szukaj
Podhalanie – wystawa plenerowa - wystawa - kultura - Zakopane

Podhalanie – wystawa plenerowa

wystawa
Zapisz
Facebook
E-mail
Kalendarz

20.11.2020 - 07.01.2021
15:00 - 18:00
Mapa
Kuźnice
Zakopane, Kuźnice 1

Organizator:
Tatrzański Park Narodowy
Inne imprezy organizatora ({imp_count})
{imp_text_}
{imp_text_more_}
Podhalanie – wystawa plenerowa, Zakopane


Z nieskrywaną radością zapraszamy do zwiedzania nowej wystawy plenerowej Podhalanie na fundamentach dawnego dworu w Kuźnicach. Wystawa zagości tutaj na pewno przez kilka najbliższych miesięcy.

Podhalanie to tytuł wystawy przybliżającej życie i kulturę mieszkańców Podhala – regionu usytuowanego na południu Polski w górskiej kotlinie pomiędzy pasmem Tatr i Gorców.

Ideą przyświecającą wystawie było ukazanie kultury Górali Podhalańskich i procesu kształtowania się ich tożsamości w ścisłym powiązaniu ze środowiskiem naturalnym, czyli przestrzenią Tatr, z uwzględnieniem uwarunkowań historycznych, gospodarczych i społecznych. Narracja wystawiennicza została oparta głównie na wypowiedziach i opowieściach samych górali. Oddanie głosu mieszkańcom regionu pozwoliło przybliżyć ich sposób widzenia i oswajania otaczającej rzeczywistości, ich stosunek do świata kultury i natury oraz do ludzi – zarówno miejscowych, jak i przybyszów z zewnątrz.

Równoległym środkiem przekazu jest materiał ilustracyjny – fotografie archiwalne i współczesne, w tym autorstwa Jacka Poremby, jednego z czołowych polskich fotografów portretowych. Wystawa została skonstruowana z 10 bloków tematycznych, wzajemnie ze sobą korespondujących, w których autorki tekstu starają się ująć niezwykle rozległy temat kultury podhalańskiej i tożsamości.

Projekt został zrealizowany w ramach Międzynarodowego Programu „Człowiek i Biosfera” (Man and Biosphere, UNESCO). Patronat naukowy nad wystawą objął Polski Instytut Antropologii. Organizatorem wystawy jest Tatrzański Park Narodowy.copyright © 2020 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Podhalanie – wystawa plenerowa
Zakopane, Kuźnice 1
{div_buy_onl_}