Noclegi
Atrakcje
Imprezy
Polecane
Transport
Informator
Kamery
Pogoda
Muzeum Stylu Zakopiańskiego - Inspiracje im. Marii i Bronisława Dembowskich

34-500 Zakopane, Droga do Rojów 6
Telefon:
+48 18 20 12 294

WWW:

E-mail:

kultura i folklor

Położenie na mapie

Opis
Muzeum Stylu Zakopiańskiego - Inspiracje im. Marii i Bronisława Dembowskich

Stała ekspozycja pod patronatem Muzeum Tatrańskiego. W XIX-wiecznej chałupie Gąsieniców Sobczaków, ukazane są źródła Witkiewiczowskiego stylu zakopiańskiego (budownictwo, wyposażenie góralskich chałup), a także XIX-wieczna kolekcja etnograficzna Marii i Bronisława Dembowskich.

Ekspozycja zorganizowana jest w dwóch izbach frontowej części chałupy:

Izba czarna
  w której w przeszłości koncentrowało się życie góralskiej rodziny, urządzona jest tak, jak izby w drugiej połowie XIX wieku, opisane przez Władysława Matlakowskiego i znane z rysunków i tekstów Stanisława Witkiewicza. Do jej wyposażenia wykorzystano najstarsze eksponaty pochodzące ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego.

Izba biała 
– pełniącej w góralskiej chałupie rolę salonu – eksponowana jest kolekcja Marii i Bronisława Dembowskich, tworzona w latach 1886-1893, a następnie przekazana w darze Muzeum Tatrzańskiemu w 1922 roku. Ten zbiór blisko czterystu przedmiotów – obrazy na szkle, ceramika, łyżniki, rzeźba, strój, sprzęty pasterskie – odznaczających się ozdobną formą i bogatym zdobnictwem, był dla Stanisława Witkiewicza bezpośrednim źródłem inspiracji dla projektowanych przez niego w stylu zakopiańskim przedmiotów sztuki użytkowej.

W "Muzeum Stylu Zakopiańskiego - Inspiracje" można zobaczyć autentyczne wyposażenie góralskiej chaty. Przybliża nam to jak wyglądało życie góralskiej rodziny w XIX wieku. W chacie znajdują się zbiory udostępnione z Muzeum Tatrzańskiego w tym – dzieła sztuki ludowej, obrazy malowane na szkle i przedmioty wykorzystywane w życiu codziennym. Wystawę otworzono w 2011 roku i od tego momentu cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów przebywających w Zakopanem.
Cennik
bilet normalny - 6,00pln
bilet ulgowy - 4,50pln
zwiedzanie z przwodnikiem - 20pln + bilety wstępu
Godziny otwarcia
Środa
9:00 - 17:00

Czwartek
9:00 - 17:00

Piątek
9:00 - 17:00

Sobota
9:00 - 17:00

Niedziela
9:00 - 15:00


6218
Wyświetleń:
Na skróty
{cats_}
USŁUGI NAJCZĘŚCIEJ OGLĄDANE
Ponieważ coraz więcej osób decyduje się na spędzanie krótkich weekendów oraz dłuższych urlopów w Tatrach, warto wiedzieć jak można zorganizować czas na Podhalu. Informator turystyczny do doskonały przewodnik po tatrzańskich atrakcjach. W jednym miejscu zgromadzono wiele ciekawych info o Zakopanem, ale nie tylko! Informator wskazuje wszystkie te miejsca, które mogą okazać się przydatne podczas pobytu w górach, nie tylko sklepy i restauracje, ale też wszystkie firmy działające na Podhalu. Przygotowując się do wyjazdu warto nie tylko zabrać ze sobą bagaż i dobry nastrój, ale też zebrać najważniejsze info o Tatrach!
SPRAWDŹ USŁUGI W MIEJSCOWOŚCIACH


copyright © 2019 RegionTatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu RegionTatry.pl
design by fast4net