szukaj
Hala Stoły - doliny - dolina - Tatry

Hala Stoły

dolina

Trasa
Zapisz

Mapa
Tatry

Godziny otwarcia
{main_atraction_hours_sezon_}
Facebook
E-mail

Hala Stoły


Stoły (1428m n.p.m.) wraz z halą o tej samej nazwie leżą w zachodniej części Doliny Kościeliskiej, skąd też prowadzi do nich jedyny i bezpośredni szlak niebieski. To nieduży masyw górski (sam szczyt niedostępny), gdzie znajduje się mała Polana na Stołach ze sławnymi szałasami. Ciekawostką jest fakt, że szlak prowadzący z Doliny Kościelskiej (obok Bramy Kraszewskiego) jest najstarszym znakowanym szlakiem, pochodzącym już z 1892r. Ze Stołów roztacza się widok na Giewont oraz Ciemniak.

Rejon: Tatry Zachodnie
Punkt wyjścia: Kiry (wejście do Doliny Kościeliskiej)
Trudność: brak trudności technicznych
Czas przejścia: 2 godz. w jedną stronę
Długość trasy: 4,2 km w jedną stronę
Kolor szlaku: zielony, niebieski
Dojazd: samochodem na parking w Kirach (7km z Zakopanego), z Zakopanego busem z dworca PKS.

Z Kir do Lodowego Źródła


Naszą wycieczkę rozpoczynamy w Kirach, po minięciu bramki TPN idziemy zielonym szlakiem. Droga jest wygodna i szeroka. Po około 15 min miniemy pierwsze skrzyżowanie, my pozostajemy na naszej komfortowej trasie.

Idąc dalej wzdłuż Potoku Kościeliskiego miniemy po prawej stronie Kapliczkę Zbójnicką św. Barbary. Chwile później dojdziemy do Lodowego Źródła i zobaczymy odbicie w prawo niebieskiego szlaku. To właśnie nim będziemy iść na Halę Stoły.

Podejście na Halę Stoły


Podejście na Halę Stoły nie jest bardzo męczące. Droga prowadzi przez las, trasa jest spokojna, raczej nie spotkamy tu dużo ludzi, szlak nie jest popularny. Po około 40 minutowym marszu wejdziemy na pierwszą polanę, Niżnie Stoły. Tu kończy się wygodny spacer, przez 10 min będziemy piąć się do góry, aż dotrzemy do Polany na Stołach. Naszym oczom ukażą się zbocza Giewontu, Ciemniaka oraz Kominiarski Wierch.

Powrót z Hali Stoły do Kir lub kontynuacja wycieczki Doliną Kościeliską


Na Polanie Stoły kończy się znakowany szlak turystyczny, dlatego powrót do Doliny Kościeliskiej czeka nas tą samą drogą.

Możemy wrócić do Kir albo wybrać się na dalszą wycieczkę Doliną Kościeliską, która bardziej szczegółowo opisana jest tutaj.

Ciekawostki o Hali Stoły:


•    Na Wyżniej Polanie znajdowało się kilkanaście szałasów. Obecnie zostały tylko trzy, które wpisano do rejestru zabytków.
•    Dawniej szlak prowadził dalej, aż na szczyt Kominiarskiego Wierchu. 
Galeria zdjęć (1)
Hala Stoły - doliny - dolina - Tatry


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Hala Stoły
Tatry,