szukaj
Dolina Jaworzynka - doliny - dolina - Tatry

Dolina Jaworzynka

dolina

Trasa
Zapisz

Mapa
Tatry

Godziny otwarcia
{main_atraction_hours_sezon_}
Facebook
E-mail

Dolina Jaworzynki


Jednym z odgałęzień Doliny Bystrej jest niepozorna Dolina Jaworzynki, przez którą wiedzie szlak turystyczny na Przełęcz między Kopami a przede wszystkim na Halę Gąsienicową. Od strony Zakopanego wędrówkę rozpoczynamy w Kuźnicach, szukając żółtego szlaku. Przejście do Doliny Jaworzynki jest idealnym rozwiązaniem na każdą pogodę – dolina jest cicha, lasem osłonięta od wiatru i pozwala podziwiać fantastyczne widoki na Królową Kopę, Kopę Magury i Jaworzyńską Czubę. W Dolinie znajduje się również znana Jaskinia Magury, która jest niedostępna dla turystów; liczne sztolnie i kopalnie, pozostałości po wydobywaniu rudy żelaza; a także potok Jaworzynka płynący dnem doliny. Jego wody są jednak widoczne głównie po większych opadach, w czasie upalnego lata trudno więc o szum rwącego potoku towarzyszącego wędrówce po Polanie Jaworzynce.

Polana Jaworzynka


To właśnie Polana Jaworzynka jest głównym celem turystów z racji swoich walorów widokowych –widać stąd fantastyczne górskie krajobrazy, a dodatkowo można wypocząć na trawie, jeśli się uda, zająć jeden z drewnianych stolików. Na polanie zlokalizowane są również pasterskie szałasy, obecnie już nieużywane, świadczące wyraźnie o tym, że niegdyś Dolina Jaworzynki była silnie eksploatowana przez hodowców owiec. Ciekawostką jest fakt, że to właśnie tutaj powstała pierwsza w Polsce (1920 rok) skocznia narciarska.

Wycieczka Doliną Jaworzynki


Większa część trasy do Doliny Jaworzynki biegnie płasko, dlatego doskonale nadaje się na wędrówkę z dziećmi, zwłaszcza że porastające obok drzewa w upalne dni zapewniają cień i odrobinę chłodu. Po dotarciu na Polanę warto jednak iść dalej, na Przełęcz między Kopami i dalej do Hali Gąsienicowej dotrzemy przez Skupniów Upłaz, z którego podziwiać możemy piękne górskie krajobrazy między innymi na Wielki Kopieniec lub w dole na Dolinę Olczyską.

Dolina Jaworzynki

Bardziej szczegółowy opis wycieczki Doliną Jaworzynki do Hali Gąsienicowej znajduje się tutaj.
 
Galeria zdjęć (5)
Dolina Jaworzynka - doliny - dolina - Tatry
Dolina Jaworzynka - doliny - dolina - Tatry
Dolina Jaworzynka - doliny - dolina - Tatry
Dolina Jaworzynka - doliny - dolina - Tatry
Dolina Jaworzynka - doliny - dolina - Tatry


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Dolina Jaworzynka
Tatry,