szukaj
Wrota Chałubińskiego - szczyty - szczyt - Tatry

Wrota Chałubińskiego

szczyt

Trasa
Zapisz

Mapa
Tatry

Godziny otwarcia
{main_atraction_hours_sezon_}
Facebook
E-mail

Wrota Chałubińskiego

Przełęcz dość rzadko odwiedzana przez turystów, położona nad Doliną za Mnichem, warta jednak poświęcenia kilkudziesięciu minut na wędrówkę, ponieważ roztacza się z niej widok na Wyżni Ciemnosmreczyński Staw zlokalizowany już po słowackiej stronie. Niegdyś z Wrót Chałubińskiego (2022m n.p.m.) można było przejść szlakiem do Doliny Piarżystej, jednak już od II wojny światowej jest on zamknięty.

Na Wrota prowadzi tylko jedna droga zaczynająca się w Dolinie za Mnichem. Przejście czerwonym szlakiem zajmuje około godziny, a trasa cały czas pnie się mocno w górę, dlatego dla turystów nieprzyzwyczajonych do ciężkiego wysiłku może powodować pewne problemy i stwarzać konieczność częstego odpoczynku. Idąc po wielkich kamieniach mamy możliwość obserwowania Samotnego Mnicha oraz mijanych po drodze stawików, w tym Staszica (w okresie wiosennym często zalewają ścieżkę i uniemożliwiają przejście).

Do Doliny za Mnichem dotrzemy z kolei tak zwaną Ceprostradą, która wiedzie od Morskiego oka na Szpiglasową Przełęcz. Niestety z Wrót Chałubińskiego nie ma możliwości przejścia szlakiem dalej – należy się wrócić do Doliny za Mnichem i stąd ewentualnie kontynuować podróż żółtym szlakiem na Szpiglasowy Wierch lub do Morskiego Oka.
Galeria zdjęć (1)
Wrota Chałubińskiego - szczyty - szczyt - Tatry


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Wrota Chałubińskiego
Tatry,