szukaj
Schronisko PTTK w Roztoce - schroniska - schronisko - Tatry

Schronisko PTTK w Roztoce

schronisko

Trasa
Zapisz
ZADZWOŃ
WWW

Mapa
Tatry
Dolina Roztoki

Godziny otwarcia
{main_atraction_hours_sezon_}
Facebook
E-mail

Schronisko PTTK im. Wincentego Pola w RoztoceSchronisko w Roztoce było drugim polskim schroniskiem, które powstało z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego. Budowę ukończono w 1876 roku, schronisku nadano imię Wincentego Pola, który był zasłużonym geografem, propagatorem turystyki górskiej oraz odważnym patriotą i uczestnikiem Powstania Listopadowego.
Schronisko położone jest w okolicy Wodogrzmotów Mickiewicza i pomimo swojej nazwy „schronisko w Dolinie Roztoki” znajduje się w Dolinie Białki.

Jest to znakomita baza wypadowa do Morskiego Oka i dalej na Rysy, Przełęcz pod Chłopkiem, Szpiglasową Przełęcz, Dolinę Roztoki, Dolinę Pięciu Stawów Polskich albo Rusinową Polanę.

Historia Schroniska w Roztoce


Historia schroniska w Roztoce zaczyna się w roku 1876, gdy postawiono tu pierwszy drewniany budynek, rozebrany w 1911 roku; pierwsze schronisko gościło Tytusa Chałubińskiego, Stanisława Witkiewicza czy Walerego Eljasza-Radzikowskiego. Obecny budynek ukończono rok później, zaś w latach 30. dokonano jego kilkukrotnej rozbudowy. W czasie wojny schronisko przez pewien czas służyło jako placówka hitlerowskiej straży granicznej, na szczęście po wojnie znów wróciło do pierwotnego charakteru i jest schronieniem dla turystów.

Schronisko PTTK w Roztoce

Warunki w schronisku Roztoka


Schronisko Roztoka oferuje swoim gościom 75 miejsc noclegowych w pokojach od 2 do 9 – osobowych. Znajduje się tu też jadłodajnia, bufet, świetlica, łazienki, prysznice, kuchnia oraz suszarnia turystyczna. Roztoka jest również miejscem edukacji i szkoleń dla miłośników gór.

Trasy ze schroniska w Roztoce


Ze schroniska można dojść szlakami do:
•    Doliny Pięciu Stawów Polskich (około 2 godz.)
•    Morskiego Oka (około 1:30 godz.)
•    Rówień Waksmundzką (około 1:30 godz.)
 
Galeria zdjęć (3)
Schronisko PTTK w Roztoce - schroniska - schronisko - Tatry
Schronisko PTTK w Roztoce - schroniska - schronisko - Tatry
Schronisko PTTK w Roztoce - schroniska - schronisko - Tatry


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Schronisko PTTK w Roztoce
Tatry, Dolina Roztoki