szukaj
Trasa skitourowa z Kuźnic na Kopę Kondracką - narty - skitourowe zakopane - Zakopane

Trasa skitourowa z Kuźnic na Kopę Kondracką

skitourowe zakopane

Trasa
Zapisz
WWW

Mapa
Zakopane
Kuźnice

Godziny otwarcia
{main_atraction_hours_sezon_}
Facebook
E-mail

Trasa Skitourowa z Kuźnic przez Polane Kalatówki na Kopę Kondracką

Informacje techniczne
  • Kopa Kondracka wysokość: 2005m n.p.m.
  • Długośc trasy: 10km
  • Maksymalne nachylenie: 35-40o
  • Poziom trudności: średnio-trudny
  • Przewyższenie od schroniska: 680m
  • Długość trasy od schroniska: 2.5km
  • Długość zjazdu do schroniska: 2.5km
  • Czas podejścia: 3.00 - 3.30h
  • Czas zjazdu: 25min

Klasyk wśród skitourowych wycieczek. Trasa, którą powinien zaliczyć każdy, bardziej doświadczony narciarz. Najlepsze warunki znajdziecie na wiosnę.

O wycieczce
Okolice Doliny Goryczkowej i Hali Kondratowej to znakomity teren do uprawiania narciarstwa wysokogórskiego. Tereny są tutaj znakomite, a wycieczki o zróżnicowanym stopniu zaawansowania: od zupełnie łatwych (spacery narciarskie na Kondratową, Kalatówki, do Kamienia), po nieco trudniejsze (Przełęcz pod Kopą Kondracką, Przełęcz Kondracka) i dość trudne (Kopa Kondracka, Czerwone Wierchy, Suchy Wierch Kondracki, Giewont). Bliskość Kasprowego sprawia, że można także wykorzystać kolejkę do odbywania wypraw graniowych na nartach w tym rejonie. Należy tylko pamiętać, że okoliczne stoki są niesłychanie lawiniaste. Najlepiej zaglądać tam tylko i wyłącznie przy pewnych śniegach i niskim stopniu zagrożenia lawinowego.

Etap 1. Kuźnice- Hala Kondratowa
Trasę podejścia rozpoczynamy w Kuźnicach. W zależności od ilości śniegu, narty przypinamy przy leśniczówce TPN lub wyżej. Cały czas podążamy za niebieskimi znakami, mijając po lewej stronie punkt sprzedaży biletów do TPN-u (tutaj odchodzi szlak na Kasprowy wierch przez Myślenickie Turnie). Na początku czeka nas dość strome podejście, które po kilkunastu metrach robi się łagodniejsze.

Tuż za klasztorem sióstr albertynek jest rozwidlenie niebieskiego szlaku- idąc drogą w górę dojdziemy na Polanę Kalatówki do schroniska PTTK, wybierając odbicie w lewo, trafimy na dół polany. Oba warianty łączą się następnie w miejscu gdzie odchodzi szlak na Halę Kondratową i zjazd do nartostrady z Kasprowego na wysokości tzw. „esa”. Przy rozwidleniu szlaków idziemy w stronę Hali Kondratowej- najpierw łagodnie przez las, następnie szlak zrobi się bardziej stromy. Po ok 30 min dojdziemy do wypłaszczenia i znów łatwym terenem dotrzemy po ok 20 min do Polany, gdzie będzie widać schronisko.

Etap 2. Hala Kondratowa- Kopa Kondracka
Prawdziwe podejście rozpoczynamy ze schroniska PTTK na Hali Kondratowej (1335 m) i wznosimy się najpierw po płaskim terenie Polany Kondratowej (zimą schodzą na nią wielkie lawiny z masywu Giewontu, a konkretnie Suchym i Krówskim Żlebem, są tak wielkie, że kończą swój bieg na przeciwległym krańcu polany!) wprost w stronę Przełęczy pod Kopą Kondracką i widocznych stąd szczytów: po lewej Suchego Kondrackiego Wierchu i Kopy Kondrackiej po prawej (łatwo).

Podchodzimy stąd długimi zakosami, pomiędzy niskimi i rzadkimi świerkami, do niewielkiego kociołka pod „Kamieniem”, do którego wydostajemy się stromym stokiem, krótkim podejściem (od schroniska 45 minut, odpoczynek, stąd łatwy i piękny zjazd z powrotem do schroniska, dla początkujących).

Stromy trawers
Ponad „Kamieniem” wznosimy się ku lewej stronie zbocza, najlepiej i najbezpieczniej stokami buli nad żlebem i pomiędzy kosówkami cały czas lewą stroną zbocza trawersujemy żleb pod przełęczą (uwaga na lawiny!), a stąd stromymi zakosami wydostajemy się na przełęcz. Przy lawiniastych warunkach nieraz bezpieczniej ściągnąć narty i idąc pionowo w górę uniknąć trawersowania wielkich pól śnieżnych pod przełęczą. Nie idziemy w prawo do Długiego Żlebu (lawiniasto!).

Podejście alternatywne
W razie niebezpieczeństwa lawin idziemy inaczej tj. od schroniska kierujemy się w lewo przez z początku dość gęsty las i stromym zakosem w lewo wchodzimy na boczną grań tzw. Łopaty i nią, przez szereg nie wybitnych wzniesień, podchodzimy na Suchy Kondracki Wierch, a z niego na Przełęcz pod Kopą Kondracką. Droga może trochę bardziej uciążliwa i nużąca niż powyżej opisana, ale całkowicie bezpieczna. W razie warunków lawinowych zjazd tą samą drogą. Na przełęczy odpoczynek, piękne i rozległe widoki zwłaszcza na Tatry Wysokie

Zjazd
Z Kopy najlepiej zjechać trasą podejścia- czyli na Przełęcz pod Kopą i  dalej w dół. Najlepiej jest trzymać się ściśle grani do przełęczy, a następnie kierujemy się w stronę „Kamienia”. Pamiętajcie, że przy niepewnych warunkach śniegowych lepiej unikać zjazdu stricte żlebem (lepiej jechać grzędą z prawej strony) i utrzymywać odstępy pomiędzy sobą.

Autor trasy: Wojciech Szatkowski
 
Zobacz również
Skitour School
Skitour School Zakopane
Skitour School
Skitour School Zajęcia indywidualne Jesteś początkującym czy weteranem? Chcesz iść na łatwe szkolenia czy trudną wycieczkę? Zdradź nam te informacje, a my dopasujemy do Twoich potrzeb instruktora i program zajęć! Grupowe szkolenia i wycieczki Sprawdź terminy naszych zajęć, wybierz odpowiednią grupę, zarezerwuj miejsce i ...

Galeria zdjęć (10)
Trasa skitourowa z Kuźnic na Kopę Kondracką - narty - skitourowe zakopane - Zakopane
Trasa skitourowa z Kuźnic na Kopę Kondracką - narty - skitourowe zakopane - Zakopane
Trasa skitourowa z Kuźnic na Kopę Kondracką - narty - skitourowe zakopane - Zakopane
Trasa skitourowa z Kuźnic na Kopę Kondracką - narty - skitourowe zakopane - Zakopane
Trasa skitourowa z Kuźnic na Kopę Kondracką - narty - skitourowe zakopane - Zakopane
Trasa Skitourowa z Kuźnic przez Polane Kalatówki na Kopę Kondracką
+5


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Trasa skitourowa z Kuźnic na Kopę Kondracką
Zakopane, Kuźnice