szukaj
Dolina Roztoki - doliny - dolina - Tatry

Dolina Roztoki

dolina

Trasa
Zapisz

Mapa
Tatry

Godziny otwarcia
{main_atraction_hours_sezon_}
Facebook
E-mail

Dolina Roztoki


Dolina Roztoki, chociaż sama w sobie jest niezwykle atrakcyjna pod względem turystycznym z racji na bogactwo wspaniałych widoków, nie jest najczęściej traktowana jako osobny punkt turystyczny. Przeważająca większość piechurów traktuje ją jako stały element szlaku wiodącego do Doliny Pięciu Stawów Polskich – a niesłusznie, bo Dolina Roztoki jest naprawdę fantastycznym miejscem, do którego warto się udać.

Wycieczka Doliną Roztoki


Wejście do Doliny Roztoki znajduje się przy Wodogrzmotach Mickiewicza, które leżą na trasie wiodącej do Morskiego Oka. Stąd można dojść do schroniska w Dolinie Roztoki (około 15min) lub odbić w odwrotnym kierunku i iść w stronę Doliny Pięciu Stawów. To ta druga trasa jest „właściwym” szlakiem przez Dolinę Roztoki, jednak już na początku odstrasza pierwszym stromym podejściem. Na szczęście nie jest ono długie i już po chwili ścieżka się wyrównuje, łącząc się jednocześnie z Potokiem Roztoki, który przecina się po drewnianym mostku. Po drodze mijamy jeszcze jeden mały strumyczek, w którym można uzupełnić zapas wody. Trasa w większości wiedzie przez las, dzięki czemu w upalne dni można liczyć na odrobinę cienia. Tam, gdzie las jest rzadszy lub gdy droga wiedzie po bardziej otwartym terenie, podziwiać można Turnię nad Szczotami i Orlą Ścianę.

Nowa Roztoka


Po około 3 kilometrach od początku szlaku przy Wodogrzmotach Mickiewicza dochodzimy w końcu na Nową Roztokę – niewielką polankę z zabytkowym szałasem pasterskim – gdzie warto odpocząć, ponieważ chwilę potem trasa znów zaczyna piąć się w górę. Niebawem kończy się też i las, a wraz z nim zbawienny cień. Zamiast tego mamy jednak możliwość podziwiania przepięknych widoków na Świstową Czubę. Kilkaset metrów później dochodzimy do rozwidlenia szlaków na przełęczy pomiędzy Świstową Czubą a Niżnią Kopą – wiodących bezpośrednio do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów lub okrężną drogą przez wodospad Siklawa. Tam też kończy się właściwy szlak Doliną Roztoki, która jest dolnym przedłużeniem Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Dolina Roztoki i wodospad Siklawa

Na przełęczy, przy żlebie, zainstalowane zostało urządzenie wyciągowe, które ułatwia zaopatrzenie schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

W Dolinie Roztoki znajdują się trzy małe jaskinie: Dziura nad Roztoką, Dziura nad Nową Roztoką i Gowoniowa Nyża.

Fragment wycieczki do Doliny Pięciu Stawów Polskich przebiega przez Dolinę Roztoki.  
 
Galeria zdjęć (2)
Dolina Roztoki - doliny - dolina - Tatry
Dolina Roztoki - doliny - dolina - Tatry


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Dolina Roztoki
Tatry,