szukaj
Słowacki Raj - doliny - dolina - Podlesok

Słowacki Raj

dolina

Trasa
Zapisz

Mapa
Podlesok

Godziny otwarcia
{main_atraction_hours_sezon_}
Facebook
E-mail

Słowacki Raj jest to płaskowyż o wysokości około 1000 m, który stał się słynnym na całą Europę terenem turystyki pieszej (ponad 300 km tras), jak i rowerowej (około 150 km).
Niegdyś równinny teren za sprawą rzek Hornad i Hnilec, jak i licznych potoków został poprzecinany tworząc głębokie doliny i wąwozy z wodospadami (Sucha Bela, Piecky, Kysel, Sokolia Dolina), które to stanowią główne atrakcje.

Większość szlaków zbiega się przy schronisku na Klastorisku, jedyne w parku miejsce gdzie możemy zjeść coś ciepłego. Szlaki w wąwozach nie są długie natomiast sporo czasu zajmuje dojście do nich. Z tego powodu możemy rozważyć wypożyczenie roweru (wypożyczalnie dostępne na terenie całego parku).

Trasy w wąwozach zabezpieczone są drabinkami, kładkami, sztucznymi stopniami. Przy zachowaniu ostrożności nawet nasze pociechy, z pomocą rodziców dadzą sobie radę. Lepiej się wcześniej upewnić czy wystawienie na ekspozycje nie napawa nas lękiem.

Cena zwiedzania uzależniona jest od ilości dni, które chcemy spędzić. Za jeden dzień dorosły płaci 1,50 €, dzieci 6-15 lat i seniorzy powyżej 62 lat 0,50 €, dzieci do lat 6 mają wejście za darmo. Warto zakupić ubezpieczenie, koszt 0,50 € / dzień (dane na rok 2016).

Szlaki zazwyczaj są jednokierunkowe, najlepiej wycieczki zaplanować z mapą (do nabycia w kasie parku, cena około 4,50 €). Przykładowe trasy, które możemy przejść z dzieckiem:
Podlesok — Pila — Piecky — Pod Bykárku — Tomášovská Belá — Kysel’ — Kláštorisko — Podlesok (około 8 godzin; 23 km z możliwością skrócenia do około 5 godzin; 14 km),

Podlesok — Przełom Hornadu — Kláštorská roklina — Kláštorisko — Vel’ký Kysel’ — Podlesok (około 6 godzin; 17 km)
lub trasa wąwozem Suchej Beli, wycieczka z licznymi łańcuchami i sztucznymi podestami nie należy do łatwych, choć widoki i przeżycia warte są każdego wysiłku.

Z Zakopanego najlepiej dojechać samochodem (100 km) kierując się na Podlesok gdzie też na płatnym parkingu możemy zostawić samochód (w pobliżu mała gastronomia). 
Galeria zdjęć (22)
Słowacki Raj - doliny - dolina - Podlesok
Słowacki Raj - doliny - dolina - Podlesok
Słowacki Raj - doliny - dolina - Podlesok
Słowacki Raj - doliny - dolina - Podlesok
Słowacki Raj - doliny - dolina - Podlesok
Słowacki Raj
+17


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Słowacki Raj
Podlesok,