szukaj
Centrum Kultury Rodzimej

Centrum Kultury Rodzimej 'Czerwony Dwór' w Zakopanem

galeria sztuki

Trasa
Zapisz
WWW

Mapa
Zakopane
Kasprusie 27

Otwarte · Zamykamy o 17:00
Poniedziałek
9:00 - 17:00

Wtorek
9:00 - 17:00

Środa
9:00 - 17:00

Czwartek
9:00 - 17:00

Piątek
9:00 - 17:00

Sobota
10:00 - 16:00

Niedziela
Zamknięte

Facebook
E-mail

Czerwony Dwór w Zakopanem
 
W przepięknej zakopiańskiej willi od 2016 (po gruntownej renowacji i remoncie) mieści się centrum kultury promujące sztukę rodzimą. W Galerii Czerwony Dwór odbywają się wystawy podhalańskich twórców, warsztaty sztuki i rzemiosła ludowego oraz wykłady i prelekcje. 
 
Czerwony Dwór mieści się w centrum Zakopanego, przy ulicy w stronę Doliny Strążyskiej, niedaleko Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma.

Budynek wybudował w stylu zakopiańskim w latach 1901-1902 Wojciech Roj (bliski współpracownik Stanisława Witkiewicza) dla Oktawii Lewandowskiej, siostry Zygmunta Gnatowskiego, właściciela projektowanej przez Stanisława Witkiewicza „Koliby”. Dom nosił początkowo nazwę „Władysławka” od imienia męża O. Lewandowskiej.
W 1904 r. zamieszkał tu Artur Rubinstein. Lata pierwszej wojny światowej spędził tu Stefan Żeromski, tutaj też mieścił się „zakopiański Belweder” w listopadzie 1918 roku, kiedy to znany pisarz stał na czele zakopiańskiej Rady Narodowej i nazywano go „Prezydentem Rzeczypospolitej Zakopiańskiej”. Właśnie tutaj, w oficynie, mieszkał kompozytor Karol Szymanowski, bywał często Stanisław Ignacy Witkiewicz – obaj zaprzyjaźnieni z Arturem Rubinsteinem. Bywali u Szymanowskiego m.in.: Zofia Nałkowska, Piotr i Rafał Malczewscy, Zbigniew Uniłowski, Henryk Sztompka i wielu innych ludzi ze świata kultury.
Mniej więcej w połowie lat 20. XX w. willę kupiła pani de Pourbeix-Zakrzewska, która pokryła dach czerwoną blachą i zmieniła jej nazwę na „Czerwony Dwór”. Nazwa przetrwała do dziś.
 
Po II Wojnie Światowej budynek został przejęty i przekazany na cele oświatowe. W latach 1946-1947 było tu schronisko młodzieżowe, a następnie prewentorium Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z Krakowa i Państwowy Dom Dziecka dla chłopców. Od 1951 r. do 2016 r. w willi znajdowało się przedszkole, które od 1954 r. nosiło imię Karola Szymanowskiego.

Galeria zdjęć (4)
Centrum Kultury Rodzimej
Centrum Kultury Rodzimej
Centrum Kultury Rodzimej
Centrum Kultury Rodzimej


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Centrum Kultury Rodzimej 'Czerwony Dwór' w Zakopanem
Zakopane, Kasprusie 27