szukaj
Wystawa Tatrzańskie Yeti - wystawa - kultura - Zakopane

Wystawa Tatrzańskie Yeti

wystawa
Zapisz
Facebook
E-mail
Kalendarz

19.02.2024 - 03.03.2024
10:00 - 18:00
Środa, Czwartek, Piątek, Sobota, Niedziela
Organizator:
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego
Inne imprezy organizatora (1)
URZECZENI Tradycyjny Pejzaż Tatrzański
URZECZENI Tradycyjny Pejzaż Tatrzański
wystawa
9:00 - 17:00  |  05.05.2024


{imp_text_more_}
Wystawa Tatrzańskie Yeti

Zwierzęta żyjące samotnie i zamieszkujące gęste lasy czy niedostępne obszary od zawsze pobudzały ludzką wyobraźnię. Te tajemnicze istoty stawały się bohaterami legend i opowieści przekazywanych kolejnym pokoleniom. Obdarzano je magicznymi mocami i snuto na ich temat nieprawdopodobne historie. Tak działo się na całym świece i zjawisko to dotknęło również Karpat.

Istnieją postacie legendowe Tatr. Jednak są też i takie zwierzęta, o których od wielu pokoleń krążą podania. Czasami są one tak mocno zakorzenione w naszej świadomości, że w zasadzie nie wiemy o nich nic, poza tym co mówią legendy. Część z tych zwierząt nie występuje już w Tatrach lub w ogóle wymarła. Jednak wciąż pozostają ślady, które świadczą o ich bytności. Są to kości, tropy, a czasem i inne tajemnicze pozostałości, pobudzające wyobraźnię i przyczyniające się do powstania mitów. Nierzadko przetrwały też całe wypreparowane zwierzęta, które stanowią dowód rzeczowy w naukowych śledztwach.

Gatunki „legendowe”* żyją w Tatrach i dziś. Większość z nas nigdy ich nie zobaczy w ich naturalnym środowisku. Jednak jest miejsce w którym można je wszystkie spotkać i to jednocześnie – to Muzeum Tatrzańskie.

* Termin zaczerpnięty z „Legendowe postacie zakopiańskie”, Ferdynand Hoesick.

Kurator dr Marcin Warchałowski,

Dział Przyrodniczy Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w ZakopanemWystawę można oglądać od 6 grudnia 2023 r. do 3 marca 2024 r. w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10.copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Wystawa Tatrzańskie Yeti
Zakopane,
{div_buy_onl_}