szukaj
Twoje ulubione (0)

Brak dodanych elementów do ulubionych.
Ulubione można udostępnić na Facebooku, skopiować link lub przesłać na adres e-mail.
POLECAMY
Co warto wiedzieć!
Region Tatry portal turystyczny

Region Tatry, portal turystyczny. Zaplanuj z nami swój wymarzony urlop

Region Tatry to portal turystyczny, który stworzyliśmy z myślą o gościach przyjeżdżających na Podhale oraz mieszkańcach. Dokładamy wszelkich starań aby informacje, które tu zamieszczamy były dokładne, aktualne i pomocne. W kalendarium imprezowym znajdziesz spis wszystkich wydarzeń, w których możesz wziąć udział: wystawy i wernisaże, imprezy klubowe, spektakle, koncerty i imprezy klubowe. Dział Atrakcji podzieliliśmy tak, abyś w intuicyjny sposób się w nim odnalazł i wyszukał ciekawe możliwości spędzenia czasu. Jeśli planujesz wycieczki górskie, spacery wraz z rodziną dolinami tatrzańskimi, na naszej stronie znajdziesz szczegółowe opisy szlaków, szczytów i schronisk. Wymieniliśmy te, które są widokowe, łatwiejsze – dla osób ze słabszą kondycją oraz bardziej wymagające. Jeśli szukasz przewodnika, który pomorze Ci spełnić marzenie, nic prostszego. Oczywiście nie zapomnieliśmy o praktycznych informacjach, takich jak prognoza pogody, komunikacja czy spis sklepów, aptek, szpitali i wiele więcej.

Tatry z dzieckiem. Pomysł na rodzinny urlop

Tatry z dzieckiem dla niektórych wydaje się to zbyt męczącym i forsownym pomysłem, dla innych natomiast jest zapowiedzią niesamowitej przygody. Wszystko zależy od podejścia, czasami warto spróbować czegoś nowego i nieznanego. Zakopane i okolice dbają o to, aby mali podróżnicy nie nudzili się na Podhalu, mieli możliwość edukacji oraz zabawy. Z pomocą naszej strony internetowej zaplanujesz wycieczki, które będą dostosowane dla dzieci.
Tatry z dzieckiem
Mogą to być spacery dolinami, wyprawa na Nosal, Kopieniec Wielki lub do schronisk. Wszystko zależy od Waszych możliwości. Wycieczki wycieczkami, ale dzieci potrzebują czegoś więcej. W Największej Papugarni Egzotyczne Zakopane spędzisz ciekawie czas z najbliższymi. Mieszka tu ponad 100 papug, które przylatują na rękę lub ramie i same szukają kontaktu z człowiekiem. Można je głaskać i karmić a wspólne zdjęcie będzie miłą pamiątką. Myszogród jest kolejną ciekawą atrakcją na mapie Zakopanego. W tym wyjątkowym miejscu mieszkają urocze małe myszki, które są niezwykle zwinne i wesołe. Specjalnie dla nich stworzone zostały tematyczne aranżacje. Z miłości do przyrody Tatr powstał Tatrzański Park Edukacyjny w Zakopanem. Zobaczysz tu różne ptaki, owce, kozy karpackie i lisy. Niektóre z nich dają się pogłaskać a nawet nakarmić. Zdecydowanie najwięcej uwagi przyciąga tu profesjonalny wybieg dla świstaków. Jest on jednocześnie centrum badawczym tych zwierzątek. Centrum Edukacji Przyrodniczej zapewnia naukę w nowoczesnym wydaniu. Kino 4D, największa w Polsce makieta Tatr, sala odkryć i wiele innych atrakcji. Podczas urlopu musi też się znaleźć czas na zabawę. Najmłodsze dzieci będą zachwycone placami zabaw: na Dolnej Równi Krupowej, przy Parku Miejskim czy w Kościelisku; oraz salami zabaw: Kids Park Janosika, Małpim Gajem lub Mini Clubem w Nowym Targu. Dużo więcej emocji trochę starszym dzieciom dostarczy Park Przygody Gubałówka – Adventure Park. Atrakcje dla dzieci w wieku od 3 do 13 lat zapewni Linowy Plac Zabaw Naboo. Czeka w nim 10 malowniczych domków, fantastyczne przygody. Tutaj zabawa nie jest ograniczona czasowo. Dom do góry nogami w Zakopanem pozwala na uwolnienie fantazji i zapewnia rewelacyjną zabawę. Wszystko tam jest nie tak jak powinno. Miejscem, które warto odwiedzić jest też Wystawa Figur Woskowych, w którym jest ponad 60 różnych figur w skali 1:1.

