szukaj
Trasa skitourowa z Dol. Chochołowskiej na Rakoń - narty - skitourowe zakopane - Witów

Trasa skitourowa z Dol. Chochołowskiej na Rakoń

skitourowe zakopane

Trasa
Zapisz
WWW

Mapa
Witów
Dolina Chochołowska

Godziny otwarcia
{main_atraction_hours_sezon_}
Facebook
E-mail

Trasa Skitourowa z Doliny Chochołowskiej przez Grzesia na Rakoń.

Informacje techniczne
  • Rakoń wysokość: 1879m n.p.m.
  • Długość trasy: 9km
  • Maksymalne nachylenie: 35o
  • Poziom trudności: średnio-trudny
  • Przewyższenie od schroniska: 770m
  • Długość zjazdu: 4km
  • Długość podejścia: 9km
  • Czas podejścia: 2.5h
  • Czas zjazdu: 30min

Walory okolic Doliny Chochołowskiej jako pierwszy odkrył Mariusz Zaruski z towarzyszami słynnej wyprawy narciarskiej na Rohacze w 1911.  Rakoń to szczyt nietrudny, za to w pogodny dzień oferuje piękne widoki i wart jest osobnej wycieczki. Polecamy go dla każdego narciarza, któremu znudziły się rejony Kasprowego Wierchu i chciałby poszerzać swoją skitourową mapę o nowe miejsca.

O trasie

Wycieczkę na Rakoń (1879 m n.p.m.) najlepiej planować na okres wczesnej wiosny, kiedy śniegi są już pewniejsze. Na szczyt możemy dostać się dwoma wariantami: przez Grzesia lub przez Dolinę Wyżnią Chochołowską. Zdecydowanie polecamy podejście przez Grzesia i Długi Upłaz, a zjazd do Doliny Wyżniej Chochołowskiej. Taka wycieczka daje nam łatwe i przyjemne podejście z ciekawym zjazdem przez las.

Etap 1: Polana Chochołowska- Grześ

Wycieczkę rozpoczynamy przy schronisku PTTK im. Jana Pawła II na Polanie Chochołowskiej. Stąd albo podchodzimy Doliną Wyżnią Chochołowską, bądź wspinamy się trasą nartostrady na szczyt Grzesia (1653 m), pokonując od razu podejście o deniwelacji ok. 500 metrów (1,5 godziny). Podejście prowadzi za schroniskiem kilkoma długimi zakosami nartostrady. Przy warunkach lawiniastych zalecam zachować ostrożność, gdyż żleb spadający z Bobrowca (Bobrowiecki Żleb) przy wielkich śniegach lubi „wyjechać”. Potem trasa podejściowa łączy się z żółtym szlakiem turystycznym, robi się

Etap 2: Grześ- Rakoń

Bez ściągania fok z wierzchołka Grzesia zjeżdżamy na Łuczniańską Przełęcz (stromy zjazd, ostrożnie) i dalej przez Długi Upłaz docieramy na Rakoń (1,2 godziny). Po drodze mamy dwa strome podejścia. Trasa ta to ok. 3 godziny podejścia w zależności od warunków. Przejście Długim Upłazem daje nam możliwość skorzystania z pięknych widoków na Tatry Zachodnie. Trasa nie jest zbyt stroma, z kilkoma krótki zjazdami, które robimy nie zdejmując fok, a podejście Długim Upłazem prowadzi po łagodnie wznoszących się grzbietach, z wyjątkiem dwóch bardziej stromych podejść. Ostatnim z nich, dość długim, wchodzimy na szczyt Rakonia (1879 m).

W okresie później wiosny należy uważać na zjazdach na wystające spod śniegu fragmenty kosodrzewiny oraz kamienie. Jeżeli ktoś nie czuje się pewnie w zjeżdżaniu na fokach- lepiej narty zdjąć i zejść.panoramę szczytów na południu. Tutaj zmieniamy kierunek podejścia, skręcając pod kątem 90 stopni w prawo (szlak jest przeważnie wydeptany i jest założony narciarski ślad) kierujemy się na zachód. Wychodzimy na Przełączkę pod Grzesiem (piękne widoki, warto tutaj chwilę odpocząć, łyk gorącej herbaty też nikomu ni zaszkodzi). Stąd szeregiem długich i krótszych zakosów, w zależności od pokrywy śnieżnej, wychodzimy na szczyt Grzesia. Ostatni fragment jest dość stromy. Z Grzesia przy dobrej pogodzie mamy fantastyczną panoramę. Zwłaszcza na potężne ściany otaczające Dolinę Rohacką, które bardziej przypominają Tatry Wysokie niż łagodne w swoich kształtach Tatry Zachodnie.

Zjazd

Z Rakonia najlepiej zjechać do Doliny Wyżniej Chochołowskiej. Zjeżdżamy mniej więcej trasą letniego szlaku, którym podchodzi się przez dolinę na szczyt. Dojeżdżamy do granicy lasu, a potem szlakiem narciarskim na Smytnią (uwaga lawiny) i Doliną Wyżnią Chochołowską aż do jej wylotu. W lesie trzeba uważać na wystające korzenie i kamienie. Najlepiej zjeżdżać za zaznaczonym już śladem, a jeżeli takiego nie ma to trzeba trzymać się jak najściślej szlaku letniego- unikniemy wtedy kluczenia po lesie.

Autor Trasy Wojciech Szatkowski
 
Zobacz również
Skitour School
Skitour School Zakopane
Skitour School
Skitour School Zajęcia indywidualne Jesteś początkującym czy weteranem? Chcesz iść na łatwe szkolenia czy trudną wycieczkę? Zdradź nam te informacje, a my dopasujemy do Twoich potrzeb instruktora i program zajęć! Grupowe szkolenia i wycieczki Sprawdź terminy naszych zajęć, wybierz odpowiednią grupę, zarezerwuj miejsce i ...

Galeria zdjęć (12)
Trasa skitourowa z Dol. Chochołowskiej na Rakoń - narty - skitourowe zakopane - Witów
Trasa skitourowa z Dol. Chochołowskiej na Rakoń - narty - skitourowe zakopane - Witów
Trasa skitourowa z Dol. Chochołowskiej na Rakoń - narty - skitourowe zakopane - Witów
Trasa skitourowa z Dol. Chochołowskiej na Rakoń - narty - skitourowe zakopane - Witów
Trasa skitourowa z Dol. Chochołowskiej na Rakoń - narty - skitourowe zakopane - Witów
SkitouroweZakopane Trasa  z Doliny Chochołowskiej przez Grzesia na Rakoń.
+7
Galeria wideo (1)


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Trasa skitourowa z Dol. Chochołowskiej na Rakoń
Witów, Dolina Chochołowska