szukaj
Czarne na Białym - kultura - spotkanie - kultura - Zakopane

Czarne na Białym

kultura - spotkanie
Zapisz
Facebook
E-mail
Kalendarz

16.06.2024
18:00
wstęp wolny
Organizator:
Kawiarnia Kmicic
Inne imprezy organizatora (2)
Wernisaż Wystawy Jana Muskata
Wernisaż Wystawy Jana Muskata "Na krawędzi wspinania"
wernisaż
18:00  |  20.07.2024


Koncert
Koncert "Piosenki Mistrzów"-Grzegorz Wilk
koncert
19:00  |  26.07.2024


{imp_text_more_}
Niepodległa Chorwacja urodziła się niewiele ponad trzydzieści lat temu. To młode państwo o ponadtysiącletniej historii, pełne sprzeczności i niedopowiedzeń. Powstało na gruzach Jugosławii, która rozpadła się z hukiem, zostawiając po sobie ruiny, traumy, niezałatwione sprawy i niewyrównane rachunki. Jest jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie, pełnym muzyki i śmiechu, pachnącym olejkiem do opalania i przysmakami z grilla, ale słońce nie świeci tu tak samo dla wszystkich.

Aleksandra Wojtaszek, rówieśnica Chorwacji, spędziła większość dorosłego życia, próbując ją poznać i zrozumieć. W swojej książce opowiada o drużynie piłkarskiej Hajduk Split, weteranach wojennych, byłych szwaczkach, więźniach obozów koncentracyjnych, mieszkańcach adriatyckich wysp, ofiarach transformacji, jugosłowiańskiej popkulturze i chorwackiej fantastyce, wampirach, wymarłych językach, paru prezydentach i jednym chłopskim królu. Z tego wszystkiego składa całość, która nie jest ani zamknięta, ani ostateczna. Sezon na Chorwację wciąż trwa, kolejny rozdział tej historii dopiero się pisze.


Aleksandra Wojtaszek (ur. 1991) – bałkanistka, dziennikarka i tłumaczka. Ma doktorat z literaturoznawstwa, wykłada w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka książek Fjaka, za którą otrzymała Nagrodę im. prof. Jerzego Skowronka oraz która znalazła się w finale konkursu Grand Press na Książkę Reporterską Roku 2023, oraz Topografie przestrzeni wyobrażonych. Serbska i chorwacka fantastyka gatunkowa. Współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym” i „Herito”; publikowała m.in. w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, „Dużym Formacie”, „New Eastern Europe”, „Dwutygodniku”, „Krytyce Politycznej”, „Odrze” i „Ha!arcie”, a także w kilku chorwackich czasopismach. Stypendystka międzynarodowego programu Connecting Emerging Literary Artists 2019–2023 i laureatka Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO.copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Czarne na Białym
Zakopane,
{div_buy_onl_}