szukaj
Orla Perć - szczyty - szczyt - Tatry

Orla Perć

szczyt

Trasa
Zapisz

Mapa
Tatry

Godziny otwarcia
{main_atraction_hours_sezon_}
Facebook
E-mail

Orla Perć

Stanowiąca wyzwanie dla każdego turysty górskiego, nawet z wieloletnim doświadczeniem, Orla Perć to najtrudniejszy i najbardziej wymagający szlak w polskich Tatrach. Wędrówkę całą trasą świadomie podejmują jedynie Ci, którzy są w doskonałej formie fizycznej, mają doświadczenie z łańcuchami i klamrami oraz nie boją się silnie wyeksponowanych i niebezpiecznych szlaków. Orla Perć ciągnie się od Zawratu (2159m) aż po Przełęcz Krzyżne (2113m), mijając po drodze Kozi Wierch (2291m), Zadni Granat (2240m) i Skrajny Granat (2226m). Od otwarcia szlaku na początku XX wieku zginęło na nim ponad 100 osób.

Na Orlą Perć, zaznaczoną szlakiem czerwonym, można wejść w każdym wspomnianym wyżej miejscu (to złączenie szlaków dochodzących) lub dopiero w okolicach Żlebu Kulczyckiego (czarny szlak) albo Koziej Przełęczy (żółty szlak). Przejście całej trasy może zająć nawet 6h, dlatego turyści wybierają często jedynie jej fragmenty: od Zawratu do Koziego Wierchu (2h 15'), od Koziego Wierchu do Skrajnego Granatu (1h 35') i od Skrajnego Granatu na Przełęcz Krzyżne (1h 45').

Niezależnie do wybranego etapu podróży należy liczyć się z silnie wyeksponowanym szlakiem z licznymi łańcuchami, klamrami i czasami drabinkami. Część od Zawratu do Koziego Wierchu jest jednokierunkowa i nie można nią wrócić. Szlak biegnie czasami wręcz pionowo w górę, innym razem gwałtownie opada. Trzeba zachowywać maksymalną ostrożność, ponieważ nawet w czasie ładnej pogody kamienie mogą być śliskie.
Wędrując tym szlakiem mamy kilka możliwości dalej górskiej podróży: przy Koziej Przełęczy możemy żółtym szlakiem zejść do Doliny Pięciu Stawów lub Gąsiennicowej; od Koziego Wierchu odbija czarny szlak do Wielkiego Stawu Polskiego; przy Żlebie Kulczyckiego i Zadnim Granacie można zboczyć w Kozią Dolinkę; od Skrajnego Granatu prowadzi żółty szlak nad Czarny Staw Gąsiennicowy; natomiast przy Przełęczy Krzyżne odbijemy w Dolinę Gąsiennicową, Pańszczycy lub Pięciu Stawów.

Orla Perć ze swoim najwyższym szczytem, Kozim Wierchem, stanowi fantastyczny i wspaniały punkt widokowy na Tatry; widoczne stąd są nawet Rysy i leżąca daleko Babia Góra.
Galeria zdjęć (3)
Orla Perć - szczyty - szczyt - Tatry
Orla Perć - szczyty - szczyt - Tatry
Orla Perć - szczyty - szczyt - Tatry


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Orla Perć
Tatry,