szukaj
Szpiglasowy Wierch - szczyty - szczyt - Tatry

Szpiglasowy Wierch

szczyt

Trasa
Zapisz

Mapa
Tatry

Godziny otwarcia
{main_atraction_hours_sezon_}
Facebook
E-mail

Szpiglasowy Wierch z Morskiego Oka


Trasa na Szpiglasowy Wierch to niezbyt długa, ale piękna wycieczka. Droga jest bardzo widokowa, możemy podziwiać Dolinę Rybiego Potoku, masyw Miedzanego czy też ponad dwutysięcznego Mnicha (2067m n.p.m.).
Wpierw dochodzimy do Szpiglasowej Przełeczy, z której podchodzimy kilkadziesiąt metrów na Szpiglasowy Wierch (2172m n.p.m.), kiedy dotrzemy na szczyt słowackie Tatry otworzą się przed nami: Cicha Dolina z górującym Koprowskim Szczytem, w dole Niżny Ciemnosmreczański Staw, Wielkie Solisko czy Krywań w oddali.

Opis wycieczki zaczynamy od schroniska PTTK przy Morskim Oku. Opis wycieczki z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka znajduje się tutaj.

Rejon: Tatry Wysokie
Punkt wyjścia: schronisko PTTK Morskie Oko
Trudności: na trasie brak sztucznych ułatwień, kłopotem może być długie podejście oraz ostatni etap wycieczki na szczyt.  
Czas przejścia: (nie licząc odpoczynków) około 2,5 godz. w jedną stronę
Długość trasy: 4,3 km (od schroniska PTTK Morskie Oko) w jedna stronę
Kolor szlaku: żółty

Z Morskiego Oka na Szpiglasową Przełęcz


Ze schroniska PTTK Morskie Oko cofamy się kawałek w kierunku starego schroniska, aby odnaleźć szlak żółty, znajduje się on po lewej stronie. Idziemy scieżką wznoszącą się nad Morskim Okiem, biegnącą wśród niskiej roślinności i kosodrzewiny, szlak przecinają liczne strugi i potoczki spływające z Miedzianego.  Po naszej lewej stronie możemy obserwować turystów wdrapujących się stromym podejściem na Czarny Staw pod Rysami, w większości ich głównym celem są Rysy.

Szpiglasowy Wierch. Widok na szczyt Miedziane

Przed nami góruje Mnich, który wydaje się ogromną skałą, lecz w miarę podchodzenia pod przełęcz będzie nam malał w oczach. Jesteśmy coraz wyżej więc i i Mnich już nie jest tak okazały. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy na nim kolorowe sylwetki wspinaczy, szczyt ten jest popularnym celem na zdobywanie taternickich szlifów. Wejście na Mnicha od tzw. ‘wielkiej płyty’ nie jest trudne i początkujący wspinacz, w asyście doświadczonego taternika, da sobie radę.
Pokonujemy kolejne zakosy, po prawej stronie góruje nad nami ogromny masyw Miedzianego (2233m n.p.m.)  za którym znajduje się niewidoczna jeszcze dla nas Dolina Pięciu Stawów Polskich. Nie jest to szczyt dostępny dla turystów.
Kosodrzewina powoli ustępuje rumowiskom skalnym i docieramy do Doliny za Mnichem, gdzie znajduje się rozejście szlaków na Wrota Chałbińskiego i ścieżka taternicka na Mnicha. Możemy tu chwilę odpocząć, przeszliśmy już ponad 2 km a do celu została nam jeszcze godzina marszu. Większa część przewyższenia już za nami.

Dolina za Mnichem


Dolina za Mnichem to tarasowe pustkowie skalne które składa się z kilku tarasów ukształtowanych przez lodowiec. W dolince znajduje około 10 stawików, które rzadko wysychają, a na zboczach Miedzianego, ponad stawem Staszica, położona jest widoczna z oddali koleba. W 2013 roku ze zboczy Miedzianego zeszła lawina do Doliny za Mnichem, dwie osoby wydostały się spod lawiny samodzielnie, niestety jednej nie udało się uratować.
Zaczynamy końcowe podejście na Szpiglasową Przełęcz. Po lewej stronie poza Mniechem i taternikami widzimy zygzaki szlaku biegnącego do Wrót Chałbińskiego. Po II wojnie światowej szlak po stronie Słowackiej został zamknięty, jako że Dolina Piarżysta po drugiej stronie jest rezerwatem przyrody.

Szpiglasowy Wierch

Podejście ze Szpiglasowej Przełęczy na Szpiglasowy Wierch


Powoli dochodzimy do Szpiglasowej Przełęczy, której nazwa pochodzi od wydobywanego w okolicy szpiglasu – antymonitu. Szlak przez przełęcz został sztucznie ułatwiony w roku 1937 poprzez wycięcie odcinków skał przy użyciu dynamitu. Przeciwnicy budowy szlaku nazwali go pogardliwie ‘ceprostradą’, niewątpliwie jest to uczęszczana trasa a skala trudności od strony wejścia od Morskiego Oka nie jest duża.
Zostało nam 15 min podejścia. Osiągnięcie wierzchołka bywa kłopotliwe z racji na ruch turystyczny oraz sypkie kamienie. Ostatni fragment to wspinaczka po skałach. Idziemy ostrożnie i pilnujemy szlaku. Zdobyty szczyt wynagrodzi nam włożony wysiłek piękną panoramą Tatr Wysokich we wszystkich kierunkach.

Aby zejść ze szczytu najpierw musimy cofnąć się na Szpiglasową Przełęcz.

Zejście ze Szpiglasowej Przełęczy


Ze Szpiglasowej Przełeczy możemy wrócić tą samą drogą do schroniska Morskie Oko (2 godz.) lub zejść do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Drugi wariant zdecydowanie jest trudniejszy, trasa z łańcuchami może sprawiać problemy, zwłaszcza podczas sezonu turystycznego oraz deszczu.

Ciekawostki:

•    W zimie w rejonie przełeczy jest duże zagrożenie lawinowe,
•    Dawniej Szpiglasową Przełęcz nazywano Miedzianą Przełęczą lub Przełeczą w Miedzianem,
•    30 grudnia 2001 roku w akcji ratunkowej na pomoc turystom, na których zeszła lawina spod Szpiglasowej Przełęczy zgineło dwóch ratowników TOPR i dwójka turystów. Podczas akcji zeszła na nich kolejna lawina, której dwoje z ratowników nie przeżyło,
•    Drogi prowadzące na Szpiglasowy Wierch znane były góralom już w XIX wieku, jednakże pierwsze odnotowane wejście Zygmunta Klemensiewicza miało miejsce w 1905 roku.



Galeria zdjęć (5)
Szpiglasowy Wierch - szczyty - szczyt - Tatry
Szpiglasowy Wierch - szczyty - szczyt - Tatry
Szpiglasowy Wierch - szczyty - szczyt - Tatry
Szpiglasowy Wierch - szczyty - szczyt - Tatry
Szpiglasowy Wierch - szczyty - szczyt - Tatry


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Szpiglasowy Wierch
Tatry,