szukaj
Dolina Bystrej - doliny - dolina - Tatry

Dolina Bystrej

dolina

Trasa
Zapisz

Mapa
Tatry

Godziny otwarcia
{main_atraction_hours_sezon_}
Facebook
E-mail

Dolina Bystrej - Tatry ZachodnieRozległa walna Dolina Bystrej bywa niesłusznie pomijana w przewodnikach turystycznych, które nie zdają się dostrzegać jej atrakcyjności lub też skupiają się na rozgałęzieniach tej doliny.

Wejście do doliny, liczącej sobie około 6,5 km długości i 16,5 km2 powierzchni, znajduje na zbiegu licznych górskich szlaków w Kuźnicach, gdzie zlokalizowana jest też dolna stacja kolejki linowej na Kasprowy Wierch.
Od tego momentu Dolina Bystrej „pnie się” w górę, rozgałęziając się dalej na Dolinę Kondratową, Jaworzynkę, Kasprową i Goryczkową. Wędrując po głównym szlaku można podziwiać szczyty Nosala, Kasprowego Wierchu, Czerwonych Wierchów i Giewontu.

Dolina Bystrej

Jaskinie w Dolinie Bystrej


Ciekawostkami przyrodniczymi Doliny Bystrej są znajdujące się na jej terenie jaskinie: Magurska, Kasprowa Niżnia i Bystrej; oraz wywierzyska potoków: Goryczkowego, Kasprowego, które po połączeniu tworzą potok Bystra od którego pochodzi nazwa Doliny.

Wędrówka Doliną Bystrej należy do jednych z najprzyjemniejszych w polskich Tatrach. Stąd też można rozpocząć dalszą wyprawę na górskie szczyty – niebieskim szlakiem z Kuźnic na Giewont przez Dolinę Kondratową, najczęściej wybieranym przez turystów (na Hali Kondratowej znajduje się schronisko PTTK); zielonym na Kasprowy Wierch; żółtym na Przełęcz między Kopami lub czarnym na Czerwoną Przełęcz (szlak wiedzie między innymi przez Halę Kalatówki). Można również iść szlakiem wiodącym na Nosal lub do Doliny Gąsienicowej.

Zabytkowe klasztory w Dolinie Bystrej


W Dolinie Bystrej znajdują się zabytkowe klasztory Albertynek (Kalatówki) i Albertynów (Śpiąca Góra), które z racji swojej ogólnej dostępności i krótkiego czasu dojścia są często odwiedzane przez turystów.

 
Galeria zdjęć (2)
Dolina Bystrej - doliny - dolina - Tatry
Dolina Bystrej - doliny - dolina - Tatry


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Dolina Bystrej
Tatry,