Wycieczki w Tatry dla początkujących i zaawansowanych

Na Podhale przyjeżdża się przede wszystkim dla gór. Znajdziesz tu propozycje wycieczek w Tatry dla początkujących jak i zaawansowanych. Przygotowaliśmy opisy najpopularniejszych dolin i szczytów, szlaki widokowe i takie, które wymagają dobrej kondycji. Początkującym turystom polecamy przede wszystkim odwiedzenie dolin: Chochołowskiej, Kościeliskiej wraz z jaskiniami, Strążyskiej do wodospadu Siklawica i po słowackiej stronie Dolinę Białej Wody. Osoby, które chcą trochę wyżej wejść, ale nadal obawiają się o swoją kondycje, mogą wybrać się na krótsze trasy. Wycieczki na Nosal, Kopieniec Wielki, Sarnią Skałę lub Gęsią Szyje z pewnością zmęczą, ale nie należą do trudnych. Wyprawa na popularny Giewont, Kasprowy Wierch, Świnicę, Ciemniak czy Wołowiec powinna być dokładniej zaplanowana. Często wycieczka taka zajmuje cały dzień. Osoby, które już przeszły niektóre szlaki Tatrzańskie i czują się pewnie mogą pomyśleć o przejściu Orlej Perci, wejściu na Rysy, Przełęcz pod Chłopkiem lub Szpiglasowy Wierch. Wszystkie trasy znajdziesz dokładnie opisane, z czasem przejścia i możliwymi trudnościami. Jeśli chcesz spełnić swoje marzenie ze zdobycia trudniejszych tatrzańskich szczytów, warto skorzystać z pomocy przewodnika. Kadrę szkoły 5+ Szkoły Górskiej stanowią doświadczeni przewodnicy i instruktorzy. Wejdziesz z nimi m.in. na Mnicha czy Mięguszowiecki Szczyt Wielki.

Atrakcje w Zakopanem, które warto zobaczyć

Znajdziesz tu atrakcje w Zakopanem, które urozmaicą Twój urlop. Dużo się tu dzieje, nie tylko w letnim sezonie. Ma tu miejsce miele ciekawych imprez cyklicznych tj.: Tatrzańskie Wici, Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, Wiosna Jazzowa lub Dni muzyki Karola Szymanowskiego. Osoby, które lubią bardziej współczesną muzykę powinny wybrać się na Hej Fest, który odbywa się na Gubałówce. Bardziej kameralne koncerty mają miejsce w zakopiańskich lokalach: Dworcu, Appendix Cafe Barze, Karczmie pod Gontem lub Kawiarni Kmicic. Usłyszysz tu różne gatunki muzyczne. Dla miłośników tańca i muzyki klubowej też coś znajdziemy. W klubie Le Scandale i Vavavoom co weekend o najlepszą muzykę dbają DJ. Potrzebujesz więcej emocji i adrenaliny? Takich przeżyć dostarczy Ci Bungee Jumping. Tylko tutaj masz szansę na skok z 90 metrów z malowniczą panoramą na Tatry. Wycieczka na rafting pontonowy na Dunajcu z biurem Strama jest zabawą dla całej rodziny. Autokar odbiera z Zakopanego i dowozi na miejsce spływu. Odbywa się on pod okiem instruktora, dodatkową atrakcją jest zwiedzanie okolicznych zabytków. Taki spływ może się również odbyć łodziami flisackimi.
Wycieczka na spływ przelomem Dunajca
Jeśli lubisz jeździć na rowerze, w wypożyczalni Joy Ride wypożyczysz rowery enduro, szosowe, downhillowe, e-bike oraz niezbędne akcesoria. Zwiedzanie Podhala na dwóch kółkach jest ciekawe, ale też wymagające. Co róż jest jakaś górka do pokonania. Kolejną atrakcję dla całych rodzin zapewnia Quadoo Adventure i Snowdoo Adventure – Gubałówka. W zależności od pory roku możesz uczestniczyć w szalonej jeździe na quadach lub skuterach śnieżnych. Ciekawe widokowo trasy są dodatkiem. Firma Witów Extreme nie uznaje półśrodków. Nie oszczędzają na bezpieczeństwie i posiadają największą flotę na Podhalu. Z nimi poszalejesz na quadach na Magurze Witowskiej, skąd rozpościerają się piękne widoki na Tatry. Zimą zapraszają na skutery śnieżne. Do wyboru są trasy widokowe, turystyczne, nocne i extremalne. Kuligi w Zakopanem są największą atrakcją dla osób przyjeżdżających zimą w góry. Jest też wersja letnia, choć chyba nie jest tak urokliwa. Kulig z pochodniami z biurem Trio Travel odbywa się w podnóża Doliny Kościeliskiej, Chochołowskiej lub na Gubałówce. Pochodnie w dłoni, ciepły i ciężki koc na kolanach, skrzypiący mróz i tupot koni. Czego chcieć więcej.

