasach cieszyła się dużym zainteresowaniem, co można stwierdzić po licznych podpisach na ścianach znanych osobistości jak choćby S. Chalupka, G. Fejérpataky-Belopotocký i wielu innych. Wzmożone zainteresowanie jaskinią spowodowało konieczność przystosowania jej do zwiedzania. Do 1924 roku do jaskini wchodziło się z pochodniami, lampami naftowymi czy świeczkami. W tym okresie popularność jaskini zmalała. Było to spowodowane odkryciem Demianowskiej Jaskini Wolności. W 1952 roku po zainstalowaniu oświetlenia, wykonaniu drewnianych schodów i chodników jaskinia została ponownie otwarta dla zwiedzających, którzy mogą nacieszyć oczy przepięknymi formami lodowymi podczas zwiedzania 650 metrowej trasy turystycznej.

Rejon: Słowacja, Tatry Niskie, Dolina Demianowska
Punkt wyjścia: Parking w pobliżu ośrodka Jasna.
Kolor szlaku: Do otworu wejściowego jaskini wiedzie kręta ścieżka, której pokonanie zajmuje około 20 minut.
Czas przejścia: Zwiedzanie jaskini zajmuje około 45 minut.
Trudności: Jaskinia nie jest trudna do zwiedzania. W Demianowskiej Jaskini Lodowej panuje temperatura od 0,4 do 3,0 stopni Celsjusza, należy więc zabrać ze sobą ciepłą odzież i odpowiednie buty.
Dojazd: Z Zakopanego najlepiej udać się samochodem przez przejście graniczne w Chochołowie. Następnie do miejscowości Liptowski Mikulasz w Tatrach Niskich. Stamtąd już tylko 13 km na południe w stronę ośrodka narciarskiego Jasna. Trasa z Zakopanego mierzy 89 km długości, a jej pokonanie zajmuje około 1,5 godziny.

Demaniowska jaskinia lodowa


Zwiedzanie Demianowskiej Jaskini Lodowej


Wejście do jaskini jest płatne. Jaskinię można zwiedzać od stycznia do końca września. W okresie styczeń – maj oraz we wrześniu wejście do jaskini odbywa się w godzinach 9:30, 11:00, 12:30 i 14:00. W okresie od czerwca do sierpnia wejście do jaskini odbywa się o każdej pełnej godzinie od 9:00 do 14:00. Podobnie jak inne jaskinie na Słowacji także Demianowska Jaskinia Lodowa w poniedziałki jest zamknięta.
Galeria zdjęć (4)
Demianowska Jaskinia Lodowa - jaskinie - jaskinia - Tatry
Demianowska Jaskinia Lodowa - jaskinie - jaskinia - Tatry
Demianowska Jaskinia Lodowa - jaskinie - jaskinia - Tatry
Demianowska Jaskinia Lodowa - jaskinie - jaskinia - Tatry


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Demianowska Jaskinia Lodowa
Tatry,