szukaj
Wodospad Siklawica - stawy i wodospady - staw / wodospad - Tatry

Wodospad Siklawica

staw / wodospad

Trasa
Zapisz

Mapa
Tatry

Godziny otwarcia
{main_atraction_hours_sezon_}
Facebook
E-mail

Wodospad SiklawicaWodospad Siklawica znajduje się 15 minut drogi od Polany Strążyskiej, na wysokości 1117 m n.p.m. przy północnej ścianie. Mierzy zaledwie 23 m i dzieli się na dwa piętra, górne i dolne, uzyskując przez to kaskadowy charakter. Do wodospadu wiedzie tylko jeden szlak (żółty), którym należy wrócić. Kiedyś mijając Siklawicę można było dojść najkrótszą drogą na Giewont, obecnie trasa ta jest zamknięta.

Informacje o Wodospadzie Siklawica


Nazwa nawiązuje do wodospadu Siklawa z Doliny Pięciu Stawów, wcześniej Siklawica nazywana była Siczawą lub Siczącą. Ruch turystyczny w tym rejonie datowany jest już na pierwszą połowę XIX wieku. Obecnie szlak do Siklawy polecany jest nawet rodzinom z dziećmi – dojście jest bajecznie proste i zajmuje niespełna kwadrans (od Herbaciarni Parzenica w Dolinie Strążyskiej), a sam wodospad stanowi świetne urozmaicenie górskiego krajobrazu.

Szlak prowadzący do Wodospadu Siklawica


Jedyny szlak prowadzący do Wodospadu Siklawica jest z Doliny Strążyskiej, a dokładniej zaczyna się przy Herbaciarni Parzenica, która jest na Polanie Strążyskiej.

Rejon: Tatry
Punkt wyjścia: Herbaciarnia Parzenica w Dolinie Strążyskiej 
Trudności: nie ma trudności, po deszczu może być ślisko. Trasa polecana jest osobom początkującym, starszym i rodzinom z dziećmi.
Czas przejścia: około 10 min
Kolor szlaku: żółty
Dojazd: samochodem lub busem do parkingu przy wylocie Doliny Strążyskiej, później pieszo

Wycieczka Doliną Strążyską do wodospadu


Wycieczkę zaczynamy w okolicy parkingu, przy wejściu do Doliny Strążyskiej. Dokładny opis przejścia tej doliny znajduje się tutaj. Spacer na Polanę Strążyską, w okolice Herbaciarni Parzenica zajmie około 45 minut. Nie jest to trudna trasa, więc nikomu nie powinna sprawić problemów.
Przy Herbaciarni znajdują się drewniane stoły i ławy, warto na nich odpocząć i posilić się. Możemy również podziwiać majestatyczny Giewont, który wygląda imponująco z tego miejsca.


Dolina Strążyska - Wodospad Siklawica
Po krótkiej przerwie pora ruszać w dalszą trasę. Do wodospadu prowadzi żółty szlak, marsz kamienną drogą zajmie około 10 min. Po opadach deszczu droga może być śliska.
Wodospad jest największą atrakcją Doliny Strążyskiej. Można podejść pod samą ścianę i zdobić sobie pamiątkowe zdjęcie. W sezonie letnim zapewne spotkamy tu sporo turystów, wypoczywających na kamieniach i moczących nogi w strumieniu. Siklawice lubił również Jan Paweł II i często tu bywał.
Wracamy tą samą drogą, najpierw do Polany Strążyskiej, a dalej do wylotu doliny. Cała wycieczka może zająć od 2 do 3 godzin.
 
Galeria zdjęć (2)
Wodospad Siklawica - stawy i wodospady - staw / wodospad - Tatry
Wodospad Siklawica - stawy i wodospady - staw / wodospad - Tatry


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Wodospad Siklawica
Tatry,