szukaj
Zamek Czorsztyn - kultura - zabytek - Czorsztyn

Zamek Czorsztyn

zabytek

Trasa
Zapisz
ZADZWOŃ

Mapa
Czorsztyn

Zamknięte · Otwieramy o 9:00
Poniedziałek
Zamknięte

Wtorek
9:00 - 18:00

Środa
9:00 - 18:00

Czwartek
9:00 - 18:00

Piątek
9:00 - 18:00

Sobota
9:00 - 18:00

Niedziela
9:00 - 18:00


Do kwietnia zwiedzać możemy od godz. 10-15 (z wyłączeniem poniedziałków), natomiast w sezonie letnim od godz. 9-18
Facebook
E-mail

Zamek Czorsztyn

Pomiędzy Pieninami a Gorcami na Dunajcu w Niedzicy został zbudowany zaporowy zbiornik. Głównym celem jego powstania jest ochrona przeciwpowodziowa i przeciwpożarowa, ale też zdecydowanie zbiornik poprawił walory turystyczne tego miejsca. Po jeziorze możemy kursować statkami wycieczkowymi lub gondolami pomiędzy średniowiecznymi zamkami stojącymi nad brzegami jeziora (np. rejsy statkiem Biała Dama). Jednym z nich jest zamek w Niedzicy, który pozostał w nienaruszonym stanie od wieku XIV. Był plenerem wielu filmów, chociażby „Zemsty” Aleksandra Fredry. Ruiny zamku w Czorsztynie również dostępne są dla turystów. Zwiedzimy częściowo zachowane zgliszcza zamku średniego i górnego oraz renesansową basztę.

Zamki możemy również podziwiać relaksując się na pobliskich plażach, takich jak: Frydman – Przystań Wodna, Camping Łęg, Podprzylasek. Rewelacyjne miejsce na odpoczynek. Wypożyczymy sprzęt pływający, zjemy posiłek, rozbijemy namiot na polu do tego przeznaczonym oraz skorzystamy z plaż (niestrzeżone).

Amatorzy żeglowania nie będą zawiedzeni przystanią w Mizernej. Podziwianie górskich widoków z żaglówki okaże się niepowtarzalnym przeżyciem. Jedyną piaszczystą i na dodatek strzeżoną plażą jest „Plaża PIENINY” w Niedzicy Zamku. Znajdują się tu domki do wynajęcia, pole biwakowe, wypożyczalnia sprzętu wodnego, boisko do siatkówki plażowej, punkt gastronomiczny, wędzarnia ryb.

Dwie główne rzeki, które zasilają jezioro: Białka i Dunajec również dostarczą nam wiele radości: spływy kajakowe, pontonowe, raftingi.
Entuzjaści wędkowania będą zachwyceni. Możliwość złowienia dorodnego pstrąga, okonia czy leszcza ucieszy niejednego miłośnika tego zajęcia. Posiadacze karty mogą łowić praktycznie na całym zbiorniku (z wyłączeniem okolic zapory).

Dla urozmaicenia wypoczynku nad wodą możemy zwiedzić Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica. Mamy możliwość wyboru kilku tras turystycznych, które prowadzą wewnętrznym balkonem widokowym, przez olbrzymią halę maszyn, generatorów, aż dojdziemy do galerii kontrolno- pomiarowej umiejscowionej 50 m poniżej lustra Jeziora Czorsztyńskiego (koszt zwiedzania to 80-300 zł, zależne od wielkości grupy i rodzaju trasy).

Spośród licznych walorów turystycznych okolic ciekawa wydaje się góra Wdżar. Licząca zaledwie 767 m n.p.m, kwalifikowana jest jako stożek wulkaniczny, a co najciekawsze, na szczycie góry spotka nas ciekawostka magnetyczna. Igła kompasu odchyla się tam zamiast na północ to w kierunku południowym! W okolicy są miejsca piknikowe, dydaktyczne, szlaki turystyczne oraz trasy do ekstremalnej jazdy rowerem.

Okolica Zalewu jest tak urokliwa, że jest to jedno z ulubionych miejsc relaksu dla turystów zmierzających w Pieniny.
Galeria zdjęć (1)
Zamek Czorsztyn - kultura - zabytek - Czorsztyn


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Zamek Czorsztyn
Czorsztyn,