szukaj
Hala Kondratowa - doliny - dolina - Tatry

Hala Kondratowa

dolina

Trasa
Zapisz

Mapa
Tatry

Godziny otwarcia
{main_atraction_hours_sezon_}
Facebook
E-mail

Hala Kondratowa


Hala Kondratowa znajduje się u podnóża Tatr Zachodnich, w malowniczej Dolinie Kondratowej. To właśnie na Hali Kondratowej od zarania dziejów, u stóp masywu Giewont wypasane były owce. Tutaj też swojego czasu funkcjonowała skocznia narciarska, która miała drewniany rozbieg oraz naturalny zeskok. Tuż obok była rezerwowa skocznia, zbudowana ze śniegu. W 1936 roku odbyły się tutaj Mistrzostwa Polski w kokach narciarskich, zwycięstwo odniósł Stanisław Marusarz.

W przeszłości na Polanie Kondratowej, która jest częścią hali, stały dość liczne zabudowania: bacówki, szopy oraz szałasy.

Obecnie warto jest się wybrać w to miejsce, aby spędzić czas w pięknych okolicznościach przyrody, zobaczyć zabytkową bacówkę i zakończyć wędrówkę w schronisku PTTK. Do doliny i hali Kondratowej można dotrzeć szlakiem niebieskim od Kuźnic. Czas przejścia to 1 godzina 10 minut. Drogę powrotną pokonuje się 20 minut krócej.

Schronisko na Hali Kondratowej


Schronisko im. Władysława Krygowskiego na Hali Kondratowej wybudowano na początku XX wieku. Jest ono najmniejszym w polskiej części Tatr. Tutaj również można zapoznać się z dokładnym opisem doliny, jej historią, a także obejrzeć fotografie, na których uwieczniono w jaki sposób zmieniała się nie tylko hala, ale i cała okolica. Dla wielu turystów schronisko jest zwieńczeniem podróży przez Dolinę Kondratową. Nie brakuje jednak chętnych, którzy traktują je jako przyjemną przerwę w dalszej wędrówce po górach. Można stąd bowiem wyruszyć niebieskim szlakiem przez Kondracką Przełęcz i zdobyć Giewont, czyli najwyższy szczyt w Tatrach Zachodnich. To właśnie on góruje nad Zakopanem i jest zdobywany praktycznie przez każdego turystę, który marzy o wędrówce wysoko w góry. Czas przejścia na szczyt ze schroniska to 1 godzina 45 minut.

Szlak Hala Kondratowa

Drugi z kolei, zielony szlak prowadzi na Przełęcz pod Kopą Kondracką, przez którą biegnie granica polsko-słowacka. Do dzisiaj przełęcz stanowi najbardziej popularne przejście przez Tatry. Wycieczka zajmie około 1 godz. 20 min.

Wycieczka na Giewont, którą opisaliśmy między innymi przebiega przez Hale Kondratową.
 
Galeria zdjęć (4)
Hala Kondratowa - doliny - dolina - Tatry
Hala Kondratowa - doliny - dolina - Tatry
Hala Kondratowa - doliny - dolina - Tatry
Hala Kondratowa - doliny - dolina - Tatry


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Hala Kondratowa
Tatry,