szukaj
Dolina Chochołowska - doliny - dolina - Tatry

Dolina Chochołowska

dolina

Trasa
Zapisz

Mapa
Tatry

Godziny otwarcia
{main_atraction_hours_sezon_}
Facebook
E-mail

Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska to największa i najdłuższa z dolin w Tatrach polskich, ma około 10 km długości. Bardzo przyjemna wędrówka wzdłuż Potoku Chochołowskiego doprowadzi nas do największego schroniska w Tatrach.
Dawniej w XVIII w. wydobywano tutaj rudy żelaza, a w I połowie XX w. teren doliny był największym tatrzańskim ośrodkiem pasterskim. Obecnie piękne krokusy ozdabiające dolinę każdej wiosny sprawiają, że przyjeżdża tu dużo turystów i amatorów fotografii, natomiast latem ze względu na łatwość szlaku wybierana jest na cel wędrówki przez wielu turystów.

Rejon: Tatry Zachodnie
Punkt wyjścia: Siwa Polana
Trudności: bardzo łatwa. Idealna dla dzieci (również w wózkach i nosidełkach) oraz dla osób starszych. Do Polany Chochołowskiej dojedziemy bryczką góralską a w sezonie letnim „kolejką turystyczną” (kursuje co pół godz. i od Siwej Polany dojeżdża do Polany Huciska). Do schroniska można dojechać również na rowerze. Na szlak można wejść z psem.
Czas przejścia: około 1,45 godz. (w jedną stronę)
Długość trasy: od Siwej Polany do schroniska 7.5 km
Kolor szlaku: zielony
Różnica wysokości: 239m Siwa Polana (początek) 907 m n.p.m. Schronisko na Polanie Chochołowskiej (koniec) 1146 m n.p.m.
Dojazd: samochodem na parking przy Siwej Polanie. Z Zakopanego busem odjazdy z dworca PKS/PKP.
Dolina Chochołowska - Kaplica

Szlak Doliną Chochołowską

Wycieczkę zaczynamy na parkingu przed Siwą Polaną. Wygodną asfaltową drogą spacerujemy wzdłuż Siwej Polany i wchodzimy na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Prowadzony jest tutaj kulturowy wypas owiec. W pobliskich bacówkach możemy zobaczyć jak robione są oscypki oraz kupić kilka na dalszą drogę. Jeśli nie próbowaliście wcześniej żyntycy, tu możecie to nadrobi.  
Mijając bacówki ujrzymy po lewej stronie wejście na  szlak zielony na „Drogę pod Reglami”, który prowadzi do Doliny Lejowej i Kościeliskiej. My pozostajemy na asfaltowej drodze by po 3,5 km (niecała godz.) spaceru dotrzeć do Polany Huciska. W tym miejscu kończy swoją trasę „kolejka turystyczna”, dalsza wycieczka prowadzi szutrowo-kamienną drogą, wjeżdżają tu jeszcze zaprzęgi konne i rowery.

W dalszej części doliny występują przewężenia zwane bramami: Niżnia Brama Chochołowska oraz Wyżnia Brama Chochołowska. Wschodnie wrota Niżniej Bramy Chochołowskiej tworzy Skała Kmietowicza (987 m), która jest dobrze widoczna z naszej drogi. Nazwę skale nadano na cześć ks. Józefa Kmietowicza, który był przywódcą Powstania Chochołowskiego z roku 1846. Znajduje się tu tablica pamiątkowa oraz medalion, umieszczony na pamiątkę wizyty w dolinie Jana Pawła II w 1983 roku.

Będąc na Polanie Huciska możemy udać się ścieżką wzdłuż Polany pod Jaworki, która doprowadzi nas do Wywierzyska Chochołowskiego, zwane również Źródłem Chochołowskim. Ma ono postać płytkiego stawu. Polecamy odwiedzić to urokliwe miejsce i chwilę odpocząć oraz posilić się przed dalszą wędrówką.
Dolina Chochołowska
Wracamy na szlak do Doliny Chochołowskiej, wędrujemy Polaną Jaworki, spacer umila nam przyjemny i relaksujący szum potoku, który będzie towarzyszył nam na całej trasie wycieczki. Po przejściu Polany dotrzemy do miejsca, gdzie w lewą stronę odchodzi czarny szlak „Ścieżki pod Reglami” prowadzący do Doliny Kościeliskiej.
My udajemy się dalej naszą drogą i po 5 km wycieczki, po prawej stronie, za potokiem mijamy budynek tzw. Schronisko Blaszczyńskich. Do roku 1974 działało tu Schronisko pod Zawiesistą, obecnie budynek jest własnością TPN i jest tam leśniczówka. Na rozwidleniu kierujemy się w prawo, ponieważ skręcając w lewo dojdziemy do Doliny Starorobociańskiej, z której czarny szlak doprowadzi na Siwą Przełęcz a żółty na Iwaniacką Przełęcz.

