szukaj
Jaskinia Bieliańska  - jaskinie - jaskinia - Tatry

Jaskinia Bieliańska

jaskinia

Trasa
Zapisz
WWW

Mapa
Tatry

Godziny otwarcia
{main_atraction_hours_sezon_}
Facebook
E-mail

Jaskinia Bieliańska

z Zakopanego

Jaskinia Bieliańska była znana od dawna. Jako pierwsi natrafili na nią poszukiwacze złota, o czym świadczą napisy na skałach. Sam otwór wejściowy został oficjalnie odkryty w 1826 roku, ale dopiero w 1881 roku do wnętrza jaskini wszedł J. Husz oraz J. Britz ze swoim synem. Dzięki dalszym odkryciom i pomocy finansowej miasta Spiska Bela w 1882 roku jaskinia została udostępniona do zwiedzania. Dalsza eksploracja i przebijanie chodników spowodowało zapętlenie trasy turystycznej. W roku 1896 jaskinię oświetlono elektrycznie. W kolejnych latach dzięki odkryciom nowych sal trasa turystyczna zmieniała się aż do obecnego kształtu. Od 1979 roku jaskinia uznawana jest za zabytek przyrody. Dziś podczas zwiedzania trasy o długości 1370 m możemy podziwiać piękne nacieki, urokliwe jeziorka czy słynną Salę Palmową z potężnymi stalagmitami. W jaskini odbywają się również lecznicze zabiegi (speleoterapia), a także koncerty muzyki poważnej.

Rejon: Słowacja,Tatry Bielskie.
Punkt wyjścia:
Parking w Kotlinie Tatrzańskiej.
Kolor szlaku: Do Jaskini Bieliańskiej prowadzi żółty szlak z Kotliny Tatrzańskiej.
Czas przejścia: Dojście do jaskini żółtym szlakiem zajmuje około 25 minut. Czas zwiedzania z przewodnikiem to około 70 minut.
Trudności: W jaskini poza koniecznością przebycia 800 schodów nie ma specjalnych trudności. Temperatura wewnątrz jaskini utrzymuje się w granicach 5,0 – 6,3 stopnia Celsjusza. Należy zaopatrzyć się w odpowiednią ciepłą odzież i buty.
Dojazd: Do parkingu przy jaskini z Zakopanego jedziemy słynną Drogą Wolności przez Łysą Polanę, Zdziar do Tatrzańskiej Kotliny. Dojazd samochodem z Zakopanego zajmuje około godziny.

Jaskinia bieliańska

Zwiedzanie Jaskini Bieliańskiej


Wejście do jaskini jest płatne i odbywa się w towarzystwie przewodnika. Jaskinia otwarta jest do zwiedzania od 2.01 do 15.11. Od stycznia do 31 maja oraz od 1 wrześni do 15 listopada wejście do jaskini odbywa się w godzinach: 09:30, 11:00, 12:30 i 14:00. W okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia do jaskini można wejść co godzinę między 9:00 a 16:00. Podczas zwiedzania poruszamy się po betonowych chodnikach i schodach, których w Jaskini Bieliańskiej jest do pokonania 800. Cała trasa jest sztucznie oświetlona. Na uwagę zasługuje niesamowita akustyka jaskini, a także ciekawa szata naciekowa.
Galeria zdjęć (5)
Jaskinia Bieliańska  - jaskinie - jaskinia - Tatry
Jaskinia Bieliańska  - jaskinie - jaskinia - Tatry
Jaskinia Bieliańska  - jaskinie - jaskinia - Tatry
Jaskinia Bieliańska  - jaskinie - jaskinia - Tatry
Jaskinia Bieliańska  - jaskinie - jaskinia - Tatry


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Jaskinia Bieliańska
Tatry,