Idź do

Tatrzańskie Lapidarium

W Lapidarium Tatrzańskiego Parku Narodowego przy ulicy Karłowicza 21 znajduje się wyjątkowa, geologiczna mapa Tatr wykonana z autentycznych tatrzańskich skał.

Lapidarium to geologiczna mapa przestrzenna Tatr, nietypowy, skalny model naukowy, który pokazuje różnorodność przyrody nieożywionej oraz jej wpływ na roślinność tam występującą. Miejsce to pozwala zrozumieć geologiczną historię obszaru i procesów zachodzących w przeszłości.

Rozstawione tablice z panoramami pomogą odwiedzającym zlokalizować najważniejsze tatrzańskie szczyty oraz spojrzeć na nie z różnych stron. Tablice edukacyjne poszerzą wiedzę o geologii Tatr - dowiecie się m.in. z czego zbudowane są Tatry, kiedy powstały, co z nich wydobywano, jak wielki był największy lodowiec w Tatrach czy ile jest jaskiń w Tatrach.

Tablice wykonano w dwóch językach: polskim i angielskim.

Pamiętaj! Model wykonany jest z autentycznych skał tatrzańskich, dlatego nie dotykaj i nie zabieraj skał ze sobą. Uszanuj piękno natury.

  • Lapidarium jest dostępne przez cały tydzień, codziennie od świtu do zmierzchu.
  • Wstęp bezpłatny.
  • Lokalizacja: ul. Karłowicza 21. Idąc do Kuźnic czy wracając z nich, Lapidarium łatwo znajdziecie po skręceniu z Alei Przewodników Tatrzańskich w ulicę Karłowicza.

Wystawa plenerowa „Podhalanie”

Wystawa plenerowa „Podhalanie” – zespół dworsko-parkowy w Kuźnicach

Podhalanie to tytuł wystawy przybliżającej życie i kulturę mieszkańców Podhala – regionu usytuowanego na południu Polski w górskiej kotlinie pomiędzy pasmem Tatr i Gorców.

Ideą przyświecającą wystawie było ukazanie kultury Górali Podhalańskich i procesu kształtowania się ich tożsamości w ścisłym powiązaniu ze środowiskiem naturalnym, czyli przestrzenią Tatr, z uwzględnieniem uwarunkowań historycznych, gospodarczych i społecznych. Narracja wystawiennicza została oparta głównie na wypowiedziach i opowieściach samych górali. Oddanie głosu mieszkańcom regionu pozwoliło przybliżyć ich sposób widzenia i oswajania otaczającej rzeczywistości, ich stosunek do świata kultury i natury oraz do ludzi – zarówno miejscowych, jak i przybyszów z zewnątrz.

Równoległym środkiem przekazu jest materiał ilustracyjny – fotografie archiwalne i współczesne, w tym autorstwa Jacka Poremby, jednego z czołowych polskich fotografów portretowych. Wystawa została skonstruowana z 10 bloków tematycznych, wzajemnie ze sobą korespondujących, w których autorki tekstu starają się ująć niezwykle rozległy temat kultury podhalańskiej i tożsamości.

Projekt został zrealizowany w ramach Międzynarodowego Programu „Człowiek i Biosfera” (Man and Biosphere, UNESCO). Patronat naukowy nad wystawą objął Polski Instytut Antropologii. Organizatorem wystawy jest Tatrzański Park Narodowy.

Wystawa jest dostępna przez cały tydzień. Wstęp bezpłatny.

Dróżniczówka

Wędrując w stronę Morskiego Oka, warto wstąpić do Dróżniczówki, położonej po prawej stronie drogi, tuż przed Wodogrzmotami Mickiewicza. W latach dwudziestych XX wieku zamieszkali tu Feliks i Ludwina Soczkowie. Obowiązkiem Feliksa była opieka nad traktem od Łysej Polany do największego jeziora w Tatrach.

Obecnie Dróżniczówka pełni funkcję wystawienniczą, punktu informacji turystycznej i sklepu z pamiątkami.

Po wejściu do sali w oczy rzuca się zestawienie świerkowej  szyszki i modelu samochodu Bugatti. To nawiązanie do próby cywilizacji Tatr z  początku XX w., z którą na szczęście wygrała opcja ochroniarska. Pierwsza część ekspozycji to rysunkowa historia poznania Tatr oraz sporu granicznego o Morskie Oko. Kolejna część - fotografie opisujące historię budowy drogi nad jezioro. Jest tu też fragment poświęcony historii słynnego Automobilowego Rajdu Tatrzańskiego. Można się dowiedzieć co nieco o korniku drukarzu i znaczeniu suchych lub powalonych drzew. Poruszono także temat dokarmiania zwierząt, między innymi pokazano komiksową historię Pięćsetdwójki, czyli niedźwiedzicy, która tak bardzo przyzwyczaiła się do jedzenia z rąk ludzkich, że skończyła w zoo.

Zobacz film o Dróżniczówce [>>]

Jaszczurówka – Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów

Jaszczurówka to wyjątkowy teren Zakopanego, położony w jego wschodniej części na wysokości 894 m n.p.m. To właśnie w tym miejscu występowały niegdyś naturalne źródła termalne zwane cieplicami. Idealne miejsce do życia, hibernacji i rozrodu znalazły tu salamandry plamiste, w gwarze góralskiej nazywane jaszczurami. I to właśnie od tych niewielkich, wyjątkowych płazów pochodzi nazwa „Jaszczurówka”.

Źródła termalne odkryto i zagospodarowano już w XIX wieku. Miejsce przekształcono w kompleks basenów termalnych, które z czasem przestały być używane. Dziś, po blisko 160 latach od ich odkrycia, baseny zostały przekształcone w Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów. Dzięki Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu przywrócono jedno z najbardziej znanych pierwotnych siedlisk płazów.

Na terenie Ośrodka zaobserwowano obecnie cztery gatunki płazów i dwa gatunki gadów. Wszystkie są objęte ochroną gatunkową w Polsce.

Zasady zwiedzania ośrodka:

1. Ośrodek możesz zwiedzać po wykupieniu biletu wstępu do parku.
2. Jednorazowo na obszarze ośrodka może przebywać do 60 osób.
3. Poruszaj się tylko po wyznaczonych ścieżkach wokół oczek wodnych.
4. Nie podnoś i nie przerzucaj żadnych kamieni i gałęzi – to naturalne schronienie dla mieszkających tu zwierząt.
5. Nie dotykaj, nie przenoś i nie dokarmiaj napotkanych zwierząt.
6. Jesteś gościem w domu wielu gatunków zwierząt i roślin – nie wyrzucaj śmieci i zachowaj ciszę.