Idziemy dalej lekko stromym, ale łatwym odcinkiem, dochodzimy do rozwidlenia. W lewo żółty szlak prowadzi na Trzydniowiański Wierch a w dół przez Dolinę Jarząbczą mamy już blisko do schroniska – naszego celu podróży.
Nareszcie jesteśmy na Polanie Chochołowskiej, z której możemy podziwiać górujący szczyt Wołowca (2064 m).
Przechodzimy koło kolejnych bacówek i skrzyżowana szlaków. W lewo szlak czerwony prowadzi do Doliny Jarząbczej, natomiast krótkie podejście w prawo do Kaplicy Jana Chrzciciela.  Warto odwiedzić to miejsce. Kapice wybudowano w stylu góralskim z niemalowanych desek, kryta czarnymi, drewnianymi gontami. Podczas swoich górskich wycieczek nie jeden raz modlił się w niej Karol Wojtyła. Wielu górali co roku przychodzi tu na pasterkę.

Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej

Z Doliny Jarząbczej jest już widoczne Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej (1146 m), największe schronisko w polskich Tatrach. Wybudowane w miejscu poprzedniego, które zostało spalone przez Niemców w 1945 roku. Przy schronisku jest mała elektrownia wodna, która znajduje się na Chochołowskim Potoku i wytwarza energię elektryczną, używaną m.in. do ogrzewania schroniska.

Na budynku schroniska zobaczymy tablicę upamiętniającą akcję ratunkową TOPR z roku 1945. Przetransportowano wtedy rannych partyzantów słowackich ze Skrajnego Salatyna (jest to północno-wschodni grzbiet Brestowej w słowackiej części Tatr Zachodnich) w czasie zamieci śnieżnej. Jest tu również tablica na pamiątkę próby startu balonu „Gwiazda Polski” na Polanie Chochołowskiej w październiku 1938 r.
W schronisku napijemy się kawy lub herbaty, zjemy pyszną szarlotkę, zwaną Deserem Chochołowskim. Podawana jest z dodatkami (bitą śmietaną i jagodami) i nie bez powodu ciasto podbiło serce niejednego wędrowca. Po krótkim odpoczynku udamy się w drogę powrotną albo ruszymy w dalszą wycieczkę.
Dolina Chochołowska
Dolina Chochołowska kojarzona jest przede wszystkim z kwitnącymi wiosną krokusami, które pięknie ozdabiają wszystkie okoliczne polany. Małe fioletowe kwiatki porastające Polanę Chochołowską są jednym z najpiękniejszych widoków, jakie możemy zobaczyć odwiedzając to miejsce. Również zjawiskowo dolina wygląda jesienią, kiedy zdobią ją fioletowe wrzosy i rude pędy situ skuciny. Obok Morskiego Oka jest to najczęściej wybierana trasa na rodzinne wędrówki w polskich Tatrach. Przepiękne widoki na szczyty Tatr Zachodnich oraz na zielone hale sprawiają, że turyści chętnie tu wracają. 

Dolina Chochołowska jest świetnym punktem wyjść w wyższe partie Tatr Zachodnich m.in. na Grzesia, Wołowiec, Trzydniowiański Wierch, Rohacze, Ornak i Starorobociański Wierch.
Na parking na Siwej Polanie wracamy tą samą drogą.

Wędrówka Doliną Chochołowską jest dobrą propozycją na niedzielny spacer nawet dla małych piechurów, osób starszych oraz początkujących turystów górskich. Przepiękne widoki, okoliczności przyrody oraz odrobina historii sprawiają, że spacer będzie niezapomniany i bardzo przyjemny.

Ciekawostki Doliny Chochołowskiej:

  • W roku 1938 r. starano się tutaj pobić światowy rekord wysokości lotu balonem „Gwiazda Polski”. Niestety, z powodów warunków atmosferycznych przedsięwzięcie nie powiodło się.
  • W 1983 r. w schronisku Papież Jan Paweł II spotkał się z Lechem Wałęsą i jego rodziną. Poza tablicą upamiętniającą to wydarzenie wytyczono również szlak papieski w Dolinie Jarząbczej.
  • W Dolinie Chochołowskiej nakręcona była scena z kuligiem do filmu „Potop” oraz 7 odcinek „Janosika”. Kaplica Jana Chrzciciela została wybudowana specjalnie na potrzeby filmu. Po nakręceniu filmu na szczęście kaplica nie została rozebrana, a wręcz poświęcona i wyposażona. Od czerwca do października odbywają się w niej msze św. o godz. 13.
  • Nie tylko krokusy przyciągają w to miejsce rzesze turystów, również odpust, który odprawiany jest 24.06. ku czci patrona kaplicy.
  • Na obszarze Doliny Chochołowskiej odkryto ok. 30 jaskiń które nie są dostępne turystycznie.
Galeria zdjęć (7)
Dolina Chochołowska - doliny - dolina - Tatry
Dolina Chochołowska - doliny - dolina - Tatry
Dolina Chochołowska - doliny - dolina - Tatry
Dolina Chochołowska - doliny - dolina - Tatry
Dolina Chochołowska - doliny - dolina - Tatry
Dolina Chochołowska - Kaplica
+2


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Dolina Chochołowska
Tatry,