szukaj
Demianowska Jaskinia Wolności - jaskinie - jaskinia - Tatry

Demianowska Jaskinia Wolności

jaskinia

Trasa
Zapisz
WWW

Mapa
Tatry

Godziny otwarcia
{main_atraction_hours_sezon_}
Facebook
E-mail

Demianowska Jaskinia Wolności

z Zakopanego

Demianowska Jaskinia Wolności została odkryta w 1921 roku. Jej odkrywcami byli Alois Kral i Adam Mišur. Nie została ona jednak od razu udostępniona do zwiedzania. Najpierw wybudowano i zainstalowano oświetlenie i dopiero 10 sierpnia 1924 roku otwarto jaskinię dla turystów.

Demianowska Jaskinia Wolności ze względu na swoją bogatą szatę naciekową jest jedną z najładniejszych jaskiń w Europie i najczęściej odwiedzaną jaskinią na Słowacji. Łączna długość wszystkich jej korytarzy wynosi ponad 8 km, natomiast do zwiedzania udostępnione są dwa odcinki. Dłuższy mierzy 2150 m, a krótszy 1150 m. Ze względu na walory zdrowotne w jaskini prowadzona jest speleoterapia. Od 1993 roku jaskinia jest narodowym zabytkiem kulturalnym.
Rejon: Słowacja, Niskie Tatry, Dolina Demianowska.
Punkt wyjścia: Parking przy jaskini nieopodal ośrodka narciarskiego Jasna.
Kolor szlaku: Do jaskini wiedzie kręta ścieżka o przewyższeniu 67 m.
Czas przejścia: Dojście do jaskini zajmuje 10-15 minut. Zwiedzanie jaskini na krótkiej trasie zajmuje 60 minut, a na dłuższej 100 minut.
Trudności: Jedną z trudności podczas zwiedzania jaskini jest duża ilość schodów, którą musimy pokonać. Na długiej trasie jest ich aż 2000. Na czas zwiedzania przyda się ciepła odzież gdyż w jaskini panuje temperatura od 6,1 do 7,0 stopni Celsjusza.
Dojazd: Z Zakopanego najlepiej udać się samochodem przez przejście graniczne w Chochołowie. Następnie do miejscowości Liptowski Mikulasz w Tatrach Niskich. Stamtąd już tylko 13 km na południe w stronę ośrodka narciarskiego Jasna. Trasa z Zakopanego mierzy 89 km długości, a jej pokonanie zajmuje około 1,5 godziny.

Demianowska jaskinia wolności

Zwiedzanie Jaskini Wolności


Zwiedzanie jaskini odbywa się wyłącznie z przewodnikiem. Nie ma możliwości samodzielnego zwiedzania jaskini. Wejście do jaskini jest płatne. Dodatkowe opłaty są pobierane również za wykonywanie fotografii. Nie ma możliwości płatności kartą. Godziny otwarcia jaskini są zależne od pory roku. W miesiącach styczeń – maj, wrzesień – grudzień zwiedzanie odbywa się w godzinach: 9:30, 11:00, 12:30, 14:00 na trasie krótkiej, oraz o godzinie 13:00 na trasie długiej. Od czerwca do września zwiedzanie trasy krótkiej odbywa się w godzinach: 9:00, 10: 00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, natomiast trasa długa udostępniona jest do zwiedzania o godzinie 13:15. W poniedziałki jaskinia jest zamknięta dla ruchu turystycznego. Podczas zwiedzania Jaskini Wolności poza rozkoszowaniem się niepowtarzalnym klimatem będziemy mogli nacieszyć oczy fantastyczną szatą naciekową, salami, komnatami, a także niebywałymi jeziorkami, z których najdłuższe z nich mierzy 57 m długości i 7 m głębokości.
Galeria zdjęć (4)
Demianowska Jaskinia Wolności - jaskinie - jaskinia - Tatry
Demianowska Jaskinia Wolności - jaskinie - jaskinia - Tatry
Demianowska Jaskinia Wolności - jaskinie - jaskinia - Tatry
Demianowska Jaskinia Wolności - jaskinie - jaskinia - Tatry


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Demianowska Jaskinia Wolności
Tatry,