szukaj
Schronisko PTTK na Hali Kondratowej - schroniska - schronisko - Tatry

Schronisko PTTK na Hali Kondratowej

schronisko

Trasa
Zapisz
ZADZWOŃ
WWW

Mapa
Tatry

Godziny otwarcia
{main_atraction_hours_sezon_}
Facebook
E-mail

Schronisko PTTK na Hali KondratowejSchronisko PTTK na Hali Kondratowej leży na wysokości 1333 m n.p.m. i jest najmniejszym schroniskiem w Tatrach. Z okolic schroniska widoczna jest niezwykła panorama, rozciągająca się od Giewontu, przez Kopę i suchy Wierch Kondracki, aż po Kasprowy Wierch. W tym pięknym miejscu można zobaczyć wiele tatrzańskich zwierząt: kozice, jelenie, lisy, a także niedźwiedzie.

Historia schroniska na Hali Kondratowej


Pierwszy budynek powstał prawdopodobnie przed rokiem 1910. Był to schron narciarski Jerzego Uznańskiego, trzy lata później zniszczyła go lawina. W 1933 r. górale z Murzasichla zasponsorowali budowę nowego „dzikiego” schroniska, które spłonęło podczas okupacji. Obecny budynek wzniesiono dzięki PTTK w latach 1946-1948. Później schronisko powiększono poprzez dobudowanie kolejnego skrzydła.
W 1953 roku z grani Długiego Giewontu oderwała się turniczka, która spowodowała lawinę kamienną. 30-tonowy głaz wbił się w ścianę budynku, dwa inne zatrzymały się kilka metrów od schroniska. Problem schodzenia lawin został rozwiązany poprzez odstrzał turniczek.

23 sierpnia 2009 roku odbyła się uroczystość nadania schronisku imienia Władysława Krygowskiego, znawcy Karpat. Od tej chwili ściany zdobią tablice z cytatami z jego książek oraz jego drewniany portret.

Nocleg w schronisku na Hali Kondratowej


Schronisko PTTK na Hali Kondratowej

Schronisko oferuje swoim gościom 20 miejsc noclegowych w dwóch pokojach 6-osobowych i jednym 8-osobowym oraz całe zaplecze sanitarne. Do dyspozycji turystów jest bufet, jadalnia i świetlica, przez całą dobę wydawany jest bezpłatny wrzątek.

Dojście do schroniska


Wycieczka na Halę Kondratową z Kuźnic (niebieskim szlakiem) zajmie około godziny. Z okolic schroniska można wyruszyć na Giewont przez Kondracką Przełęcz (niebieski szlak), na Czerwone Wierchy lub Kasprowy Wierch.
Galeria zdjęć (2)
Schronisko PTTK na Hali Kondratowej - schroniska - schronisko - Tatry
Schronisko PTTK na Hali Kondratowej - schroniska - schronisko - Tatry


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Schronisko PTTK na Hali Kondratowej
Tatry,