szukaj
Jaskinia Mroźna - jaskinie - jaskinia - Tatry

Jaskinia Mroźna

jaskinia

Trasa
Zapisz

Mapa
Tatry

Godziny otwarcia
{main_atraction_hours_sezon_}
Facebook
E-mail

Jaskinia Mroźna

z Kir

Jaskinia Mroźna została odkryta w maju 1943 roku przez Stefana Zwolińskiego i Tadeusza Zahorskiego. Początkowo znano jedynie 60 metrowy odcinek, a dopiero po wojnie odkryto główny korytarz. 12 lipca 1953 roku została udostępniona do zwiedzania. Jest to jedyna jaskinia po polskiej stronie Tatr przygotowana do zwiedzania – sztuczne oświetlenie i trasa turystyczna. Długość jaskini wynosi 773 m, a do zwiedzania udostępnione jest 511 m. Jaskinia swoją nazwę zyskała od panującej w niej stałej, niskiej temperatury (6 stopni Celsjusza). Mimo ubogiej szaty naciekowej, jest jedną z najbogatszych wśród jaskiń po stronie polskiej udostępnionych do zwiedzania.


Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej

Rejon: Tatry Zachodnie, Dolina Kościeliska.
Punkt wyjścia: parking przy Dolinie Kościeliskiej, Kiry.
Kolor szlaku: Z parkingu w Kirach ruszamy Doliną Kościeliską. Do Jaskini Mroźnej docieramy czarnym szlakiem odchodzącym z głównego szlaku Doliny Kościeliskiej na wysokości Lodowego Źródła. Następnie przez 20 minut pniemy się stromo do góry. Przy wejściu do jaskini znajduje się kasa biletowa. Powrót z jaskini do szlaku w Dolinie Kościeliskiej zajmuje około 15 minut. W drodze powrotnej ze szlaku wychodzimy na wysokości skały Sowa, skąd już tylko kilka minut drogi do Polany Pisanej.
Czas przejścia: Zwiedzanie jaskini trwa około 40 minut.
Trudności: W jaskini panuje niska temperatura (6 stopni Celsjusza), jest wilgotno, a w niektórych miejscach utrzymuje się stały deszcz podziemny. Podczas dojścia do jaskini oraz w czasie powrotu należy mieć na uwadze, że skały oraz schodki mogą być śliskie.
Dojazd: samochodem z Zakopanego do parkingu w Kirach (ok. 15 minut). Z Zakopanego busem z dworca PKS (ok. 30 minut).


Zwiedzanie Jaskini Mroźnej:


Zwiedzanie Jaskini Mroźnej odbywa się od 26 kwietnia do 30 października. Obowiązuje bilet wstępu w cenie 4 zł i jest to opłata niezależna od biletu wstępu na teren TPN. Zwiedzanie rozpoczynamy przy otworze na wysokości 1100 m n.p.m. i kierujemy się sztucznym 8 metrowym korytarzem. Trasa biegnie przez Cmentarzysko Nacieków, następnie schodami do Zwaliska z wielkimi głazami na dnie, kolejno Białym Chodnikiem dochodzimy do Komory Złomisk a z niej do największej komory w jaskini. Wielka Komora ma wymiary 25x10 m i wysokość do 10 m. Z Wielkiej Komory przechodzimy dalej obok nacieku o nazwie Zasłona, mijamy Sabałowe Jeziorko (największy, choć sztuczny zbiornik wodny w jaskini). Kolejnym etapem jest wejście do Ogródka, gdzie możemy zaobserwować poustawiane okazałych rozmiarów stalagmity. Z Ogródka przekopem z 1937 roku dochodzimy do Pochyłej Sali. Następnie przez kolejny przekop docieramy do Komory Wstępnej skąd niegdyś zaczęła się eksploracja Jaskini Mroźnej. Ostatni etap to przejście 40 metrowym korytarzem do otworu wyjściowego znajdującego się na wysokości 1112 m n.p.m.


Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej

Galeria zdjęć (6)
Jaskinia Mroźna - jaskinie - jaskinia - Tatry
Jaskinia Mroźna - jaskinie - jaskinia - Tatry
Jaskinia Mroźna - jaskinie - jaskinia - Tatry
Jaskinia Mroźna - jaskinie - jaskinia - Tatry
Jaskinia Mroźna - jaskinie - jaskinia - Tatry
Jaskinia Mroźna - jaskinie - jaskinia - Tatry


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Jaskinia Mroźna
Tatry,