Po tylu atrakcjach trzeba się trochę wyciszyć. Kina w Zakopanem zapraszają w swoje progi. Wyświetlane są tu nowości, klasyka kina oraz firmy górskie. Aktualny repertuar znajdziesz na naszej stronie internetowej. 

 

Ciekawe miejsca w Zakopanem i okolicach

Znajdziesz tu ciekawe miejsca w Zakopanem i okolicach, które mają znaczenie na mapie turystycznej regionu. Pomysłem na spędzenie udanego dnia jest spacer Krupówkami, zwiedzenie skoczni oraz wycieczka na Gubałówkę. Każda osoba, która odwiedzi Zakopane wcześniej czy później trafi na Krupówki. Zdecydowanie jest to najpopularniejszy deptak w Polsce. Poza sklepami, restauracjami i kawiarniami jest tu Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego, Dworzec Tatrzański i kościół pw. Świętej rodziny. Możesz wybrać jedną z dorożek i wybrać się na wycieczkę po okolicach. Niedaleko od Krupówek jest znana przez wszystkich miłośników skoków narciarskich Wielka Krokiew. Jest to największa skocznia w Polsce, wyposażona w sztuczne oświetlenie, które przydaje się w trakcie rozgrywanych konkursów wieczornych. Na szczyt skoczni można wjechać wyciągiem krzesełkowym i poczuć zbliżone emocje, które towarzyszą skoczkom. Niewielki szczyt a przyciąga tłumy. Nic dziwnego, z Gubałówki rozciąga się niesamowity widok na Tatry i Zakopane, a po drugiej stronie zobaczysz Babią Górę. Jeśli wycieczka jest zbyt forsowna, skorzystaj z kolei linowo-terenowej PKL. Na deptaku Gubałówki można spędzić długie godziny. W licznych budkach kupisz pamiątki i przekąski, restauracje oferują smaczne obiady a osoby bardziej aktywne mogą pojeździć quadem lub spróbować swych sił w parku linowym. Za miejską starówkę uchodzi ulica Kościeliska. Jest to najstarsza ulica w Zakopanem, można tu podziwiać zabytkowe drewniane domy i Zakopiańską architekturę. Dla niektórych zaletą jest, że nie ma tu targowego klimatu. W niedalekiej okolicy, pomiędzy Pieninami a Gorcami zbudowano zbiornik – Jezioro Czorsztyńskie. Poza celem przeciwpożarowym, poprawił on walory turystyczne regionu. Można po nim kursować statkami wycieczkowymi lub gondolami, żeglować a amatorzy wędkowania mogą złowić pstrąga lub okonia.

Restauracje w Zakopanem, w których spróbujesz dań kuchni góralskiej

Restauracje w Zakopanem nawet jeśli nie serwują typowo lokalnej kuchni, starają się wprowadzać choć jej elementy. Zdecydowanie będąc na Podhalu, grzechem by było nie spróbować dań kuchni góralskiej. Na pierwszym miejscu jest oscypek.
oscypek
Najlepsze kupisz w Muzeum Oscypka w Zakopanem lub w bacówce, którą pewnie nie raz napotkasz na swoim szlaku. Zakup oscypka w bacówce na Polanie Biały Potok to prawdziwa przyjemność. Mianowicie możesz wziąć udział w pokazie, podczas którego poznasz historię oscypka, jego skład i pochodzenie. Kolejną potrawą jest popularna zupa – kwaśnica. Została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych. Bąkowo Zohylina serwuje jedną z lepszych kwaśnic w okolicy. Placek po zbójnicku zna prawie każdy, natomiast moskole brzmią trochę tajemniczo. Są to tradycyjne placki, pieczone na blasze. Przygotowuje się je z ugotowanych i utłuczonych ziemniaków, mąki i wody. Podaje się je m.in. w Restauracji u Śliwy czy w Gazdowo Kuźni. W tej drugiej na wiele pysznych sposobów. Nie może zabraknąć pieczni baraniej i jagnięciny. I tu Gazdowo Kuźnia nie ma sobie równych.

