szukaj
Dolina Lejowa - doliny - dolina - Tatry

Dolina Lejowa

dolina

Trasa
Zapisz

Mapa
Tatry

Godziny otwarcia
{main_atraction_hours_sezon_}
Facebook
E-mail

Dolina LejowaDolina Lejowa to niewielka dolinka, znajdująca się pomiędzy Doliną Kościeliską i Chochołowską. Większość turystów zapytanych o Dolinę Lejową nie tylko nie miałaby pojęcia, gdzie ona leży, ale i że w ogóle istnieje. Choć to największa dolina reglowa w naszej części Tatr pozostaje jedną z najrzadziej uczęszczanych. A szkoda, bo licząca sobie pięć kilometrów długości trasa, jest fantastycznym treningiem przed dłuższymi wędrówkami, gwarantuje piękne widoki, a nawet umożliwia skorzystanie z innych atrakcji, jak wspinaczka skałkowa.

Ścianka wspinaczkowa przy wejściu do Doliny Lejowej

Spacer Doliną Lejową


Wędrówkę Doliną Lejową najlepiej rozpocząć na Polanie Biały Potok, skąd żółty szlak biegnie na Niżnią Polanę Kominiarską. Taka wędrówka powinna zająć nieco ponad godzinę i wiedzie dnem Doliny Lejowej. Tuż za wejściem znajduje się wapienna skała wspinaczkowa o nazwie Między Ściany. Kilometr dalej dochodzimy do Polany Rówienka, a siedemset metrów dalej na Jaworzynę Lejową. Takich polan na całej trasie jest jeszcze kilka – w tym Polana Kuca, Huty Lejowe i Lejówka – a na ich obszarze prowadzony jest kulturowy wypas owiec.
Jak w większości tatrzańskich dolin także i tutaj znajduje się potok, który bierze swoją nazwę od nazwy Doliny Lejowej; od okolic Lejówek szlak turystyczny zrównuje się z potokiem. Najciekawszą polaną jest zdecydowanie polana Huty Lejowe, na której niegdyś istniał prawdopodobnie niewielki przemysł hutniczy związany z przetapianiem żelaza. Obecnie na polanie można wypocząć, zwiedzić znajdujące się tu szałasy pasterskie lub zjeść coś przy drewnianych stołach z ławami.

Krokusy przed wejściem do Doliny Lejowej

Propozycje wycieczek z Doliny Lejowej


Tuż przed Niżnią Polaną Kominiarską znajduje się czarny szlak Ścieżki nad Reglami. Z samej Niżniej Polany Kominiarskiej można zaś iść dalej: czarny szlak prowadzi do takich miejsc jak Wyżnia Kira Miętusia (około 25 minut) i Polana Huciska (około 1:20h). Ze względu na naprawdę niewielkie obłożenie turystyczne tej doliny jest ona wybierana zwykle przez osoby, które chcą w ciszy i spokoju podziwiać górskie widoki. To również idealne urozmaicenie wędrówki po pobliskich Dolinach Chochołowskiej i Kościeliskiej – przed lub po wyprawie tamtymi trasami można poświęcić kolejną godzinę i przejść się również dnem Doliny Lejowej.
 
Galeria zdjęć (11)
Dolina Lejowa - doliny - dolina - Tatry
Dolina Lejowa - doliny - dolina - Tatry
Dolina Lejowa - doliny - dolina - Tatry
Dolina Lejowa - doliny - dolina - Tatry
Dolina Lejowa - doliny - dolina - Tatry
Ścianka wspinaczkowa przy wejściu do Doliny Lejowej
+6


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Dolina Lejowa
Tatry,