szukaj
Ciemniak - szczyty - szczyt - Tatry

Ciemniak

szczyt

Trasa
Zapisz

Mapa
Tatry

Godziny otwarcia
{main_atraction_hours_sezon_}
Facebook
E-mail

Ciemniak

Zachodni, skrajny szczyt Czerwonych Wierchów, Ciemniak (2096m n.p.m.), kusi turystów wspaniałymi widokami na doliny: Tomanową, Miętusią i Tomanową Liptowską. Dawniej był wypasany, a jego zbocza eksploatowane w poszukiwaniu złóż żelaza. Dojście oczywiście grzbietem Czterech Wierchów lub bezpośrednio z Wyżniej Kiry Miętusiej albo schroniska na Hali Ornak.

Wyżnia Kira Miętusia to punkt startu naszej wędrówki niebieskim szlakiem przez Dolinę Miętusią, co powinno nam zająć około 1,5h. Szlak monotonny, ale za to łatwy i momentami z ciekawymi widokami na Giewont i Kominiarski Wierch. Po dojściu na Polanę Upłaz i Upłazińską Kopkę oraz skałę Piec pozostaje nam jedynie pożegnać się z lasem i wędrować dalej odkrytą górską halą aż do Chudej Przełączki. Tutaj szlak zmienia się w sypkie kamienie i należy na nim szczególnie uważać do samego wejścia na Ciemniak.

Propozycja drugiej trasy, od Hali Ornak, zajmie nam około 3h, a sam szlak wyniesie 7km, co na górskie warunki jest całkiem sporo. Idziemy cały czas zielonym szlakiem przez Dolinę Tomanową aż do Chudej Przełęczy, mając przez jakiś czas obok Tomanowy Potok. Trasa jest do tego momentu bardzo lekka i wygodna, dopiero za Polaną Tomanową Wyżnią zaczyna być ciężkim podejściem, na szczęście dość krótkim i mijając Rzędy Tomanowe wracamy już do łagodnego podejścia. Z Chudej Przełęczy wchodzimy na szlak czerwony i zostaje nam tylko 30' marszu na szczyt.

Z Ciemniaka idziemy oczywiście dalej, szkoda się zatrzymywać tylko na tym szczycie – wędrujemy albo przez całe Czerwone Wierchy, albo nawet dalej i dochodzimy na Kasprowy Wierch.
Galeria zdjęć (1)
Ciemniak - szczyty - szczyt - Tatry


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Ciemniak
Tatry,