szukaj
Dolinka za Mnichem  - doliny - dolina - Tatry

Dolinka za Mnichem

dolina

Trasa
Zapisz

Mapa
Tatry

Godziny otwarcia
{main_atraction_hours_sezon_}
Facebook
E-mail

Dolinka za MnichemDolinka za Mnichem (lub Dolina za Mnichem) jest odgałęzieniem wielkiej Doliny Rybiego Potoku. Otoczona jest przez Mnicha (2067 m n.p.m.), Szpiglasowy Wierch (2172 m n.p.m.), Miedziane (2233 m n.p.m.), Cubrynę (2376 m n.p.m.) oraz Ciemnosmreczyńską Turnię (2142 m n.p.m.). Liczy niecałe 2 km długości, przebiega przez nią żółty szlak prowadzący na Szpiglasowy Wierch, w połowie doliny odbija czerwony szlak prowadzący na przełęcz Wrota Chałubińskiego.

Rejon: Tatry Wysokie  
Punkt wyjścia: przy Schronisku PTTK Morskie Oko  
Trudności: nie ma trudności technicznych, widokowa
Czas przejścia: dolina liczy niecałe 2 km długości, od Schroniska PTTK Morskie Oko do odgałęzienia czerwonego szlaku na Wrota Chałubińskiego dotrzemy w około 1 godz. 30 min, należy doliczyć czas dojścia do Morskiego Oka (około 2 godz.)
Kolor szlaku: żółty
Dojazd: do Schroniska PTTK Morskie Oko dojście pieszo z Palenicy Białczańskiej, do której dojedziemy samochodem lub busem z Zakopanego

Dolinka za Mnichem

Szczegółowy opis trasy do Schroniska PTTK Morskie Oko znajduje się tutaj.

Wycieczka do Dolinki za Mnichem


Licząca niecałe 2 kilometry długości Dolinka za Mnichem jest odgałęzieniem Doliny Rybiego Potoku. Właśnie tam, na szlaku do Morskiego Oka, tuż przed zejściem do schroniska, znajduje się wejście do niej. Marsz zajmie około 1 godz. 15 min.  Trasa jest rzadko uczęszczana – z racji oddalenia od innych szczytów i dolin – dlatego wędrówka nią może być wyjątkowo samotna. Niewątpliwie jednak to bardzo dobra alternatywa dla tych, którzy po dotarciu do Morskiego Oka nie mają siły lub nie chcą wchodzić na Rysy i liczą na nieco lżejszą trasę.
Chociaż dno doliny wyścielone jest skalnymi rumowiskami, to wędrówka jej szlakami wcale nie jest trudna, zwłaszcza że w większości przebiega po równym i płaskim terenie.

W Dolinie za Mnichem znajduje się Staw Staszica (zwany z racji swojego niewielkiego wymiaru także Stawkiem Staszica) oraz Zadni Mnichowy Stawek. W połowie doliny odbija czerwony szlak prowadzący na przełęcz Wrota Chałubińskiego. Szlak nie jest szczególnie wymagający kondycyjnie – wspinaczka może być przyjemna, wystarczy tylko robić nieco częstsze przystanki. Wycieczka ta może zając koło 1 godz.
Żółty szlak wiodący przez Dolinkę za Mnichem prowadzi na Szpiglasową Przełęcz - tam podejście jest bardzo strome i niekiedy konieczne jest wspomaganie się łańcuchami. Powrót taką samą trasą, ponieważ od Szpiglasowej Przełęczy nie prowadzą żadne szlaki (można co prawda pokusić się o zejście do Doliny Pięciu Stawów, ale to bardzo długa wędrówka i zwyczajnie nie warto ryzykować noclegu w górach.
Dolinka za Mnichem jest dobrze znana taternikom, atakującym Mnicha. Szczyt ten jest bardzo popularny, spacerując doliną można podziwiać ich starania.
Była również miejscem wypasu owiec, wchodziła w skład Hali za Mnichem. Prowadzono tu poszukiwania górnicze, w niewielkich ilościach wydobywany był szpiglas.

Szlaki z Dolinki za Mnichem


•    żółty szlak na Szpiglasową Przełęcz (około 1 godz.);
•    żółty szlak powrotny do Schroniska nad Morskim Okiem (ponad 1 godz. marszu).
 
Galeria zdjęć (5)
Dolinka za Mnichem  - doliny - dolina - Tatry
Dolinka za Mnichem  - doliny - dolina - Tatry
Dolinka za Mnichem  - doliny - dolina - Tatry
Dolinka za Mnichem  - doliny - dolina - Tatry
Dolinka za Mnichem  - doliny - dolina - Tatry


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Dolinka za Mnichem
Tatry,