szukaj
Zielony Staw Gąsienicowy - stawy i wodospady - staw / wodospad - Tatry

Zielony Staw Gąsienicowy

staw / wodospad

Trasa
Zapisz

Mapa
Tatry

Godziny otwarcia
{main_atraction_hours_sezon_}
Facebook
E-mail

Zielony Staw Gąsienicowy


Zielony Staw Gąsienicowy lub Zielony Staw jest to jezioro polodowcowe należące do Gąsienicowych Stawów w Tatrach Wysokich. Ma 3,84 ha powierzchni, osiąga maksymalnie 15,1 m głębokości i leży na wysokości 1672 m n.p.m.

Dawniej zwano go Suczym Stawem, od złej suki kaleczącej owce, która podobno została w nim utopiona, a znaleziona w Jaskini Kasprowej.

Zielony Staw Gąsienicowy jest największym stawem Doliny Zielonej Gąsienicowej, ósmym co do wielkości w Tatrach polskich.

Cechuje się lekko zielonkawą barwą, którą zawdzięcza znajdującemu się w nim planktonowi. Z Zielonego Stawu wypływa potok Sucha Woda, której koryto biegnie przez całą Dolinę Gąsienicową.

Ryby w Zielonym Stawie Gąsienicowym


Kiedyś staw był sztucznie zarybiany. Pierwszy raz w 1909 roku, ponownie 1949 r. Kiedy jeszcze jezioro było bogate w plankton, ryby osiągały spore rozmiary. Później, kiedy plankton został wyjedzony, większość z ryb wyginęła.

W zależności od pogody staw zamarza w okolicach października – listopada, rozmarza w maju albo czerwcu.
Pod koniec XIX wieku Towarzystwo Tatrzańskie przy stawie wybudowało drewniany szałas służący turystom za schronienie, jednak już na początku XX stulecia zniszczył go śnieg.

Żeby dostać się w okolice stawu, najlepiej wyruszyć szlakiem z Doliny Gąsienicowej na Dwoiśniak (kiedyś to były dwa niewielkie stawki, dziś jeden z nich wysechł. Znajduje się około 1 km od schroniska Murowaniec), a stamtąd odbić w stronę Przełęczy Karb. Obok Zielonego Stawu przebiega również szlak na Przełęcz Liliowe. Jeśli z kolei chcemy wyruszyć w dalszą podróż, polecane są szlaki na Kasprowy Wierch, Świnicę oraz do schroniska PTTK Murowaniec na Hali Gąsiennicowej.
Galeria zdjęć (1)
Zielony Staw Gąsienicowy - stawy i wodospady - staw / wodospad - Tatry


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Zielony Staw Gąsienicowy
Tatry,