szukaj
Czerwone Wierchy - szczyty - szczyt - Tatry

Czerwone Wierchy

szczyt

Trasa
Zapisz

Mapa
Tatry

Godziny otwarcia
{main_atraction_hours_sezon_}
Facebook
E-mail

Wycieczka na Czerwone Wierchy z Doliny Miętusiej



Biegnący wzdłuż granicy ze Słowacją masyw Czerwonych Wierchów jest jednym z najbardziej znanych szlaków turystycznych w polskich Tatrach. Przebiega przez cztery szczyty: Ciemniak (2096m n.p.m.), Krzesanicę (2122m n.p.m.), Małołączniak (2096m n.p.m.) oraz Kopę Kondracką (2005m n.p.m). Czerwone Wierchy stanowią fantastyczny punkt widokowy na panoramę Tatr wysokich oraz na odbiegające od grzbietu granie z Giewontem, Kozim Grzbietem i Upłazińską Kopę.
Osiągana wysokość przekracza 2000 m n.p.m., ale na grani nie ma trudności technicznych. My proponujemy wycieczkę z pominięciem Kopy Kondrackiej, wejście na Małołączniak przez mało znaną drogę w Dolinie Miętusiej. Po zdobyciu Krzesanicy i Ciemniaka zejdziemy do Kir.

Rejon: Tatry
Punkt wyjścia: wejście do doliny Kościeliskiej w Kirach
Trudność: na całej trasie jest tylko jeden odcinek ubezpieczony łańcuchem, nie ma ekspozycji
Czas przejścia: około 8 godz. bez przerw na odpoczynek (zimą lub podczas trudniejszych warunków pogodowych czas zdecydowanie się wydłuży)
Długość trasy: około 16 km
Kolory szlaków: czarny, czerwony, niebieski, czerwony, zielony
Dojazd: samochodem na parking w Kirach (7km z Zakopanego), z Zakopanego busem z dworca PKS.

Z Kir na Czerwone Wierchy


Czerwone Wierchy

Naszą wycieczkę rozpoczynamy u wylotu Doliny Kościeliskiej, czyli w Kirach, ale uwaga, nie wchodzimy do doliny tylko w lewo znakowaną na czarno Drogą pod Reglami. Krótki początek jest drogą asfaltową, później szutrową. Po około 10 minutowym marszu dochodzimy do miejsca, gdzie skręcamy w prawo do lasu, za czerwonymi znakami wchodzimy do doliny Staników Żleb. Trzymając się koryta potoku idziemy pod górę do Wyżniego Stanikowego Siodła (1275 m n.p.m.). Rozpościera się stąd widok na Czerwone Wierchy oraz Dolinę Miętusią.

Schodzimy lekko przez las na przełęcz o nazwie Przysłop Miętusi (1189 m n.p.m.) gdzie spotykają się szlaki: czarny, który łączy Dolinę Kościeliską z Doliną Małej Łąki i niebieski, który prowadzi z Doliny Małej Łąki na Małołączniak.

Przełęcz jest dobrym miejscem na krótki odpoczynek, z ławeczki możemy podziwiać Kominiarski Wierch.
Po złapaniu oddechu ruszamy dalej niebieskim szlakiem w kierunku południowym. Idąc przez las trawersujemy zboczem nad Doliną Miętusią. W mijanych źródełkach możemy uzupełnić zapas wody. Teraz ścieżka wchodzi na siodło tzw. Kobylarza i skręca, by poprzez kosówki wejść do piarżystego Kobylarzowego Żlebu. To tu mamy do pokonania próg o wysokości 12 metrów. Do pomocy mamy łańcuchy więc nie przejście go nie powinno być problemem. Powyżej Żleb rozszerza się, wychodzimy na Czerwony Grzbiet, czyli północno – zachodnią grań Małołączniaka. Pomimo, że teren wydaje się łatwy, przy kiepskiej widoczności łatwo tu stracić orientacje, zatem bądźcie ostrożni. Stąd można zobaczyć Dolinę Małej Łąki i brawie całą trasę na Giewont i ludzi chcących go zdobyć.

