szukaj
Grześ - szczyty - szczyt - Tatry

Grześ

szczyt

Trasa
Zapisz

Mapa
Tatry

Godziny otwarcia
{main_atraction_hours_sezon_}
Facebook
E-mail

Wycieczka na Grzesia i Rakoń


Górujący nad dolinami Łataną, Chochołowską i Bobrowiecką dwuwierzchołkowy masyw Grzesia (1653 m n.p.m.) jest doskonałym celem wycieczek o każdej porze, szczególnie że w okresie zimowym poprowadzona jest obok nartostrada.

Rakoń (1879 m n.p.m.) słabo wyróżnia się w panoramie Tatr Zachodnich, znajduje się w bocznej północnej grani Wołowca. Przez tę grań biegnie granica polsko – słowacka.

Wycieczka na Grzesia i Rakoń należy do bardzo widokowych. Podczas wędrówki można podziwiać całe Tatry Zachodnie oraz szczyty Tatr Wysokich. Najpiękniejsza panorama jest jesienią, zbocza przybierają rudy kolor.

Trasę można polecić początkującym turystom, nie ma żadnych trudności technicznych.

Rejon: Tatry Zachodnie
Punkt wyjścia: Dolina Chochołowska lub Schronisko PTTK w Dolinie Chochołowskiej
Trudności: brak trudności technicznych
Czas przejścia: od Siwej Polany ponad 8 godz., od Schroniska na Polanie Chochołowskiej niecałe 5 godz. w obie strony.
Długość trasy: od Siwej Polany około 26 km, do Schroniska na Polanie Chochołowskiej około 11 km.
Kolor szlaku: (od Siwej Polany) zielony, żółty, niebieski, zielony
Dojazd: samochodem na parking przy Siwej Polanie, z Zakopanego busem z dworca PKS, do schroniska na Polanie Chochołowskiej pieszo.

Dokładny opis przejścia Doliną Chochołowską znajduje się we wpisie Dolina Chochołowska.

Opis naszej wycieczki zaczynamy przy schronisku PTTK na Polanie Chochołowskiej.

Ze Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej na Grzesia


Stojąc przy schronisku wybieramy żółty szlak, po chwili marszu zobaczymy drogowskaz na Grzesia i Wołowiec, co oznacza, że wybraliśmy dobry kierunek. Po wejściu do lasu idziemy wygodną ścieżką. Nasza droga zaczyna piąć się do góry, chwile później dotrzemy do zakrętu i skrzyżowania szlaków. Trasa w prawo prowadzi do Bobrowieckiej Przełęczy (czas dojścia 5 min.). My cały czas trzymamy się naszego żółtego szlaku, droga jest bardziej stroma a wygodna ścieżka zamieniła się w kamienie. Po wyjściu z lasu wejdziemy w kosodrzewinę. Dla osób ze słabszą kondycją podejście może być męczące, ale nie jest trudne technicznie. Mniej więcej po 1:30 godz. od wyjścia ze schroniska staniemy na szczycie Grzesia.

Widok z Grzesia


Pomimo tego, że Grześ nie jest wysokim szczytem widoki z niego są niesamowite. Zobaczymy m.in. Kominiarski Wierch, Czerwone Wierchy, Ornak, Trzydniowiański Wierch, Tatry Zachodnie, grań Rohaczy, Salatyn i Brestową.
Warto zatrzymać się tu na chwilę, zrobić zdjęcia i odpocząć przed dalszą wędrówką.

Grześ - widok ze szczytu

Podejście na Rakoń


Trasa z Grzesia na Rakoń wiedzie łagodną granią. Żółty szlak zamieniamy na niebieski. Najpierw trochę schodzimy, aby później zacząć podejście na kolejny szczyt. Pomimo podejścia wycieczka jest przyjemna i malownicza. Po około godzinnym marszu staniemy na wierzchołku Rakonia.

Widok z Rakonia


Przed nami roztacza się piękna panorama na grań Rohaczy, Rohackie Stawy i Doliną Rohacką. Krótka przerwa w tak pięknych okolicznościach pozwoli nabrać sił przed powrotem do schroniska.

Zejście z Rakonia i droga do schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej


Do schroniska dotrzemy zielonym szlakiem, który najpierw prowadzi nas w stronę Wołowca, później niebieski szlak zmieniamy na zielony, który biegnie ostro w dół Wyżniej Chochołowskiej. Nim rozpoczniemy zejście możemy rozważyć podejście na pobliskiego Wołowca. Oczywiście jeśli mamy na to siłę.
Na początku schodzimy stromą ścieżką, a później idziemy lasem, przy potoku do samego schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej. Kawę wypijemy w schronisku po około 2 godz. po rozpoczęciu zejścia.
W schronisku możemy przenocować lub ruszamy w drogę powrotną do Siwej Polany.

Ciekawostki


• Według „Wielkiej encyklopedii tatrzańskiej” polska nazwa Grzesia pochodzi od góralskiego słowa Grześ oznaczającego grzbiet albo grzędę.
• Nazwa słowacka Grzesia to Lúčna.
• Dawniej stosunkowo łagodne zbocza Rakonia były wypasane, od polskiej strony były to pasterskie tereny Hali Chochołowskiej.
 
Galeria zdjęć (4)
Grześ - szczyty - szczyt - Tatry
Grześ - szczyty - szczyt - Tatry
Grześ - szczyty - szczyt - Tatry
Grześ - szczyty - szczyt - Tatry


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Grześ
Tatry,