szukaj
Dolina Strążyska - Wodospad Siklawica - doliny - dolina - Tatry

Dolina Strążyska - Wodospad Siklawica

dolina

Trasa
Zapisz

Mapa
Tatry

Godziny otwarcia
{main_atraction_hours_sezon_}
Facebook
E-mail

Dolina Strążyska /Wodospad Siklawica/Dolina Strążyska jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów. Wpływ na to ma bliskie położenie od Zakopanego oraz urokliwość tej doliny. Jeśli lubimy spacerować w spokoju i nie lubimy tłumów, wyprawę najlepiej zaplanować poza sezonem lub wcześnie rano. Główną atrakcją tej doliny jest Herbaciarnia Parzenica oraz wodospad Siklawica.

Rejon: Tatry
Punkt wyjścia: Zakopane, ul. Strążyska
Trudności: bardzo łatwa, bez trudności technicznych. Idealna dla dzieci i osób starszych.
Czas przejścia: około 50 min (w jedną stronę)
Długość trasy: od parkingu przy wejściu do Doliny Strążyskiej do Polany strążyskiej 2 km.
Kolor szlaku: czerwony
Dojazd: samochodem na parking przy wejściu do Doliny Strążyskiej, z Zakopanego busem z dworca PKS/PKP lub autobusem miejskim.

Spacer Doliną Strążyską


Niewielka i stosunkowo krótka dolina rozpoczynająca się przy Drodze pod Reglami. Wycieczkę rozpoczynamy na końcu ulicy Strążyskiej, tu znajduje się wylot doliny. Można dojechać samochodem albo zakopiańską komunikacją, spacerem ulicami Kasprusie i Strążyską lub Drogą pod Reglami.
Na Polanę Strążyską idziemy czerwonym szlakiem, zazwyczaj wśród drzew. Doliną płynie Potok Strążyski, który towarzyszy nam podczas spaceru. Ma on swoje źródło w Małej Dolince, która jest odgałęzieniem Doliny Strążyskiej.

Po minięciu budki TPN, około 0,5 km od wejścia miniemy podłużną Polanę Młyniska, na której stoi leśniczówka TPN. Tuż za polaną, na skale po lewej stronie, zauważymy drewnianą kapliczkę z wizerunkiem Maryi z Dzieciątkiem. Kawałek dalej, między drzewami pokażą się Kominy Strążyskie, kiedyś zwane Dziadami albo Płaczkami. Jest to pięć dolomitowych skał, na początku XX wieku były lubianym celem wspinaczkowym.
Kawałek dalej ujrzymy Skałę Edwarda Jedlinka, w którą w 1897 roku wmurowano tablicę pamiątkową. Edward Jedlinek (1855-1897) był czeskim publicystą, który propagował przyjaźń między narodem polskim i czeskim.


Dolina Strążyska

Polana Strążyska


Po dojściu na Polanę Strążyską możemy napić się herbaty w tutejszej Herbaciarni Parzenica, skorzystać z toalety i odpocząć (do dyspozycji mamy sporo drewnianych ław i stołów). O Herbaciarni możemy więcej przeczytać tutaj. Ciekawostką jest skalny głaz przypominający wyglądem sfinksa i właśnie tak nazwany niegdyś przez turystów.
Polana Strążyska jest miejscem krzyżowania się szlaków. Możemy stąd dojść na Giewont, Sarnią Skałę i Wielką Polanę w Dolinie Małej Łąki.

Wodospad Siklawica w Dolinie Strążyskiej


Jak już nabierzemy sił i chęci na dalszą wędrówkę, proponujemy wyruszyć żółtym szlakiem, który prowadzi do Wodospadu Siklawica. Spacer zajmie około 10 min, kamienną i, zwłaszcza po opadach deszczu, śliską drogą.
Wodospad Siklawica położony jest w północnej ścianie Giewontu. Po dwóch prawie pionowych ścianach, spływa woda Potoku Strążyckiego. Jego dolna ściana ma wysokość 13 m, a górna 10 m. Ta główna atrakcja Doliny Strążyskiej chętnie odwiedzana jest przez turystów w każdym wieku.

Szlaki z Doliny Strążyskiej.


Do wylotu Doliny Strążyskiej przy Drodze pod Reglami wrócimy tą samą drogą, spacer zajmie około 40 min. Chętni dalszych wrażeń mogą wybrać jeden ze szlaków odchodzących z Polany Strążyskiej.
•    czerwony szlak przez Przełęcz w Grzybowcu poprowadzi nas na Giewont lub Kondracką Przełęcz (w obu przypadkach na wysokości Wyżniej Kondrackiej Przełęczy szlak zmieniamy na niebieski), czas przejścia w jedną stronę około 2 godz. 30 min;
•    czarnym, prowadzącym mocno do góry szlakiem dojdziemy na Sarnią Skałę. Czas przejścia około 50 min;
•    czerwonym i czarnym szlakiem w stronę Przełęczy w Grzybowcu (50 min.), dalej czarnym na Wielką Polanę w Dolinie Małej Łąki (około 30 min), tu możemy odpocząć i kontynuować wędrówkę czarnym szlakiem na Przysłop Miętusi (około 20 min) lub żółtym szlakiem wyruszyć na Kondracką Przełęcz (2 godz.).

Wyciekę należy dopasować do możliwości kondycyjnych wszystkich uczestników. Do podanych czasów trzeba doliczyć powrót tą samą lub inną trasą.
 
Galeria zdjęć (3)
Dolina Strążyska - Wodospad Siklawica - doliny - dolina - Tatry
Dolina Strążyska - Wodospad Siklawica - doliny - dolina - Tatry
Dolina Strążyska - Wodospad Siklawica - doliny - dolina - Tatry


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Dolina Strążyska - Wodospad Siklawica
Tatry,