szukaj
Spotkanie z Małym Królewicem - kultura - spotkanie - kultura - Kościelisko

Spotkanie z Małym Królewicem

kultura - spotkanie
Zapisz
Facebook
E-mail
Kalendarz

24.09.2020
18:00
Mapa
Scena Plenerowa
Kościelisko, Nędzy Kubińca

{tickets_}
Organizator:
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej w Kościelisku
Inne imprezy organizatora ({imp_count})
{imp_text_}
{imp_text_more_}

Spotkanie z Małym Królewicem, Dom Ludowy na Chotarzu, Kościelisko


„Mały Książę" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego to jedna z najbardziej znanych i najchętniej czytanych "powiastek filozoficznych dla dzieci i dorosłych" dostępna jest już w około 400 językach, gwarach, dialektach i w licznych systemach znaków językowych, w tym zapisie alfabetem Morse'a czy nawet w systemie egipskich hieroglifów.
Ostatnio "Mały Książę", który w języku polskim doczekał się dotąd blisko 50 wydań, opublikowany został w trzech wersjach gwarowych: wielkopolskiej ("Książę Szaranek"), śląskiej ("Mały Princ") i góralskiej ("Mały Królewic").

My pochylimy się właśnie nad tym ostatnim przekładem, autorką którego jest znana etnolog, nauczyciel akademicki, dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. dr hab. Stanisława Trebunia –Staszel, z którą spotkamy się w Kościelisku już 24 września o godzinie 18.00.

Podczas spotkania wysłuchamy nie tyko gwarowej opowieści o tym, jak postrzega świat Mały Królewic, ale będziemy mogli również poznać tajniki pracy nad przekładem.

Spotkanie odbędzie się w zależności od pogody i obostrzeń epidemiologicznych na scenie plenerowej, bądź w Domu Ludowym w Kościelisku na Chotarzu.

Pamiętajmy o maseczkach i dystansie społecznym.

Do zobaczenia

Stanisława Trebunia-Staszel - etnolog, nauczyciel akademicki, dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Zajmuje się etnografią Polski i Karpat. Interesują ją współczesne procesy budowania wspólnot regionalnych i związane z nimi strategie tożsamościowe. Ostatnio jej zainteresowania badawcze koncentrują się na antropologii i etnologii w Trzeciej Rzeszy. Związana z podhalańskim ruchem regionalnym. Współpracuje z zespołami góralskimi i miejscowymi instytucjami kultury. Działa w Stowarzyszeniu Drogami Tischnera. Jest autorką wielu artykułów oraz kilku książek, m.in.: Śladami podhalańskiej mody (2007, 2010); Strój Podhalański (2011); Z Nowego Targu do Kieżmarku (2012); «Lud zdolny do życia». Górale podhalańscy w oczach niemieckiego okupanta (2019).
copyright © 2020 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Spotkanie z Małym Królewicem
Kościelisko, Nędzy Kubińca
{div_buy_onl_}