szukaj
Wystawa

Wystawa 'Polska Szkoła Plakatu. Józef Mroszczak i uczniowie'

wystawa
Zapisz
Facebook
E-mail
Kalendarz

11.03.2020
12:00 otwarcie wystawy

12.03.2020 - 31.03.2020
12:00 - 16:00
Poniedziałek, Wtorek, Środa, Czwartek, Piątek

14.03.2020 - 28.03.2020
9:00 - 14:00
Sobota
Organizator:
Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu
Inne imprezy organizatora ({imp_count})
{imp_text_}
{imp_text_more_}
Wystawa "Polska Szkoła Plakatu. Józef Mroszczak i uczniowie", Muzeum Drukarstwa, Nowy Targ


W związku z dzisiejszymi komunikatami i sytuacją Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu wraz z Muzeum Drukarstwa oraz Muzeum Podhalańskim odwołuje zaplanowane wydarzenia kulturalne oraz zamyka obiekty dla osób zwiedzających w terminie 11 - 25 marca.

________________________________________________________________________________________
Na wystawie "Polska Szkoła Plakatu. Józef Mroszczak i uczniowie" zgromadzono plakaty artystów Polskiej Szkoły Plakatu, w tym prace Józefa Mroszczaka oraz jego uczniów. O jego wybitnym talencie pedagogicznym świadczy fakt, że z jego pracowni wyszło wielu
wspaniałych artystów plakatu i projektantów graficznych tj. Leszek Hołdanowicz, Maciej Hübner, Marian Murawski czy Teresa Byszewska.
Józef Mroszczak (urodzony 11 maja 1910 roku w Nowym Targu) jest jednym z najznakomitszych polskich grafików, światowej sławy artysta plakatu (wykonał ich ok. 100). Współtwórca „Polskiej Szkoły Plakatu”, autor książki promującej polski plakat „Polnische Plakat Kunst”/ „Polska Szkoła Plakatu” (wyd. 1963 r.). Jeden z najważniejszych przedstawicieli twórców polskiego plakatu obok Henryka Tomaszewskiego, Jana Lenicy i Tadeusza Trepkowskiego. Pedagog, wykładał na uczelniach w Katowicach, Warszawie, Darmstadcie, Dusseldorfie, Ulm, Wiedniu, Berlinie, Parmie, Linzu, Kolonii i Brukseli. W 1956 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.
Był przewodniczącym na Polskę Alliance Graphique International i wiceprezesem International Council of Graphic Desing Associacion. Wybitny architekt wnętrz wystawowych, projektował pawilony handlowe m.in. w NRD, Hiszpanii,
Francji, Włoszech, oprawę graficzną wystaw podczas targów przemysłowych m.in. w Paryżu, Helsinkach, Sztokholmie, Wiedniu, Barcelonie, Turynie, Moskwie oraz wystaw sztuki polskiej w Berlinie, Londynie i Brukseli.

Kształcił się w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie w latach 1930 - 1934 oraz w Kunstgewerbe Schule i Graphische Lehr und Versuchsanstalt w Wiedniu w latach 1934-1937. Dyplom
obronił na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W czasie II Wojny Światowej uczył rysunku i reklamy w Szkole Handlowej w Nowym Targu.

Po wojnie w latach 1947 - 1952 prowadził pracownię plakatu i litografii w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku
w Katowicach, gdzie rozwijał grafikę projektową i tradycyjne techniki grafiki warsztatowej. Jego studenci zdobywali liczne nagrody na konkursach i wystawach, głównie w dziedzinie plakatu. Od 1952 roku po przeprowadzce do Warszawy wykładał na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie prowadził Katedrę Grafiki Użytkowej oraz jedną z pracowni plakatu, obok kolejnego wybitnego pedagoga, również związanego z „Polską Szkołą Plakatu” - Henryka Tomaszewskiego. W latach 1957-1958 wyodrębniono cztery wydziały: Malarstwa, Rzeźby, Architektury i Grafiki, z tym że studia na Wydziale Grafiki rozpoczynały się po 2-letnim studium ogólnym przynależnym do Wydziału Malarstwa. Pełną autonomię Wydział Grafiki uzyskał w 1968 r. Od tej pory wydział funkcjonuje w strukturze uczelni na nie zmienionych zasadach. W latach 1954 - 1958 oraz 1968-1969 Józef Mroszczak był Dziekanem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Plakaty Józefa Mroszczaka z lat 50. prezentowane na wystawie są realistyczne, o charakterze ludowym. Nasycona kolorystyka, dominujące barwy zieleni, błękitu, żółci i czerwieni oraz motywy roślinne nawiązują do malarstwa na szkle i sztuki ludowej. Plakaty Józefa Mroszczaka są bardzo malarskie z elementami humoru. Nie brak wśród nich patosu jak w plakacie operowym „Borysa Godunowa”. Niektóre plakaty teatralne i filmowe nawiązywały do dziecięcych wycinanek, często też Mroszczak łączył elementy malarskie z fotografią np. koronek i tkanin jak w plakacie „Don Carlos” z 1963 roku. Inaczej Józef Mroszczak podchodził do plakatów reklamowych, gdzie najważniejsza jest typografia, potraktowana jako znak i główny element kompozycji (Cepelia, Cepelia - kilim).

Józef Mroszczak był również inicjatorem i współorganizatorem w 1968 roku pierwszego na świecie Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie, o którym mówił: "Wielka konfrontacja. Wielki egzamin, jak życie przegląda się w plakacie i czy odbicie życiowych potrzeb jest w nim prawdziwe. Wielka manifestacja wszystkiego, co w tej dziedzinie grafiki najlepsze jest na świecie - przegląd twórczej myśli, poszukiwań artystycznych i wynalazczości - oto, czym może i powinno stać się warszawskie Biennale". Od pierwszej edycji w 1966 roku brali w niej udział: Andy Warhol, Alberto Giacometti, Roy Lichtenstein, Marc Chagall, Yusaku Kamekura, Milton Glaser. Zmarł 19 września 1975 w Warszawie w wieku 65 lat. Pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera C2-tuje-12).

NAGRODY
1950 Nagroda Miasta Katowic Za twórczość
1952 Złoty Krzyż Zasługi
1953 Nagroda Państwowa III stopnia
1961 Nagroda Ministra Kultury Sztuki I stopnia
1965 Złoty Medal na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Edytorskiej, Lipsk
1966 Nagroda na Międzynarodowej Wystawie Grafiki
1968 Nagroda Szwajcarskiego Związku Grafików „Prisma”
1968 Nagroda Państwowa II stopnia
1976 Pierwsza Nagroda UNESCO za kalendarz


Promowane imprezy
    {dont_ul_}



copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Wystawa 'Polska Szkoła Plakatu. Józef Mroszczak i uczniowie'
Nowy Targ, Jana III Sobieskiego 4
{div_buy_onl_}