szukaj
Gombica Staska Kubina w Witkacym - spektakl - teatr - Zakopane

Gombica Staska Kubina w Witkacym

spektakl
Zapisz
Facebook
E-mail
Kalendarz

09.10.2019
19:15
Mapa
Teatr Witkacy
Zakopane, Chramcówki 15

wstęp wolny
Organizator:
Gombica Staska Kubina - sztuka teatralna
Inne imprezy organizatora ({imp_count})
{imp_text_}
{imp_text_more_}
Gombica Staska Kubina w Witkacym, Zakopane


Gombica to rodzaj amuletu ze szlifowanego kamienia lub mosiądzu, noszony w dawnych wiekach przez górali na szyi, pierwowzór spinki góralskiej. Hanusia daruje gombicę ukochanemu Staskowi, zanim rozdzieli ich los.
- Janosik jest przereklamowany. Mamy swoich zbójników. Takim był Stasek Kubin – mówi Tomasz Krzyżanowski, autor sztuki, który zrekonstruował losy górala na potrzeby sztuki.
Przenosimy się na początek 19. wieku. Trwa wojna francusko-austriacka i dotyka ona również Skalne Podhale. W jaki sposób? Ziandary, czyli żołnierze austriaccy werbują do austriackiego wojska młodych górali. Taki los spotkać ma też Staska Kubina, który nie zgadza się na pracę w lesie (a przy okazji rolę donosiciela), którą proponuje mu austriacki leśniczy Blumenfeld.
Fabuła, w której losy Staska i Hanusi splatają się z losami Rzeczpospolitej, a łączy je postać Śpiącego Rycerza, który ukazuje się Staskowi, wciąga nie tylko wartką akcją, ale i wyczuleniem na detal. Aktorzy – górale - mówią autentyczną gwarą, mają na sobie stroje przypominające te, które nosili ich pradziadowie w 19. wieku.
Autor scenariusza podkreślił, że sztuka mogła zostać zrealizowana dzięki Rafałowi Sonikowi. Reżyserem jest Krzysztof Najbor, autorką scenografii św. pamięci Ewa Dyakowska-Berbeka. Oprawę muzyczną przygotował Krzysztof Maciejowski. Producentem jest Rafał Sonik i Stowarzyszenie Czysta Polska.copyright © 2020 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Gombica Staska Kubina w Witkacym
Zakopane, Chramcówki 15
{div_buy_onl_}