Podejście na Małołączniak



Szeroką ścieżką na wypukłym grzbiecie powoli pniemy się w stronę Małołączniaka. Teren porośnięty jest roślinami sit skucina i boimka dwurzędowa, które z początkiem lata mają czerwony kolor i to dzięki nim mamy nazwę Czerwonych Wierchów.
Nasza ścieżka pnie i pnie się, co rusz mamy nadzieję, że kolejne załamanie terenu to wyczekiwany szczyt. Trudy wycieczki umilają nam widoki. Jeszcze chwila i staniemy na szczycie Małołączniaka (2096 m n.p.m.). Cała wędrówka może zająć niecałe 4 godz. Na szczycie zazwyczaj wieje dokuczliwy wiatr, dlatego nie ma się tu co rozsiadać. Warto rozejrzeć się, widać stąd Tatry Zachodnie, Tatry Wysokie, a nawet słowacki Krywań.
Udało nam się stanąć na pierwszym z planowych szczytów Czerwonych wierchów. Z racji, że wzdłuż grani przebiega granica polsko – słowacka warto wcześniej wykupić dodatkowe ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków (na terenach granicznych z pomocą może przylecieć TOPR lub słowacki HZS.

Szlak na Krzesanicę i Ciemniak



Ze szczytu czerwonym szlakiem schodzimy do Litworowej Przełęczy, by następnie rozpocząć podejście na szczyt Krzesanicy (2122 m n.p.m.). Tutaj również naszym oczom ukaże się rozległa panorama Tatr Zachodnich.
Znowu schodzimy, tym razem na Mułową Przełęcz, z której krótkim podejściem wejdziemy na Ciemniak (2096 m n.p.m.). Całe przejście granią ze szczytu Małołączniaka na Ciemniak nie powinno zając więcej jak 40 minut. W góry przy ładnej pogodzie mamy widok na Dolinę Pyszniańską i Tomanową oraz Baią Górę i Pilsko.

Czerwone Wierchy Kopa Kondracka

Teraz czeka nas zejście na dół. Schodzimy granią Twardego Upłazu na Chuda Przełączkę. Również tutaj porastają rośliny, które przybierają czerwone barwy. Na przełączce dochodzi do naszej drogi zielony szlak z Tomanowej Doliny. My pozostajemy na naszej ścieżce, która obniża się regularnie poprzez kosówki, aż dojdziemy do wyróżniającej się skały o nazwie Piec. Jest to dobry punkt widokowy więc watro tu odpocząć chwilę.
Możemy oglądać wnętrze doliny Mułowej i Litworowej, Krzesanicę, poniżej Wielką Świstówkę. Na zachód widoczna jest Dolina Kościeliska z Murem Raptawickim oraz Wąwozem Kraków.

Nasz szlak omija Piec i wchodzi w las. Trasa przecina Polanę Upłaz. Kawałek dalej droga nasza łączy się z czarnym szlakiem z Przysłopu Miętusiego. Kilka minut marszu i znajdziemy się na Cudakowej Polanie, skąd Doliną Kościeliską w 15 min dotrzemy do początku naszej wycieczki, czyli do Kir.

Ciekawostki:



•    Czerwone Wierchy wzięły swoją nazwę od porastającej je rośliny sit skucina, która późnym latem i jesienią przybiera czerwono – brązowy kolor.
•    Na grzbiecie oraz stokach Czerwonych Wierchów występuje wiele roślin wapieniolubnych oraz kwasolubnych, są wśród nich też rzadkie i bardzo rzadkie tj.: babka górska, goryczuszka lodnikowa, rogownica szerokolistna, głodek kutnerowaty, mietlica alpejska, sybaldia rozesłana, skalnica zwisła i szarota Hoppego.
•    W masywie Czerwonych Wierchów znajduje się wiele jaskiń, w tym największe w Tatrach: Marmurowa, Mała w Mułowej, Miętusia, Studnia, Wielka Śnieżna oraz Wysoka – Za Siedmiu Progami. Nie są one dostępne turystycznie.




 
Galeria zdjęć (5)
Czerwone Wierchy - szczyty - szczyt - Tatry
Czerwone Wierchy - szczyty - szczyt - Tatry
Czerwone Wierchy - szczyty - szczyt - Tatry
Czerwone Wierchy - szczyty - szczyt - Tatry
Czerwone Wierchy - szczyty - szczyt - Tatry


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Czerwone Wierchy
Tatry,