Narty w Tatrach. Stoki narciarskie, wyciągi, skitury i trasy biegowe

Zimowa Stolica Polski to narty w Tatrach tzw. skitury, dobrze przygotowane stoki narciarskie, wyciągi i trasy biegowe. Miłośnicy będą czuć się dopieszczeni. Na narty i snowboard można wybrać się do największych kompleksów narciarskich jak również odwiedzić średnie i małe ośrodki narciarskie. Zdecydowanie prym w tej dziedzinie wiedzie Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska. Tego miejsca nie trzeba nikomu reklamować. Główną atrakcją są tutaj wygodne koleje krzesełkowe o dużej przepustowości, szerokie, naśnieżone i ratrakowane stoki, które przystosowane są dla najmłodszych narciarzy, początkujących i tych bardziej zaawansowanych. Możliwość skorzystania z jednego skipassu w obrębie Tatry-Ski jest dodatkową wygodą. Skipass ten łączy wspólnym karnetem 21 kolei krzesełkowych, 45 wyciągów orczykowych, talerzykowych i podajników taśmowych oraz 74 trasy o różnym stopniu trudności. Polana Szymoszkowa w Zakopanem to stacja narciarska, której niepodważalną zaletą są piękne widoki na panoramę Zakopanego i Tatr.
Narty Podhale Tatry Zakopane
Przy dolnej stacji kolei znajduje się KidsPark Szymoszkowa, w nim taśma dla najmłodszych narciarzy i snowboardzistów. Jeśli nie posiadasz własnego sprzętu, nic się nie martw. Na całym Podhalu funkcjonuje wiele wypożyczalni, w których znajdziesz narty, deski snowboardowe oraz akcesoria. Amatorzy biegówek też będą zadowoleni. W Kościelisku są doskonałe warunki klimatyczne, niezapomniane widoki, zaplecze kwater i profesjonalnie przygotowane trasy biegowe. Zimowe pętle do biegów narciarskich w rejonie Wielkiej Krokwi przygotowuje Centralny Ośrodek Sportowy.

Baseny termalne najlepsze pod Tatrami

Chyba nikomu nie trzeba mówić, że najlepsze baseny termalne są pod Tatrami. Rodzinny, największy kompleks z widokiem na góry to oczywiście Chochołowskie Termy. Do dyspozycji jest 30 basenów i beczek, strefa lecznicza, baseny zewnętrzne, rwąca rzeka i zjeżdżalnie. Znajduje się tu największe saunarium na Podhalu i strefa SPA. Aqua Park Zakopane jest w centrum miasta. Z widokiem na Giewont skorzystasz z basenów termalnych wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Kaskady wodne, gejzer i leżaki podwodne pozwolą zrelaksować zmęczone ciało. W 2014 roku obiekt ten został wyróżniony prestiżowym mianem „Miejsce Przyjazne Maluchom”. Warto również odwiedzić naszych słowackich sąsiadów, Aquapark Meander Oravice to kompleks 9 basenów, restauracje, bistro i kawiarnia.
Sylwester w Zakopanem. Przywitaj Nowy Rok patrząc na Giewont
Lato jest dobrym czasem, aby zaplanować Sylwester w Zakopanem. Odbywający się tu od kilku lat Sylwester z Dwójką okazał się wielkim sukcesem. Przyciąga tysiące turystów, na scenie występują znane i lubiane gwiazdy. Oczywiście większość karczm i restauracji również przygotowuje ciekawe i zróżnicowane oferty. Karcma Zapiecek, Stek Chałupa, Karcma pod Gontem i Gazdowo Kuźnia to zaledwie kilka z morza propozycji. Zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną internetową. Region Tatry to region możliwości.
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
{div_buy_onl_}