szukaj
Pokaz Filmów o Sztuce - seans filmowy - kino - Zakopane

Pokaz Filmów o Sztuce

seans filmowy
Zapisz
Facebook
E-mail
Kalendarz

26.03.2020 - 28.03.2020
Mapa
Kino Miejsce
Zakopane, Orkana 2

Inne imprezy organizatora ({imp_count})
{imp_text_}
{imp_text_more_}
Pokaz filmów o sztuce, Kino Miejsce, Zakopane

Pokaz otworzy jeden z najlepszych polskich filmów ostatniego roku. „Ikar. Historia Mietka Kosza” Macieja Pieprzycy, ze znakomitą kreacją Dawida Ogrodnika, to historia zapomnianego już dzisiaj, wybitnego niewidomego pianisty jazzowego, który zginął tragicznie 31 maja 1973 roku, mając zaledwie 29 lat. To opowieść o człowieku, dla którego muzyka oznaczała życie. O artyście pokonującym własne ograniczenia, odbierającym i komentującym świat dzięki dźwiękom. To film o wrażliwości, o prawie do spełniania marzeń. Ale też o siermiężnej Polsce lat socjalizmu, o potwornej samotności, o świecie, wypychającym „innych” na margines. Są w „Ikarze…” sceny, które zostają pod powiekami. Bolą. Wzruszają. Po projekcji filmu widzowie będą mogli porozmawiać z Maciejem Pieprzycą.

W drugim dniu okazu będzie można poobcować ze sztukami pięknymi najwyższych lotów. Phil Grabsky to brytyjski dokumentalista, właściciel firmy Seventh Art Production, współpracującej m.in. z BBC, Channel 4 czy Sky Arts. Ma on w swoim dorobku dokumenty o niespokojnym, współczesnym świecie, o sporcie. Ale specjalne miejsce w jego twórczości zajmują filmy o artystach: muzykach, malarzach.

Ostatni projekt Grabsky’ego zatytułowany „Wystawa na Ekranie”, powstaje od 2012 roku i trafił już do 55 krajów. To wyprawy do muzeów świata, świetnie fotografowane dzieła, zbliżenia pozwalające uchwycić każdy detal, a wszystko opatrzone komentarzem ekspertów i znawców sztuki. Część filmów Grabsky sam wyreżyserował, wszystkie wyprodukował. Widzowie zakopiańskiego pokazu będą mogli obejrzeć cztery dokumenty. „Vermeer muzyka.
Sztuka miłości i odpoczynku z National Gallery w Londynie” Grabsky’ego, „Rembrandt z The National Gallery w Londynie i Rijksmuseum w Amsterdamie” Kat Mansor, „Michał Anioł. Miłość i śmierć” Davida Bickerstaffa oraz „Cezanne. Portret życia” Grabsky’ego, gdzie najciekawszym przewodnikiem po życiu malarza staje się jego praprawnuk Phillipe Cezanne.

Wydarzeniem drugiego dnia pokazu będzie eksperymentalny dokument „Kobro/Strzemiński. Opowieść fantastyczna” Borysa Lankosza. Twórca „Rewersu” nie zrobił typowego filmu biograficznego. W przestrzeni zawieszonej gdzieś między światem rzeczywistym a wymyślonym, odbija się tu XX wiek z jego wojnami i traumami, pojawiają się autentyczne postacie, które miały wpływ na jego bieg. W tej przestrzeni nurkują również bohaterowie filmu, zagrani przez Agatę Buzek i Łukasza Simlata. I choć wszystko w „Kobro/Strzemiński…” wymyślone – Lankosz z tego strumienia świadomości wydobywa prawdę o ludziach, ich ambicjach, sztuce, świecie. I robi pean na cześć wolności.

Trzeci dzień przyniesie kilka propozycji. Dokument „Chopin uratował mi życie” Jamesa Kenta został wyprodukowany przez BBC – jedną z najlepszych telewizji Europy. Kent, autor wielu serii dokumentalnych i fabularnych, opowiada tu o sile muzyki. Portretuje dwoje ludzi z różnych stron świata i z różnych kultur, dla których niespełna dziesięciominutowy utwór Chopina – Ballada nr 1 g-moll – okazał się ogromnie ważny. Dla japońskiej nastolatki stał się lekarstwem na lęki, jakie w sobie nosi po tragicznym trzęsieniu ziemi. Młody Szkot wierzy, że dzięki emocjonalnemu wzruszeniu, jakiego doznał słuchając tego utworu, odzyskał pamięć po operacjach mózgu.
W tym dniu będzie też można zajrzeć na chwilę do Cannes. Na odbywającym się tam w cieniu największej imprezy filmowej świata skromnym festiwalu „AVIFF – Cannes Art Film Festival” prezentowane są dzieła powstające na styku sztuk wizualnych i kina. Do Zakopanego trafi 8 filmów zrealizowanych przez artystów z trzech kontynentów, wśród nich m.in. zwycięzca ostatniej edycji festiwalu „Alchemy on the Amstell (III)” Słowenki Janji Rakus. Będą też obrazy z Francji, Niemiec, Chin, USA, Kanady i Korei Południowej. Łącznie zestaw filmów festiwalowych trwa 108,5 minuty, a zaprezentuje go założyciel AVIFF Christian Pouligo.
No i wreszcie trochę praktyki i spełniania marzeń. W trzecim, ostatnim dniu pokazu uczestnikom festiwalu zaprezentuje się Krakowska Szkoła Filmowa. W okresie wakacyjnym jej wykładowcy prowadzą warsztaty dla dzieci i młodzieży. W tym roku, w lecie, w ramach Kulturalnego Placu Niepodległości, takie zajęcia odbędą się również w Zakopanem.




copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Pokaz Filmów o Sztuce
Zakopane, Orkana 2
{div_buy_onl_}