szukaj
Żółta Turnia - szczyty - szczyt - Tatry

Żółta Turnia

szczyt

Trasa
Zapisz

Mapa
Tatry

Godziny otwarcia
{main_atraction_hours_sezon_}
Facebook
E-mail

Żółta TurniaŻółta Turnia to szczyt położony na końcu północnej grani Skrajnego Granata, wznosi się w sąsiedztwie Schroniska Murowaniec. Ze względu na porastające ją żółtawe porosty, jest jednym z najbardziej charakterystycznych przyrodniczo szczytów w polskich Tatrach. Ma 2087 m n.p.m., tworząc przy tym obszerny grzbiet z kilkoma innymi wierzchołkami. Przez północne zbocze Żółtej Turni został wytyczony szlak z Doliny Gąsiennicowej na Przełęcz Krzyżne. Na sam grzbiet nie prowadzi obecnie żaden szlak turystyczny, chociaż w przeszłości była to dość często odwiedzana przez turystów trasa. Szczyt stanowi obszar chroniony, poruszanie się po nim jest zabronione.


Żółta Turnia

Masyw Żółtej Turni


Masyw Żółtej Turni oddziela dwie doliny: Gąsiennicową oraz Pańszczycy. Z poprowadzonego jej zboczem szlaku na Krzyżne (żółty szlak), wiodącego obok Czerwonego Stawu Pańszczycy roztacza się widok na Kozi Wierch oraz Skrajny Granat. Z zachodnich stoków wyrasta niewielka turniczka, zwana Żółtą Igłą. W roku 1931 na szczycie owej turniczki ustawiono przyrząd do pomiarów opadów. Było to pierwsze tego typu urządzenie w Tatrach Wysokich.
 
Galeria zdjęć (3)
Żółta Turnia - szczyty - szczyt - Tatry
Żółta Turnia - szczyty - szczyt - Tatry
Żółta Turnia - szczyty - szczyt - Tatry


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Żółta Turnia
Tatry,