szukaj
Giewont. Kolekcja niezwyczajna - wystawa - kultura - Zakopane

Giewont. Kolekcja niezwyczajna

wystawa
Zapisz
Facebook
E-mail
Kalendarz

18.10.2019 - 23.02.2020
Mapa
Galeria Sztuki XX wieku w Wilii Oksza
Zakopane, Zamoyskiego 25

wstęp wolny
Organizator:
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego
Inne imprezy organizatora (4)
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza - wystawa stała
wystawa
19.09.2020


Tajemnice tatrzańskich wypraw doktora Chałubińskiego
wystawa
10:00 - 18:00  |  19.09.2020


Rzadkie, rzadsze, najrzadsze
wystawa
9:00 - 17:00  |  19.09.2020


Sen tropikalnego słońca. Witkacy i Zakopane
wystawa
10:00 - 18:00  |  19.09.2020


Giewont. Kolekcja niezwyczajna, Galeria Sztuki XX wieku w Wilii Oksza, Zakopane


Jest to kolejna wystawa z cyklu prezentującego prywatne kolekcje sztuki związanej z Tatrami i Podhalem. Kolekcja państwa Kubasiewiczów prezentowana jest po raz pierwszy w Polsce. Składają się na nią obrazy przedstawiające najpopularniejszą w Polsce, owianą legendami górę – Giewont.

Najwięcej wpada w oczy przybyłemu do Zakopanego – Giewont, olbrzymia turnia, przepaścistą ścianą zwrócona ku wsi, z poszczerbionym grzbietem. W fantastycznych kształtach przedstawia się Giewont każdemu imponująco, jakby ojciec Zakopanego, ulubieniec ludu u stóp jego zamieszkałego, [..]

Walery Eliasz-Radzikowski, Ilustrowany przewodnik do Tatr, Pienin i Szczawnic, 1891

Artystyczna kariera Giewontu rozpoczęła się w XIX wieku i trwa do dzisiaj. Ten majestatyczny masyw górski w Tatrach Zachodnich działał i nadal działa na wyobraźnię niezwykle wielu artystów, turystów oraz mieszkańców Zakopanego. Na ekspozycji prezentowanych jest ponad 90 obrazów przedstawiających Giewont, począwszy od płócien z przełomu XIX i XX w., po wizerunki z ostatnich lat. Na wystawie eksponowane są prace takich artystów jak: Władysław Bielecki, Stanisław Gałek, Marceli Harasimowicz, Emil Krcha, Stanisław Kamocki i wielu innych artystów.

Wystawie towarzyszy szereg wydarzeń edukacyjnych oraz cykle spotkań prezentujące najsłynniejszą górę w Polsce – Giewont.
copyright © 2020 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Giewont. Kolekcja niezwyczajna
Zakopane, Zamoyskiego 25
{div_buy_onl_}